24 lipca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Samoleczenia. Fundacji Obywatele Zdrowo Zaangażowani przygotowała z tej okazji kampanię #SiedemZasad przypominającą główne zasady samoleczenia.
Kampanie dotyczące zdrowia często są ignorowane przez młodych ludzi. Dbałość o nie na tym etapie życia jest jednak kluczowa. Tym większym wyzwaniem było dla mnie zilustrowanie kwestii często uznawanych za mało interesujące, takich jak radzenie sobie ze stresem, regularny ruch czy odpowiedzialne zażywanie leków – mówi Tomek Pieńczak, ilustrator, projektant i właściciel marki GRUO.
W ramach kampanii #SiedemZasad powstały plakaty, wlepki oraz ilustracje wskazujące główne zasady samoleczenia. Zgodnie z definicją samoleczenie to „świadome zaangażowanie pacjenta w dbanie o własne zdrowie, które polega na indywidualnym podejmowaniu działań w zakresie utrzymania zdrowia oraz doraźnego leczenia objawów rozpoznanych samodzielnie do momentu konsultacji z lekarzem, w oparciu o wiedzę pochodzącą z aktualnych i z rzetelnych źródeł. W ujęciu szerszym oznacza także stosowanie się pacjenta do zaleceń personelu medycznego.” Jak zastosować je w praktyce?
– Najczęścięj w przypadku łagodnych objawów i dolegliwości typu ból głowy, ból zęba, gorączka, stosujemy leki które już znamy, i których wcześniej używaliśmy. Stosujemy w krótkim okresie 2-3 dni. Jeżeli jednak leczenie samodzielnie aplikowane nam nie pomaga, jest to absolutnie wskazanie do tego, żeby zgłosić się do specjalisty, bo być może jest jakaś poważniejsza dolegliwość i wymagana jest taka konsultacja – mówi dr n. med. Anna Staniszewska, prezeska Fundacji Obywatele Zdrowo Zaangażowani. Oprócz edukacji w zakresie włączania opieki lekarskiej na odpowiednim etapie, zasady mówią o potrzebie ruchu, unikaniu stresu, czytaniu ulotek i odpowiedzialnym doborze leków.
W ramach kampanii plakaty zawisną w kawiarniach w całej Polsce. W obchody będzie się można włączyć na profilach organizacji w mediach społecznościowych oraz pod hashtagiem #SiedemZasad.
Fundacja Obywatele Zdrowo Zaangażowani to społeczność skupiona wokół idei wspólnego działania na rzecz zdrowia – rozumianego zarówno jako dobro indywidualne, jak i zasób społeczny, który sprzyja dobrobytowi każdego z nas. Promujemy postawę dbałości o własne zdrowie, a także wspiera edukację i promocję w zakresie zdrowia w Polsce.