NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Aktualności

Środki ochrony osobistej dla POZ

W niezbędne środki ochrony osobistej, m.in.: rękawice, maski, fartuchy, płyny odkażające  wyposażone zostaną także placówki podstawowej opieki zdrowotnej – poinformował w poniedziałek 30 marca, Łukasz Szumowski, Minister Zdrowia.

– To dobra dla nas wiadomość, bo lepiej późno niż wcale! – komentuje Bożena Janicka, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia.

Lekarze PPOZ już miesiąc temu alarmowali o brakach w zaopatrzeniu podstawowej opieki zdrowotnej w środki ochrony osobistej. W piśmie do Ministra Zdrowia, Prezesa NFZ, Wojewody Wielkopolskiego oraz Głównego Inspektora Sanitarnego uzasadniali, że przyjmowanie i leczenie pacjentów bez właściwego zabezpieczenie może spowodować lawinę zachorowań:

Mimo poważnego zagrożenia spotkaliśmy się nie tylko z dużymi brakami   w zaopatrzeniu, ale co gorsza – brakiem możliwości zakupu środków ochrony osobistej, które są bezwzględnie konieczne w podstawowej opiece zdrowotnej. Podkreślam, że podstawowa opieka zdrowotna (lekarze, pielęgniarki, rejestratorki, asystenci medyczni ) stanowi pierwszą linię frontu w walce z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Środki te są również  podstawowym wyposażeniem lekarzy i personelu medycznego  przy  leczeniu pacjentów (zgodnie z wytycznymi) i hamowaniu grożącej nam epidemii. Nie znamy dnia  ani godziny, kiedy dojdzie do kontaktu z zarażonym pacjentem” – tłumaczyli w pismach.

W poniedziałek 30 marca, Łukasz Szumowski, Minister Zdrowia podczas konferencji prasowej poinformował, iż resort podjął decyzję o dystrybucji środków ochrony do innych podmiotów ochrony zdrowia niż szpitale jednoimienne i oddziały zakaźne,  m.in.  do podstawowej opieki zdrowotnej, gdyż w placówkach poz coraz częściej pojawiają się chorzy z koronawirusem. Minister przyznał, iż ma to być zabezpieczenie dla personelu w związku z rosnącą krzywą zachorowań. Do kraju już docierają dostawy takich środków z całego świata (ostatnio ponad 5 mln maseczek, ponad 32 tys. kombinezonów, 6 mln rękawiczek).

– W związku z brakami sami musieliśmy sobie radzić. Docieraliśmy do różnych źródeł,  ale nie zawsze udawało się zdobyć odpowiednie ilości dla zabezpieczenia i zapewnienia ochrony osobistej. Nie tylko lekarze seniorzy, ale cały personel zapowiada, że nie będzie pracować bez odpowiedniego zabezpieczenia. W sytuacji, kiedy fala koronawirusa nas zalewa i coraz więcej mamy przypadków zakażeń wtórnych (nosiciele), praca bez środków ochrony osobistej po prostu jest niemożliwa! Dlatego decyzja o zabezpieczeniu również  poz w rękawice, maski, płyny odkażające, fartuchy jest jak  najwłaściwsza i  oczekiwana od tygodni.  Lepiej późno, niż wcale – mówi Bożena Janicka.

Powiązane artykuły
PACJENTAktualności

Zmiana czasu na zimowy już w ten weekend. Czy to zdrowe?

W ostatni weekend października nastąpi zmiana czasu z letniego na zimowy, co oznacza, że zegarki zostaną cofnięte o godzinę. Jak wpływa to…
PACJENTAktualności

Jesteś z Wielkopolski? Możesz sprawdzić, czy jesteś HER2-low

Poznański portal zwrotnikraka.pl, największa baza wiedzy o nowotworach w Polsce, zaprasza pacjentki zmagające się z rakiem piersi oraz ich bliskich na spotkanie…
Co? Gdzie? Kiedy?Aktualności

#Ucho2024, #IEB2024 i #ICHM7

Specjaliści z całego świata przyjechali do Polski, by wymieniać się doświadczeniami i czerpać wiedzę od innych. 15-17 września 2024 roku w Światowym…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *