NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Wszechstronny lekarz

Potrzebny inny schemat opieki nad chorym po zawale

Zaledwie co piąty pacjent po zawale serca uczestniczy w programach edukacji i rehabilitacji kardiologicznej. Jednocześnie jedynie kilka procent pacjentów rok po zawale ma dobrze kontrolowane wszystkie najważniejsze czynniki ryzyka – biją na alarm kardiolodzy.

Piotr Jankowski: Na Mazowszu tylko co 12 pacjent ma dostęp do rehabilitacji kardiologicznej. fot. Portale Medyczne

Dane Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego wskazują, że dzięki stosowaniu w Polsce nowoczesnych metod leczenia pacjentów w pierwszej fazie zawału serca, ryzyko zgonu z ostrym zawałem nie jest większe niż w Niemczech. Jednocześnie nadal istotnym problemem pozostaje duża śmiertelność i zachorowalność po zawale.

Zdaniem kardiologów, dzieje się tak dlatego, że polscy pacjenci po zawale serca nie są leczeni optymalnie. Spośród osób wypisanych ze szpitala, wciąż co dziesiąta umiera w ciągu następnych dwunastu miesięcy. Jedną z podstawowych przyczyn jest niewystarczająca profilaktyka kolejnych zawałów, w tym za mały dostęp do rehabilitacji kardiologicznej w Polsce. Z danych PTK, że zaledwie 22 proc. osób po zawale uczestniczy  w programach edukacji i rehabilitacji kardiologicznej. Na Mazowszu jest jeszcze gorzej – dostęp do rehabilitacji ma co 12 chory po zawale. Jeszcze mniej, bo jedynie kilka procent pacjentów w rok po zawale ma dobrze kontrolowane najważniejsze czynniki ryzyka (palenie tytoniu, nadciśnienie tętnicze, hipercholesterolemia, cukrzyca, otyłość).

Polskie Towarzystwo Kardiologiczne proponuje więc wprowadzenie optymalnego modelu kompleksowej rehabilitacji wtórnej prewencji w Polsce. „Chcielibyśmy, aby pacjent niezależnie od miejsca zamieszkania był objęty taką samą procedurą dalszej opieki i miał taki sam dostęp do rehabilitacji” – podkreśla Piotr Jankowski, przewodniczący Komisji Promocji Zdrowia PTK.

Zdaniem kardiologów, większość pacjentów po zawale serca powinna przy wypisie ze szpitala być kierowana  od razu – w zależności od stanu zdrowia  – na rehabilitację w warunkach stacjonarnych lub ambulatoryjnych. Pacjentem powinien opiekować się zespół złożony z lekarza, pielęgniarki, rehabilitanta i dietetyka. Konieczna jest też regularna kontrola czynników ryzyka. W tym celu wskazana jest lepsza koordynacja postępowania między kardiologami i lekarzami podstawowej opieki zdrowotnej.

Powiązane artykuły
LEKARZWszechstronny lekarz

Jak pokolenie Z utrzymuje work-life balance

Młodzi pracujący mają coraz większą świadomość, jak ważne jest zachowanie równowagi między obowiązkami zawodowymi a życiem osobistym. Badania pokazują, że pokolenie Z…
LEKARZInnowacjeWszechstronny lekarz

Naukowcy rozwikłali kluczową zagadkę celiakii

Osoby z celiakią muszą unikać glutenu, białka zawartego w pszenicy, życie i jęczmieniu, które mogą wywoływać bolesne objawy w jelitach, utrudniać wchłanianie…
LEKARZWszechstronny lekarz

Retaryfikacja wycen poprawi funkcjonowanie oddziałów neurologicznych

Rozmowa z prof. dr hab. med. Haliną Sienkiewicz-Jarosz, przewodniczącą Krajowej Rady ds. Neurologii przy Ministrze Zdrowia. Pani Profesor, Krajowa Rada ds. Neurologii…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter