2 semestry, blisko 230 godzin zajęć, warsztaty m.in. w bazie Lotniczego Pogotowia Ratunkowego w Kielcach, kopalni Kowary, Krajowym Ośrodku Medycyny Hiperbarycznej Instytutu Medycyny Morskiej i Tropikalnej w Gdyni, czyli medycyna ekstremalna i medycyna podróży, studia podyplomowe prowadzone przez Medyczne Centrum Kształcenia Podyplomowego UJ. Trwa rekrutacja.
Program studiów wzorowany jest na programach opracowanych przez Wilderness Medicine Society. W ramach zajęć prowadzonych przez najlepszych ekspertów i praktyków z Uniwersytetu Jagiellońskiego – Collegium Medicum słuchacze poznają podstawy wiedzy związane z takimi zagadnieniami jak: medycyna nurkowa, sportowa, wysokogórska, pustynna i polarna, tropikalna i podróży, ekspedycyjna, katastrof, konfliktów zbrojnych, ratownictwo i ewakuacja.
Program to unikatowy w skali Polski i tej części Europy cykl wykładów i zajęć praktycznych, które odbywają się raz w miesiącu w formie jedno- i dwudniowych sobotnio-niedzielnych sesji.
Studia skierowane są do lekarzy, a także osób z wyższym wykształceniem medycznym co najmniej I stopnia w zakresie pielęgniarstwa i położnictwa oraz ratownictwa medycznego. Ich celem jest przekazanie słuchaczom najnowszej wiedzy w zakresie szeroko pojętej medycyny ekstremalnej i medycyny podróży, co pozwoli im na wypracowanie standardów wielokierunkowego postępowania w zakresie działalności przed medycznej i medycznej w przypadku pacjentów podejmujących aktywność związaną z narażeniem na ekstremalne warunki.
Studia posiadają patronat Polskiego Towarzystwa Medycyny i Ratownictwa Górskiego oraz Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.
Więcej informacji na stronie Medycznego Centrum Kształcenia Podyplomowego UJ.