NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Co? Gdzie? Kiedy?

Ruszyły badania populacyjne mieszkańców Białegostoku

Uniwersytet Medyczny w Białymstoku we współpracy z Miastem Białystok oraz Urzędem Marszałkowskim Województwa Podlaskiego zaprosi 10.000 białostoczan do udziału w unikalnym w skali Polski badaniu BIAŁYSTOK PLUS. Celem badania jest ocena stanu zdrowia mieszkańców Naszego Miasta oraz zbadanie wpływu różnorodnych czynników na rozwój chorób przewlekłych.

Stan zdrowia będzie oceniany przy użyciu całego panelu specjalistycznych badań i nowoczesnych technologii. fot. archiwum

Badanie BIAŁYSTOK PLUS jest badaniem kohortowym, w trakcie którego oceniane będzie występowanie różnych zdarzeń zdrowotnych (np. wystąpienie choroby) w zależności od szeregu czynników ryzyka. Ze względu na wszechstronny zakres przeprowadzanych badań możliwe będzie określenie wpływu czynników genetycznych, dietetycznych, zachowań zdrowotnych, a także szeroko rozumianego stanu zdrowia. Ponadto badanie pozwoli ocenić stan zdrowia ludności na obszarze miasta Białegostoku, a także rozpowszechnienie występowania czynników ryzyka chorób. Dzięki tej wiedzy możliwe będzie planowanie przyszłych działań, które zwiększą potencjał zdrowotny mieszkańców miasta.

W Polsce prowadzono już badania populacyjne, przykładowo badania WOBASZ i NATPOL, jednak były one ukierunkowane na wybrane choroby. Badanie BIAŁYSTOK PLUS jest unikalne ze względu na to, że planujemy kompleksowo oceniać stan zdrowia, z użyciem całego panelu specjalistycznych badań i nowoczesnych technologii. Wzorujemy się w tym na badaniu SHIP prowadzonym od 1997 roku przez Uniwersytet w Greifswaldzie (Niemcy), który jest naszym oficjalnym partnerem w tym przedsięwzięciu.

„Zależy nam, aby badanie BIAŁYSTOK PLUS było jak najbardziej reprezentatywne i wiarygodne. W tym celu wylosowane zostanie 10.000 osób dokładnie odzwierciedlających strukturę wieku i płci mieszkańców miasta. Gwarantuje to, że wyniki badań będą ściśle odpowiadały stanowi faktycznemu. Warunkiem powodzenia jest jednak to, że musi wziąć w nim udział jak najwięcej spośród wylosowanych i zaproszonych osób. Każda „utracona” osoba obniży jego wartość. Dlatego apelujemy do osób, które otrzymają zaproszenie o współpracę przy tym wielkim przedsięwzięciu i zgłaszanie się na badania” – namawiają pracownicy Zakładu Medycyny Populacyjnej i Prewencji Chorób Cywilizacyjnych UMB.

Powiązane artykuły
Co? Gdzie? Kiedy?Aktualności

#Ucho2024, #IEB2024 i #ICHM7

Specjaliści z całego świata przyjechali do Polski, by wymieniać się doświadczeniami i czerpać wiedzę od innych. 15-17 września 2024 roku w Światowym…
Co? Gdzie? Kiedy?Aktualności

Masz szumy uszne? 26 października bądź z nami online!

W dniu 26 października 2024 roku odbędzie się Konferencja dla osób z szumami usznymi i obniżoną tolerancją na dźwięki, organizowana przez Światowe…
LEKARZCo? Gdzie? Kiedy?

Chcesz pracować z lekarzami bez granic? To webinar dla Ciebie!

Lekarze bez Granic zapraszają na otwarte spotkanie informacyjne dla lekarek i lekarzy specjalistów psychiatrii, poświęcone możliwości pracy w międzynarodowych projektach organizacji. Spotkanie…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter