NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Wszechstronny lekarz

Polska szczepionka na raka nominowana do prestiżowej nagrody

Opracowali technologię pozwalającą na stworzenie szczepionki na raka – za ten właśnie projekt prof. Jacek Jemielity, prof. Edward Darżynkiewicz, dr Joanna Kowalska i współpracujący zespół naukowców otrzymali nominację do nagrody European Inventor Award w kategorii badania. Nominacje do nagród w pięciu kategoriach otrzymało tylko 15 spośród 530 wynalazków zgłoszonych z całego świata.

European Inventor Award to prestiżowy konkurs, w którym biorą udział wynalazcy z całego świata, organizowany przez Europejski Urząd Patentowy (EPO). W tegorocznej edycji konkursu zgłoszono 530 wynalazków z wielu dziedzin, w tym m.in. ochrony zdrowia, technologii ekologicznych, telekomunikacji i przemysłu. Do finału wybrano 15 wniosków, po trzech w każdej z pięciu kategorii:

  • badania,
  • przemysł,
  • kraje spoza EPO,
  • sektor małych i średnich przedsiębiorstw,
  • całokształt osiągnięć.

Nadzieja dla chorych na nowotwory

Nominowany do nagrody zespół z Wydziału Fizyki oraz Centrum Nowych Technologii UW –prof. Jacek Jemielity, prof. Edward Darżynkiewicz i dr Joanna Kowalska – od ponad dekady prowadzi badania w zakresie białek i fragmentów kwasów nukleinowych RNA w procesach komórkowych. Zespół wyspecjalizował się w syntezie chemicznej końcówek cząsteczek mRNA i właśnie na tym polu dokonał jednej z największych komercjalizacji nauki w Polsce. Naukowcom udało się opracować analogiczną końcówkę mRNA, dzięki której cząsteczki te wykazują zarówno kilkukrotnie większą trwałość, jak i powinowactwo do czynników translacyjnych w komórkach. W praktyce oznacza to, że mRNA z zastosowaniem syntetycznej końcówki może być wykorzystane do opracowywania różnego rodzaju innowacyjnych terapii chorób genetycznych czy nowotworów. Świat nauki i medycyny zyskał bowiem skuteczne narzędzie do stymulowania żywych komórek organizmu do produkcji określonych typów białek.

Odkrycie naukowców z UW otworzyło nowy rozdział w nowoczesnej medycynie, a sam wynalazek stał się obiektem zainteresowania największych firm farmaceutycznych, które intensywnie pracują nad opracowaniem szczepionek przeciw różnego rodzaju nowotworom złośliwym. W przypadku celowanych szczepionek antynowotworowych wynalazek (trwałego i produktywnego mRNA) może być wykorzystywany np. do „szkolenia” układu odpornościowego człowieka, tak aby jego limfocyty samodzielnie wykrywały w organizmie określone komórki rakowe i je niszczyły.

Wynalazek powstał we współpracy zespołu z zagranicznym partnerem – Louisiana State University Health Sciences Center at Shreveport (LSUHSC-S)

Kategoria dodatkowa, w której liczą się głosy

Laureatów nagród poznamy 7 czerwca. Tego dnia w Paryżu odbędzie się również ceremonia, podczas której zostaną ogłoszeni tegoroczni zwycięzcy. Zostaną oni wybrani przez jury, w skład którego wchodzą przedstawiciele środowiska akademickiego, biznesu, polityki i mediów. Jury przewodniczy Thierry Breton, były francuski minister ekonomii, finansów i przemysłu.

W ramach konkursu zespoły naukowe ubiegają się również o nagrodę w kategorii „Popular Prize Campaign”, w której zwycięzcę wybiera publiczność. Głosować można poprzez stronę internetową od 24 kwietnia do 3 czerwca pod adresem: https://www.epo.org/learning-events/european-inventor/finalists/2018/jemielity.html (można oddawać jeden głos dziennie).

Powiązane artykuły
LEKARZWszechstronny lekarz

Jak pokolenie Z utrzymuje work-life balance

Młodzi pracujący mają coraz większą świadomość, jak ważne jest zachowanie równowagi między obowiązkami zawodowymi a życiem osobistym. Badania pokazują, że pokolenie Z…
LEKARZInnowacjeWszechstronny lekarz

Naukowcy rozwikłali kluczową zagadkę celiakii

Osoby z celiakią muszą unikać glutenu, białka zawartego w pszenicy, życie i jęczmieniu, które mogą wywoływać bolesne objawy w jelitach, utrudniać wchłanianie…
LEKARZWszechstronny lekarz

Retaryfikacja wycen poprawi funkcjonowanie oddziałów neurologicznych

Rozmowa z prof. dr hab. med. Haliną Sienkiewicz-Jarosz, przewodniczącą Krajowej Rady ds. Neurologii przy Ministrze Zdrowia. Pani Profesor, Krajowa Rada ds. Neurologii…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter