NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Wszechstronny lekarz

Seks ułatwia wystąpienia publiczne

Brytyjscy naukowcy z University of Paisleye wykazali, że osoby, które uprawiają seks, są mniej zestresowane podczas publicznych wystąpień. Tak korzystne działanie ma jedynie „klasyczny” seks (z penetracją).

Naukowcy sprawdzili wpływ różnych typów aktywności seksualnej na ciśnienie krwi podczas przeżywanego nieco później stresu. fot. pixabay.com

Badania przeprowadzono na grupie ochotników, sprawdzając wpływ różnych typów aktywności seksualnej na ciśnienie krwi podczas przeżywanego nieco później stresu. Przez dwa tygodnie grupa 24 kobiet i 22 mężczyzn prowadziła dzienniczki i odnotowywała stosunki z penetracją, masturbację oraz inne formy aktywności seksualnej. Następnie badani musieli wziąć udział w publicznym, stresującym wystąpieniu. Okazało się, że osoby po typowych stosunkach były najmniej zestresowane, a ich ciśnienie tętnicze wracało do normy szybciej niż przy innych formach aktywności.

Najbardziej się denerwowali abstynenci. Prowadzono także pomiary psychologiczne lęku i neurotyzmu oraz mierzono stres związany z pracą i satysfakcję ze związku, jednak te czynniki nie zmieniły wniosków z eksperymentu. Zdaniem naukowców uspokajający efekt, który utrzymuje się co najmniej przez tydzień ,to nie zasługa orgazmu, ale uwolnienia się „wiążącego” kochające się pary hormonu oksytocyny.

źródło: PAP

Powiązane artykuły
LEKARZWszechstronny lekarz

Jak pokolenie Z utrzymuje work-life balance

Młodzi pracujący mają coraz większą świadomość, jak ważne jest zachowanie równowagi między obowiązkami zawodowymi a życiem osobistym. Badania pokazują, że pokolenie Z…
LEKARZInnowacjeWszechstronny lekarz

Naukowcy rozwikłali kluczową zagadkę celiakii

Osoby z celiakią muszą unikać glutenu, białka zawartego w pszenicy, życie i jęczmieniu, które mogą wywoływać bolesne objawy w jelitach, utrudniać wchłanianie…
LEKARZWszechstronny lekarz

Retaryfikacja wycen poprawi funkcjonowanie oddziałów neurologicznych

Rozmowa z prof. dr hab. med. Haliną Sienkiewicz-Jarosz, przewodniczącą Krajowej Rady ds. Neurologii przy Ministrze Zdrowia. Pani Profesor, Krajowa Rada ds. Neurologii…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter