NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Wszechstronny lekarz

O zdrowiu serca pod Wawelem

Niewydolność serca – choroba poddającą się leczeniu, której można zapobiegać. To główne hasło ogólnopolskiego Dnia Świadomości Niewydolności Serca, którego obchody odbędą się 13 czerwca 2015 r. w Krakowie pod Wawelem na Placu Wielkiej Armii Napoleona.

13 czerwca w Krakowie odbędzie się m.in. pokaz ćwiczeń Tai-Chi, alternatywnej metody rehabilitacji kardiologicznej w niewydolności serca. fot. Tomasz Żurek, Sekcja Niewydolności Serca PTK

Podczas wydarzenia czołowi przedstawiciele kardiologii krakowskiej oraz dyscyplin pokrewnych zapoznają zgromadzonych uczestników imprezy z najważniejszymi zagadnieniami związanymi z niewydolnością serca (przyczyny, objawy, leczenie i profilaktyka tego schorzenia).  

Obchody Ogólnopolskiego Dnia Świadomości Niewydolności Serca to okazja do wzięcia udziału w otwartych panelach dyskusyjnych prowadzonych przez ekspertów, czy praktycznych warsztatach profilaktyki i promocji zdrowia, ale również okazja to wykonania podstawowych badań diagnostycznych, takich jak pomiar ciśnienia, badanie poziomu cholesterolu, stężenia glukozy we krwi, echo serca i wiele innych. Całość dopełni pokaz ćwiczeń Tai-Chi, alternatywnej metody rehabilitacji kardiologicznej w niewydolności serca, a także występy artystyczne i goście specjalni.

Organizatorem Ogólnopolskiego Dnia Świadomości Niewydolności Serca jest Sekcja Niewydolności Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego oraz Klinika Choroby Wieńcowej i Niewydolności Serca CM UJ w Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im Jana Pawła II, przy wsparciu sponsorów. Patronem medialnym wydarzenia są Portale Medyczne.

Dzień Świadomości Niewydolności Serca jest cyklicznym wydarzeniem, organizowanym od 2010 roku przez Asocjację Niewydolności Serca Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego w 13 europejskich krajach. W tym roku Polska po raz drugi dołączy do tej międzynarodowej inicjatywy.

Celem tej akcji jest zwiększanie zdrowotnej świadomości społeczeństwa związanej z niewydolnością serca, w zakresie zachowań prozdrowotnych, roli profilaktyki oraz możliwości skutecznej terapii i rehabilitacji kardiologicznej. Dzień Świadomości Niewydolności Serca ma być także skutecznym wsparciem oraz motywacją dla wielu Polaków na podjęcie aktywnych działań profilaktycznych, ponieważ wczesne rozpoznanie choroby, prowadzenie odpowiedniego trybu życia i rozpoczęcie właściwego leczenia znacznie zwiększa szansę na przeżycie chorego, a także poprawia jego jakość życia, spowalnia postęp choroby oraz zmniejsza częstość hospitalizacji z powodu niewydolności serca.

Niewydolność serca to przede wszystkim konsekwencja wielu chorób układu krążenia. Bywa też powikłaniem schorzeń nowotworowych, zapalnych, autoimmunologicznych, ale czasami też zwykłej grypy. W Polsce już blisko 1 milion osób cierpi na niewydolność serca. Niestety, pomimo dużego postępu medycyny i zwiększenia dostępności do skutecznych terapii, śmiertelność wśród tych pacjentów pozostaje wciąż bardzo wysoka. Ogromną rolę w terapii niewydolności serca odgrywa profilaktyka i edukacja.

Z ankiet przeprowadzonych w różnych krajach europejskich wynika, że 86 proc. ankietowanych słyszało o niewydolności serca, ale ponad 70 proc. nie myślało o tym, że jest to poważna choroba, a tylko 3 proc. potrafiło zidentyfikować jej objawy.

„60 procent mylnie uważała, że chorzy na niewydolność serca mają lepsze rokowania niż chorzy na nowotwory a przecież tak nie jest. Dlatego chcemy edukować społeczeństwo, zwiększyć jego świadomość  na temat choroby, która jest konsekwencją prawie  wszystkich schorzeń serca. One w efekcie nieleczone lub źle leczone prowadzą do uszkodzenia serca i niewydolności” – mówi prof. Jadwiga Nessler, przewodnicząca sekcji Niewydolności Serca PTK, kierownik Kliniki Choroby Wieńcowej CM UJ w Krakowie.

Powiązane artykuły
LEKARZWszechstronny lekarz

Jak pokolenie Z utrzymuje work-life balance

Młodzi pracujący mają coraz większą świadomość, jak ważne jest zachowanie równowagi między obowiązkami zawodowymi a życiem osobistym. Badania pokazują, że pokolenie Z…
LEKARZInnowacjeWszechstronny lekarz

Naukowcy rozwikłali kluczową zagadkę celiakii

Osoby z celiakią muszą unikać glutenu, białka zawartego w pszenicy, życie i jęczmieniu, które mogą wywoływać bolesne objawy w jelitach, utrudniać wchłanianie…
LEKARZWszechstronny lekarz

Retaryfikacja wycen poprawi funkcjonowanie oddziałów neurologicznych

Rozmowa z prof. dr hab. med. Haliną Sienkiewicz-Jarosz, przewodniczącą Krajowej Rady ds. Neurologii przy Ministrze Zdrowia. Pani Profesor, Krajowa Rada ds. Neurologii…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter