NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Aktualności

Paracetamol skuteczny w chorobie wysokościowej

Paracetamol jest skuteczny w leczeniu choroby wysokościowej – wynika z badań oksfordzkich naukowców. Stanowić zamiennik za popularny ibuprofen powodujący wiele skutków ubocznych w tym ryzyko alergii, uczucie gorąca, parestezji. Ponadto jest bezpieczniejszy dla żołądka.

fot. pixabay.com

Choroba wysokościowa, znana także pod nazwą AMS lub choroba d’Acosty, dotyka osoby przebywające górach na wysokości ponad 2500 m n.p.m. Wynika ze zmian ciśnieniowych – im wyżej tym większy spadek tlenu. Objawia się kłopotami z oddychaniem, mdłościami, bólami i zawrotami głowy. Nieleczona może nawet prowadzić do zgonu.

Dla poparcia tej teorii przeprowadzono pewien eksperyment z podwójnie ślepą próbą i losowaniem do danej grupy. Na Mount Everest  (ponad 8000 m n. p.m) wspinali się nie-Nepalczycy. Potem udali się na wys. Ponad 4000 m.n.p.m w Pheriche i Dingboche. Przed wspinaczką na wys. Ok. 5000 m n.p.m w Lobuche zażywali paracetamol  lub ibuprofen pod kontrolą urządzenia do rozpoznania AMS. W rezultacie nie wykazano istotnych różnic.

Źródło: eurekalert.org

Powiązane artykuły
LEKARZAktualnościCo? Gdzie? Kiedy?KongresPACJENT

Kongres „Zdrowie Polaków”: START 25 listopada!

Jak nauka wpływa na zdrowe życie, dobrostan społeczny i rozwój profilaktyki? „Nauka dla zdrowia społeczeństwa” – to hasło towarzyszące 6. Kongresowi „Zdrowie…
LEKARZAktualnościCo? Gdzie? Kiedy?PACJENT

Prof. Henryk Skarżyński odznaczony Orderem Orła Białego

Z okazji Narodowego Święta Niepodległości Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, podczas uroczystości zorganizowanej w Belwederze wręczył odznaczenia państwowe osobom zasłużonym w służbie…
PACJENTAktualności

Zmiana czasu na zimowy już w ten weekend. Czy to zdrowe?

W ostatni weekend października nastąpi zmiana czasu z letniego na zimowy, co oznacza, że zegarki zostaną cofnięte o godzinę. Jak wpływa to…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter