NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Wszechstronny lekarz

Regularne badania kluczem do zdrowia

Wcześnie wykryta choroba daje dużą szansę na wyleczenie i dalsze długie życie! Nieświadomość i przekonanie, że „lepiej nie wiedzieć” nierzadko prowadzą do tragedii! – podkreślają lekarze. Bożena Janicka, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia. Jak co roku z okazji „8 Marca” lekarze PPOZ przypominają wszystkim Paniom o konieczności przeprowadzania regularnych badań profilaktycznych.

W czołówce chorób, na jakie narażone są współczesne kobiety, nadal znajdują się nowotwory piersi i szyjki macicy. Diagnoza postawiona zbyt późno nierzadko oznacza wyrok. Badania statystyczne wskazują, że świadomość kobiet w większych miastach wzrasta (głównie wśród kobiet młodszych), nadal jednak nie jest wystarczająca w mniejszych środowiskach, na wsiach i w małych miasteczkach (przeważnie u kobiet starszych).

– Od lat w naszych gabinetach przypominamy wszystkim naszym pacjentkom o przestrzeganiu kalendarza badań. Częstość ich wykonywania zależeć powinna głównie od wieku, stylu życia oraz ogólnego stanu zdrowia – mówi Bożena Janicka.

Zaleca się, aby pierwsze badanie ginekologiczne wykonać już w wieku 18 lat, chyba że wcześniej zachodzi taka potrzeba (nieregularne miesiączki, inne dolegliwości).

Raz w roku zalecane są badania ginekologiczne oraz badania cytologiczne (cytologia jest refundowana przez NFZ dla kobiet między 25. a 59. rokiem życia, które w ciągu ostatnich 3 lat nie miały pobranego wymazu cytologicznego).

Raz w roku ważne jest badanie piersi – USG,  które powinno być uzupełnieniem samobadania piersi, wykonywanego co miesiąc, tuż po menstruacji.

Po 50. roku życia raz na dwa lata warto poddać się badaniom mammograficznym (mammografia pomaga zdiagnozować raka piersi w stadium, gdy jest całkowicie wyleczalny. Kobiety między 50. a 69. rokiem życia – co dwa lata mogą wykonać mammografię bez skierowania, nieodpłatnie, we wszystkich placówkach, które mają podpisany kontrakt z NFZ).

…- Nie musi boleć, żeby choroba się rozwijała. Najbardziej podstępne są nowotwory. Przez długi czas nie wywołują żadnych dolegliwości.

We wczesnym stadium mogą je wykryć wyłącznie badania lekarskie. Profilaktyka i przestrzeganie kalendarza badań to obowiązek każdej świadomej kobiety. Z okazji 8 Marca życzymy wszystkim Paniom zdrowia. Bądźmy dla siebie ważne! Nie zapominajmy też o naszych starszych Mamach i Babciach. One nie zawsze potrafią same o siebie zadbać – mówi Bożena Janicka.

 

O zdrowiu decyduje także tryb życia. O czym warto wiedzieć:

  1. Sen nie powinien trwać krócej niż 8 godzin na dobę. Organizm pełniej odpoczywa nie przejedzony (ostatni posiłek należy spożyć przed godziną 18.00)
  2. W menu nie powinno zabraknąć warzyw, owoców, ryb, kaszy (unikamy produktów zawierających konserwanty (strzeż się oznaczeń „E…”)
  3. Optymalnej diecie powinien towarzyszyć ruch (rower, spacer, basen)
  4. Wrogiem zdrowia i urody są papierosy i alkohol .
  5. Rozsądnie korzystaj ze słońca. Kąpiele słoneczne dostarczają siłę kościom, ale wystawianie się na promieniowanie nie jest wskazane. Podczas opalania należy używać specjalnych filtrów ochronnych.

6.Wystrzegaj się solariów. Sztuczne opalanie nie jest zdrowe, a sztuczna opalenizna nie jest w modzie.

  1. Zagrożeniem dla zdrowia są przewlekłe stany zapalne organizmu. Sprawdź to u lekarza rodzinnego.
  2. Warto regularnie kontrolować stan jamy ustnej. Zalecane są wizyty u dentysty
  3. Zdrowe zęby to zdrowy uśmiech. Częsty śmiech podnosi wydzielanie hormonu szczęścia
  4. Unikaj sytuacji stresowych, jeśli nie możesz poradzić sobie z depresją, koniecznie poproś o radę specjalistę. Pogłębiająca się depresja jest bardzo niebezpieczna.

 

Powiązane artykuły
LEKARZWszechstronny lekarz

Jak pokolenie Z utrzymuje work-life balance

Młodzi pracujący mają coraz większą świadomość, jak ważne jest zachowanie równowagi między obowiązkami zawodowymi a życiem osobistym. Badania pokazują, że pokolenie Z…
LEKARZInnowacjeWszechstronny lekarz

Naukowcy rozwikłali kluczową zagadkę celiakii

Osoby z celiakią muszą unikać glutenu, białka zawartego w pszenicy, życie i jęczmieniu, które mogą wywoływać bolesne objawy w jelitach, utrudniać wchłanianie…
LEKARZWszechstronny lekarz

Retaryfikacja wycen poprawi funkcjonowanie oddziałów neurologicznych

Rozmowa z prof. dr hab. med. Haliną Sienkiewicz-Jarosz, przewodniczącą Krajowej Rady ds. Neurologii przy Ministrze Zdrowia. Pani Profesor, Krajowa Rada ds. Neurologii…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter