NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Aktualności

Pierwsza na świecie hologramowa teletransmisja Kraków – Bruksela

W Parlamencie Europejskim odbyło się wydarzenie „From Connected Health to Digital Health” – spotkanie posłów, lekarzy, przedstawicieli rynku e-health, w tym start-upów. Eksperci starali się odpowiedzieć na pytanie, jakie działania w poziomie Unii Europejskiej mogą stymulować rozwój rozwiązań mHealth i eHealth dla pacjentów i lekarzy. Spotkaniu odbywającemu się z inicjatywy Parlamentu Europejskiego przewodniczył europoseł Michał Boni.
Polska bardzo obiecująco wypada na tle innych krajów, pod kątem tworzenia innowacji w ochronie zdrowia. Nie są one jednak wdrażane szybko. Podczas spotkania to właśnie Polacy zaprezentowali nowoczesne rozwiązanie HoloLens pozwalające za pomocą hologramu prowadzić projektowanie i symulacje najbardziej skomplikowanych zabiegów kardiologicznych na ludzkim sercu. Pierwszy raz na świecie udało się przeprowadzić międzynarodowa holograficzną teletransmisję tak, aby każdy użytkownik okularów mógł w czasie rzeczywistym widzieć ten sam obraz. To przełomowy moment dla konsultacji medycznych między operatorami z całego świata.

Dzisiaj po raz pierwszy udało nam się uzyskać holograficzny obraz na podstawie tomografii komputerowej pacjenta z wadą serca, który został zrekonstruowany w okularach HoloLens. Ten hologram można zwiększać, zmniejszać, rotować, oglądać z dowolnej strony dzięki okularom Microsoftu. Dodatkowo można uzyskać dowolne przekroje serca, co więcej, ten obraz może być widoczny na kilku okularach jednocześnie. Pozwala to na konsultacje, tzw. kominki medyczne – komunikacje wielospecjalistyczne. Osoby te mogą znajdować się w różnych miejscach świata i dyskutować nad strategią zabiegu – tłumaczy prof. Dariusz Dudek, Przewodniczący Rady Instytutu Kardiologii Collegium Medicum UJ.

Prof. Dariusz Dudek jest pionierem na skalę europejską w rozwoju technologii e-health. HoloLens to przełomowa technologia, która umożliwia w tym samym czasie kilku specjalistom oglądanie zrekonstruowanego na podstawie tomografu obrazu serca w formie hologramu jednocześnie z aktywną dyskusją w czasie rzeczywistym. Dołożenie do tego nadchodzącej rewolucji technologicznej, jaką będzie sieć 5G w Europie, spowoduje, że w najbliższym czasie będziemy mogli odstąpić od klasycznych ekranów i monitorów w rozmowie video lub telefonicznej na rzecz Hololens.

Technologia Hololens w medycynie przyczyni się do bardzo szybkiego udoskonalania operacji i zabiegów wykonywanych na ludzkim sercu. Będzie można wykonywać je skuteczniej, częściej i przez wykwalifikowanych lekarzy. A pacjenci zyskają dostęp do najnowocześniejszych zabiegów na świecie. Była to pierwsza taka prezentacja, podczas której w okularach HoloLens zrekonstruowano obraz holograficzny.

Dokonaliśmy pierwszej transmisji na żywo z użyciem augmented reality. Transmisja odbyła się między instrumentem HoloLens w Krakowie a trzema instrumentami w Belgii. Odbyło się to w czasie debaty European Internet Forum. Widzowie okazali bardzo duże zainteresowanie naszą technologią – tłumaczy Ralf Saykiewicz, członek zarządu MedApp SA.

Dzisiaj pokazaliśmy, że na kilku Hololensach jest możliwość oglądania równoczasowego tego samego obrazu, dlatego konsultanci mogą pracować w różnych częściach świata na tym samym obrazie. To dla nas, kardiologów niezwykle ważne przy wyborze najlepszych dla danego pacjenta metod postępowania.  Kolejny etap jest taki, aby stworzyć bibliotekę baz danych dostępnych dla operatorów na podstawie realnie przeprowadzonych zabiegów, gdzie system będzie podpowiadał, które rozwiązania są najlepsze. Dopiero kolejnym etapem jest to, że system będzie już tak inteligentny, że sam będzie stymulował najbardziej optymalne rozwiązanie korzystając ze sztucznej, samouczącej się inteligencji – tłumaczy prof. Dudek.

Szybki postęp i wprowadzanie innowacyjnych rozwiązań jest możliwy dzięki współpracy trzech obszarów: biznesu, nauki i innowacyjnych rozwiązań teleinformatycznych.

Synergia jest kluczowa w tym procesie, ponieważ daje nam możliwość wykorzystania najnowszej technologii Microsoftu jako pewnego rodzaju platformy rozwoju rozwiązania dla kardiologii. Stosujemy pierwsze Hololensy, Jest to technologia całkowicie nowatorska, ponieważ nikt wcześniej tego jeszcze nie zrobił w taki sposób i na taką skalę. Z drugiej strony korzystamy z chmury Microsoftu, gdzie przechowujemy dane w sposób bezpieczny i zgodnie z wszelkimi regulacjami UE. Ze strony medycznej prof. Dudek dostarcza nam informacje do tego, jak należy prezentować konkretne przypadki i konkretne schorzenia dla serca. Oprócz tego doskonalimy i wykorzystujemy wiedzę z Akademii Górniczo-Hutniczej czy też z Uniwersytetu Jagiellońskego, z którymi to uczelniami profesor dobrze współpracuje – wyjaśnia Mateusz Kierepka, prezes Zarządu MedApp SA.

Aby rozwiązania te były w pełni dostępne we wszystkich krajach na równym poziomie należy w bardzo szybkim tempie ujednolicić przepisy Unii Europejskiej.

Potrzebujemy jednolitych przepisów dotyczących stosowania tych rozwiązań w Europie. Dotyczy to reguł związanych z ochroną prywatności, ale dotyczy też swobodnego przepływu danych w Europie i odejścia o geograficznych blokad związanych z granicami danego kraju. Dziś cały zespół prof. Dudka i MEDapp zaprezentował rozwiązanie w medycynie, które przekracza granice państw – wszyscy lekarze widzą dany przypadek w różnych geograficznie miejscach. Jesteśmy w przełomowym momencie historii – podkreśla Michał Boni, europoseł – Ten kierunek jest ważny dla możliwości przesyłania danych, gromadzenia ich w chmurze i dla możliwości tworzenia chmur w różnych krajach. Konieczna jest silna kooperacja pomiędzy krajami członkowskimi. Z poziomu europejskiego my możemy tworzyć lepsze warunki, jak chociażby dostępność infrastruktury 5G, czyli ultraszybkiego internetu, wtedy dane te są przekazywane w milisekundach. I wreszcie ostatnia rzecz – jest to niezwykle istotne, aby tymi właśnie rozwiązaniami zainteresować pacjentów ze wszystkich krajów europejskich. Jeśli ten popyt na technologię będzie duży, wtedy trzeba będzie jak najszybciej te nowe rozwiązania wprowadzać w życie i znaleźć takie finansowe rozwiązania, aby te nowinki techniczne stawały się codziennościa systemu ochrony zdrowia i, żeby ci, którzy będą w nie inwestować wiedzieli, że zwrot to nie jest jedna chwila, że to musi potrwać – tłumaczy Michał Boni, poseł do Parlamentu Europejskiego.

Ta technologia pokazana dzisiaj w Brukseli dokumentuje, że jest możliwa w zakresie eHealth diagnozowanie i planowanie strategii zabiegowej równoczasowo przez wiele ośrodków tylko i wyłącznie dzięki pełnej cyfryzacji Europy. Dostęp do tych technologii usprawni całkowicie możliwość wielodyscyplinarnych i wieloośrodkowych konsultacji w czasie rzeczywistym. Można powiedzieć, że przeszliśmy dziś z etapu filmu Gwiezdne Wojny do rzeczywistości tu i teraz – uśmiecha się prof. Dudek. – Pracujemy nad tym, aby nasze rozwiązanie jak najszybciej mogło być stosowane w codziennej praktyce klinicznej. Jeśli będziemy budować bazy danych pacjentów oparte na danych z obrazów, zastosowanych terapii i wyników leczenia, a system będzie się ich uczył, to w ciągu 2-3 lat system nie będzie nam tylko pokazywał obrazu, ale również podpowiadał, jak na podstawie tysiąca przypadków wykrytych w całej Europie lub na świecie, taki pacjent może być leczony najbardziej efektywnie – wyjaśnia prof. Dudek.

Powiązane artykuły
LEKARZAktualnościCo? Gdzie? Kiedy?KongresPACJENT

Kongres „Zdrowie Polaków”: START 25 listopada!

Jak nauka wpływa na zdrowe życie, dobrostan społeczny i rozwój profilaktyki? „Nauka dla zdrowia społeczeństwa” – to hasło towarzyszące 6. Kongresowi „Zdrowie…
LEKARZAktualnościCo? Gdzie? Kiedy?PACJENT

Prof. Henryk Skarżyński odznaczony Orderem Orła Białego

Z okazji Narodowego Święta Niepodległości Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, podczas uroczystości zorganizowanej w Belwederze wręczył odznaczenia państwowe osobom zasłużonym w służbie…
PACJENTAktualności

Zmiana czasu na zimowy już w ten weekend. Czy to zdrowe?

W ostatni weekend października nastąpi zmiana czasu z letniego na zimowy, co oznacza, że zegarki zostaną cofnięte o godzinę. Jak wpływa to…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter