Nowatorski zabieg ablacji nerwu trzewnego u 75 -letniej pacjentki z niewydolnością serca przeprowadzili specjaliści z Kliniki Chirurgicznej 4. Wojskowego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu.
„Zabieg wymaga niezwykłej precyzji w odnalezieniu nerwu i przecięciu go na odpowiedniej wysokości. Dla doświadczonego chirurga nie jest to skomplikowana procedura, ale to doświadczenie jest tu warunkiem koniecznym” – podkreślał podczas konferencji prasowej prof. Dariusz Janczak.
„Dzisiejsza medycyna wymaga współpracy przedstawicieli różnych dyscyplin, połączenie wiedzy i umiejętności kardiologów i chirurgów daje możliwość realizacji koncepcji, które niedawno uważaliśmy za nieosiągalne. Pojedynczo natrafiamy na granice naszych możliwości, współdziałając, znacząco je przesuwamy” – dodaje prof. Dariusz Janczak.
Zastosowana we Wrocławiu metoda – wciąż eksperymentalna i testowana – przeznaczona jest dla ludzi starszych, którym żadne ilości leków nie są już w stanie poprawić samopoczucia. „Nie możemy im obiecać przedłużenia życia, ale na pewno możemy poprawić jego jakość i sposób, w jaki będą funkcjonować. Dostają nowe możliwości”- mówił prof. Piotr Ponikowski.
Operowana we Wrocławiu 75-letnia pacjentka przed zabiegiem miała problemy z oddychaniem i wykonywaniem podstawowych czynności – po zabiegu może swobodnie oddychać i chodzić nawet po schodach.
Do końca roku wrocławscy lekarze chcą zoperować jeszcze pięciu pacjentów. „To, że możemy zmieniać medycynę i robić tego typu rzeczy, jest efektem dobrej współpracy pomiędzy Uniwersytetem Medycznym a 4. Wojskowym Szpitalem Klinicznym. To dobre połączenie, a współpraca przynosi efekty w postaci nowatorskich zabiegów. Nie zamierzamy poprzestać na tym jednym” – podkreśla prof. Piotr Ponikowski.