„Szczepienia zawsze nas zbliżały – teraz zbliżą nas ponownie!” – to hasło tegorocznych obchodów XIII Ogólnopolskiego Dnia, który przypada na 22 stycznia. Ich celem jest propagowanie szczepień jako najskuteczniejszego sposobu zapobiegania chorobom zakaźnym, poprawa społecznej wiedzy na temat korzyści wynikających ze szczepień, a także konieczności poszerzania dostępu do tego rodzaju profilaktyki.
Ogólnopolski Dzień Szczepień po raz pierwszy zorganizowany został w 2009 roku jako społeczna akcja non profit. Od tamtego czasu inicjatywa na stałe wpisała się w działania na rzecz promocji i profilaktyki zdrowotnej zgodnie z wytycznymi Światowej Organizacji Zdrowia.
–Szczepienia stanowią nieocenioną rolę w walce z zagrożeniami, z którymi od wieków boryka się cała ludzkość. Pozwoliły raz na zawsze wyeliminować wiele chorób wywoływanych przez wirusy, a teraz w czasie pandemii tylko w nich możemy pokładać nadzieję na to, że wygramy walkę również z SARS-CoV-2. Jako lekarze podstawowej opieki zdrowotnej, będąc naocznymi świadkami dramatów rozgrywających się w rodzinach, po raz kolejny zachęcamy Polaków do szczepień. Na dorosłych czeka trzecia dawka, a pierwsza na najmłodszych (od 5. roku życia). Populacyjna wyszczepialność nadal stawia nasz kraj na ostatnich miejscach na świecie. Umieralność jest ogromna. Omikron, który już czeka w natarciu, rozprzestrzenia się znacznie szybciej. Właśnie znaleźliśmy się w samym środku sezonu infekcyjnego. Zachęcamy także do szczepień przeciwko grypie! – apeluje Bożena Janicka, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia.