Nauka potwierdza, że nawyki żywieniowe decydują o jakości i długości naszego życia. Dieta ma istotny wpływ na zapadalność na choroby układu krążenia i nowotwory oraz umieralność z ich powodu (pierwszej i drugiej najczęstszej przyczyny zgonów w Polsce). Zdrowa dieta, hamująca rozwój miażdżycy, jest podstawą zapobiegania chorobom układu krążenia i ich przykrym konsekwencjom: zawałowi serca i udarowi mózgu.
Aktualne wytyczne Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego, dotyczące prewencji chorób układu sercowo-naczyniowego, jako wzorzec żywienia na pierwszym miejscu wymieniają dietę śródziemnomorską.
Tradycyjna kuchnia basenu Morza Śródziemnego zawiera wszystkie najważniejsze elementy diety sprzyjającej zdrowiu: bazuje na warzywach i owocach, roślinach strączkowych, rybach, oliwie z oliwek z pierwszego tłoczenia i orzechach (bogatych w nienasycone kwasy tłuszczowe), a także świeżych ziołach i przyprawach; ogranicza spożycie słodyczy, słodzonych napojów i czerwonego mięsa. Piramida zdrowego żywienia i aktywności fizycznej opracowana przez Instytut Żywności i Żywienia pod wieloma względami jest bliska diecie śródziemnomorskiej.
Wyniki badań naukowych wskazują, że ten sposób odżywiania przynosi korzyści nie tylko w profilaktyce i leczeniu chorób układu sercowo–naczyniowego, lecz także otyłości brzusznej, insulino oporności, cukrzycy, niealkoholowego stłuszczenia wątroby, niektórych nowotworów oraz choroby Alzheimera.
Dieta śródziemnomorska. Książka kucharska dr Catherine Itsiopoulos to unikatowa pozycja na polskim rynku wydawniczym, łącząca wiedzę teoretyczną z praktyką. Z pierwszej części dowiemy się, że kuchnia śródziemnomorska ma wiele twarzy: kreteńską, włoską, hiszpańską. Poznamy także najnowsze dowody naukowe potwierdzające zdrowotne korzyści wynikające ze stosowania diety mieszkańców Południa. Druga część książki zawiera tradycyjne przepisy. Małe porcje, świeżość produktów, harmonia składników, przyjemność jedzenia – i przyjemność czytania. Ale książka ta jest czymś więcej niż zbiorem przepisów kuchni śródziemnomorskiej. Pełni też funkcję edukacyjną – pogłębia naszą wiedzę, uczy prawidłowych nawyków żywieniowych i tłumaczy, dlaczego posłużą naszemu zdrowiu; wreszcie przypomina, że dieta śródziemnomorska to nie lista wybranych składników, lecz wręcz filozofia jedzenia. Składają się na nią: regularna aktywność fizyczna, odpoczynek i życie towarzyskie skupione wokół posiłków. Dobra dieta to zdrowy styl życia połączony z radością, jaką może dawać jedzenie.
Długowieczność jest w zasięgu naszych rąk, tym bardziej że – jak stwierdził wielki grecki filozof Sokrates – nie żyjemy, żeby jeść, ale jemy, żeby żyć.
Tekst autorstwa prof. dr hab. n. med. Grzegorza Opolskiego, kierownika I Katedry i Kliniki Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego pochodzi ze wstępu do książki Dieta śródziemnomorska. Książka kucharska dr Catherine Itsiopoulos.