NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Wszechstronny lekarz

Prototyp pierwszego polskiego rozpuszczalnego stentu

Młodzi naukowcy z Centrum Badawczo-Rozwojowego American Heart of Poland (CBR AHP) z sukcesem dokonali implantacji pierwszych prototypów pierwszego polskiego całkowicie biodegradowalnego stentu do tętnic wieńcowych świni.

Doc. Piotr Buszman, doc. Krzysztof Milewski i mgr inż. Magdalena Michalak. fot. Archiwum

Projekt pod nazwą „Apollo” realizowany jest w ramach grantu z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju „Strategmed” przez konsorcjum podmiotów, których liderem jest CBR AHP a współwykonawcami polska firma Balton, Centrum Materiałów Polimerowych i Węglowych PAN, Wydział Inżynierii Biomedycznej Politechniki Śląskiej, Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu, Wydział Mechaniczny Wojskowej Akademii Technicznej oraz firma Innovations for Heart and Vessels. 

Głównym celem programu „Apollo” jest stworzenie pierwszego polskiego, całkowicie biodegradowalnego, uwalniającego lek stentu do naczyń wieńcowych o cienkim profilu przęsła. Stent taki zachowuje się w sposób bardziej naturalny i goi się lepiej niż dostępne obecnie na rynku stenty o grubym profilu przęsła, przez co jest znacznie lepiej tolerowany przez żywy organizm.

„Nasz stent jest tzw. kopolimerem, co nadaje mu większą wytrzymałość i dzięki temu może być nieco cieńszy. Naturalnie się rozszerza i jest bardziej elastyczny niż stenty metaliczne, a proces jego wchłaniania do organizmu jest bardziej kontrolowany. Po około 2 latach,
po spełnieniu zadania jakim jest udrożnienie naczynia i uwolnienie leku, nie pozostawi żadnego śladu w ciele pacjenta. Daje to duże nadzieje na minimalizację ryzyka późnych powikłań takich jak zakrzepica czy zawał serca u ludzi” – tłumaczy doc. Piotr Buszman, kierownik Programu „Apollo”, wicedyrektor ds. badań przedklinicznych CBR AHP.

Prototyp wszczepionego w ramach badań przedklinicznych stentu powstał w rekordowo krótkim czasie zaledwie 9 miesięcy od podpisania umowy konsorcjum.

Realizacja grantów w tempie zgodnym z założonym planem wciąż jest rzadkością w polskich realiach. Nam udało się wyprzedzić zakładany harmonogram. Tym bardziej jesteśmy dumni z tego osiągnięci”. – mówi Piotr Buszman.

Badania na modelu tętnic wieńcowych świni domowych to pierwszy ważny krok milowy w badaniu, które w kolejnych fazach skupi się na dopracowywaniu architektury stentu, kontrolowalności jego wchłaniania do organizmu i uwalniania leku.

„Jeśli testy w modelu zwierzęcym dadzą pozytywne rezultaty, będzie można zacząć planować badania kliniczne, a po uzyskaniu odpowiedniego certyfikatu, ich seryjną produkcję i wprowadzenie na rynek”. 
– mówi doc. Buszman.

Naukowcy chcą, aby po zakończeniu wszystkich badań ten innowacyjny stent był łatwo dostępny nie tylko dla chorych w Polsce, ale również za granicą.

„Zaletą naszego polskiego stentu będzie jego przystępna cena. Na światowym rynku medycznym dostępne są obecnie tylko trzy tego typu wyroby medyczne, których koszt mieści się w granicach od 2 do 3,5 tys. zł za sztukę. Są one więc mało dostępne dla pacjentów” 
– mówi doc. Krzysztof Milewski, koordynator Programu „Apollo”, dyrektor generalny CBR AHP. Do tej pory udawało nam się tworzyći wprowadzać na rynek wyroby znacznie tańsze od tych dostępnych w Europie czy USA. Z wielu z nich z powodzeniem korzystają już nasi koledzy w Unii Europejskiej, Ameryki Południowej, Afryki czy Azji. Mamy nadzieję, że tak będzie i tym razem – dodaje.

Powiązane artykuły
LEKARZWszechstronny lekarz

Jak pokolenie Z utrzymuje work-life balance

Młodzi pracujący mają coraz większą świadomość, jak ważne jest zachowanie równowagi między obowiązkami zawodowymi a życiem osobistym. Badania pokazują, że pokolenie Z…
LEKARZInnowacjeWszechstronny lekarz

Naukowcy rozwikłali kluczową zagadkę celiakii

Osoby z celiakią muszą unikać glutenu, białka zawartego w pszenicy, życie i jęczmieniu, które mogą wywoływać bolesne objawy w jelitach, utrudniać wchłanianie…
LEKARZWszechstronny lekarz

Retaryfikacja wycen poprawi funkcjonowanie oddziałów neurologicznych

Rozmowa z prof. dr hab. med. Haliną Sienkiewicz-Jarosz, przewodniczącą Krajowej Rady ds. Neurologii przy Ministrze Zdrowia. Pani Profesor, Krajowa Rada ds. Neurologii…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter