NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Wszechstronny lekarz

PTK o nowym profilu pacjenta i kardiologa

19 i 20 maja w Centrum Kongresowym Warszawianka w Jachrance k. Warszawy odbędzie się Jubileuszowa 80. Wiosenna Konferencja Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Tym razem kardiolodzy spotkają się, by omawiać najnowsze sposoby diagnostyki i wytyczne leczenia opracowane przez ekspertów Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Lekarze przywiozą i podzielą się również najnowszymi doniesieniami, badaniami i osiągnięciami światowej kardiologii z odbywającego się w Paryżu kilka dni wcześniej (16-19 maja) EuroPCR – największego kongresu kardiologicznego w Europie.

80. Wiosenna Konferencja Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego odbędzie się 19 i 20 maja w Centrum Kongresowym Warszawianka w Jachrance k. Warszawy. fot. eleven.pl

Ponieważ pacjenci cierpią na wiele chorób współistniejących, coraz częściej dostrzega się fakt konieczności współpracy między specjalnościami w medycynie, W całej Europie, również w naszym kraju zmienia się więc nie tylko profil pacjentów, ale również samych kardiologów. Przed nimi nowe wyzwania, nowoczesne metody leczenia, ale również interdyscyplinarna współpraca ze specjalistami z innych dziedzin zgodnie z widocznym trendem “pacjent w centrum uwagi” (a nie dane, konkretne schorzenie).

80. Wiosenna Konferencja Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego to wydarzenie z głęboko zakorzenioną tradycją. Przez kolejne lata Polskie Towarzystwo Kardiologiczne poszerza spektrum swojego działania, między innymi tworząc Asocjację Interwencji Sercowo-Naczyniowych, 20 sekcji tematycznych i 19 oddziałów terenowych.

Nowe dane z badań naukowych, prowadzonych także w Polsce,  rozwijająca się technologia i terapie spowodowały, że Polskie Towarzystwo Kardiologiczne rozpoczęło przed laty wydawanie czasopisma naukowego “Kardiologia Polska”. Wspólnie z tym czasopismem organizowana jest 80. Wiosenna Konferencja Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

Podczas konferencji omawiane będą najnowsze wytyczne Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego, akceptowane przez PTK, w zakresie dyslipidemiii, prewencji chorób sercowo-naczyniowych, niewydolności serca, migotania przedsionków oraz kardioonkologii. Szczególny nacisk zostanie położony na nowości i zmiany w wyborze najlepszych terapii dla pacjenta.

„Jesteśmy przekonani o bardzo dużych korzyściach, jakie wynikają ze stosowania  europejskich wytycznych dla codziennej praktyki kardiologicznej. Dzięki temu uzyskuje się pewny homogenny sposób diagnostyki i terapii pacjentów w różnych krajach Europy” – mówi Prezes Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, prof. Piotr Hoffman.

Każdego roku Europejskie Towarzystwo Kardiologiczne przygotowuje nowe wytyczne z różnych dziedzin kardiologii. Zmienia się również profil pacjenta kardiologicznego, dlatego przedstawiona zostanie tematyka kardioonkologii, jako przykład przenikania się różnych dziedzin medycyny oraz wpływ chorób cywilizacyjnych na zdrowie serca. W tej tematyce, eksperci dyskutować będą między innymi o tym, jak zmniejszyć ryzyko wieńcowe u pacjenta z chorobą nowotworową, jak prowadzić pacjenta w trakcie chemioterapii i z ostrym zespołem wieńcowym, a także, dlaczego następstwem leczenia raka mogą być zawały serca.

„Budowana na przestrzeni lat tradycja PTK pozwala nam w sposób wiarygodny przekazywać informacje o najnowszych i nowoczesnych metodach diagnostyki i terapii. Mamy świadomość, że środowisko tego od nas oczekuje. Polskie Towarzystwo Kardiologiczne, dbając o tradycję w warstwie swojej aktywności zabiega o to, by przekaz, który jest kierowany do środowiska zawierał coraz to nowe treści, które nawiązują do trendów światowej kardiologii, byśmy mogli implementować je w Polsce z korzyścią dla naszych pacjentów”- tłumaczy prof. Hoffman.

Lekarze mają również nadzieję, że Polskie Towarzystwo Kardiologiczne zostanie dostrzeżone jako stały systemowy partner dla państwowych instytucji ochrony zdrowia w zakresie konsultacji społecznych i opinii eksperckich, aby wspólnie z nimi budować najbardziej efektywne plany opieki nad chorymi, a zaprezentowane na wiosennej konferencji światowe wytyczne będą mogły być jak najszybciej wdrożone do systemu opieki nad polskim pacjentem kardiologicznym.

80. Wiosenna Konferencja Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego odbędzie się 19 i 20 maja w Centrum Kongresowym Warszawianka w Jachrance k. Warszawy.

Powiązane artykuły
LEKARZWszechstronny lekarz

Jak pokolenie Z utrzymuje work-life balance

Młodzi pracujący mają coraz większą świadomość, jak ważne jest zachowanie równowagi między obowiązkami zawodowymi a życiem osobistym. Badania pokazują, że pokolenie Z…
LEKARZInnowacjeWszechstronny lekarz

Naukowcy rozwikłali kluczową zagadkę celiakii

Osoby z celiakią muszą unikać glutenu, białka zawartego w pszenicy, życie i jęczmieniu, które mogą wywoływać bolesne objawy w jelitach, utrudniać wchłanianie…
LEKARZWszechstronny lekarz

Retaryfikacja wycen poprawi funkcjonowanie oddziałów neurologicznych

Rozmowa z prof. dr hab. med. Haliną Sienkiewicz-Jarosz, przewodniczącą Krajowej Rady ds. Neurologii przy Ministrze Zdrowia. Pani Profesor, Krajowa Rada ds. Neurologii…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter