NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Wszechstronny lekarz

System JGP wymaga reformy

Wyceny świadczeń medycznych w Polsce są przygotowywane w oparciu o jednorodne grupy pacjentów (JGP), które uśredniają wycenę kosztów leczenia określonych zespołów chorobowych. To trzeba zmienić – przekonują kardiolodzy.

fot. WUM

Lekarze twierdzą, że obecne JGP nie odpowiadają realnemu systemowi leczenia i aktualnej sytuacji demograficznej. Tłumaczą, że system pozwalający na refundację w zakresie tylko jednej grupy powoduje, że rzadko rejestrowane są wszystkie procedury wykonywane u danego pacjenta (wielokrotne badania echokardiograficzne, elektrokardiograficzne, rentgenowskie, tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny i inne), a także koszty leczenia powikłań (np. odma opłucnowa).

„Mimo spadku cen stentów są chorzy z ostrymi zespołami wieńcowymi, którzy spędzają długi czas na oddziałach intensywnej opieki kardiologicznej i, jeśli się doda związane z tym koszty, to owe uśrednienie nie odzwierciedla rzeczywistego stanu rzeczy ani w sensie czasu pobytu w szpitalu, ani użytych leków czy urządzeń. Dlatego JGP muszą być bardziej doszczegółowione, czyli musi być ich więcej, lub też – wzorem systemu niemieckiego – powinno się dodawać realne koszty leczenia wynikające ze stosowania kolejnych leków i/lub urządzeń, czego polski system nie uwzględnia. Innymi słowy, to uśrednienie nie oddaje rzeczywiście poniesionych kosztów”
 – wyjaśnia prof. Adam Witkowski, kierownik Kliniki Kardiologii i Angiologii Interwencyjnej Instytutu Kardiologii w Aninie.

Doc. Przemysław Mitkowski z Kliniki Kardiologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu dodaje, że wielu chorych na oddziałach kardiologicznych, w okresie jednej hospitalizacji wymaga zastosowania procedur z kilku różnych grup JGP (np. wszczepienie urządzenia i angioplastyka wieńcowa), których nie można sumować i to generuje straty.  

„Ostatnią korektę wyceny procedur JGP w zakresie elektroterapii przeprowadzono w połowie 2012 roku. Z pewnością od tego czasu ceny środków medycznych nie spadły tak bardzo jak proponowana zmiana wyceny tych procedur”
 – uważa Przemysław Mitkowski.

Kardiolodzy uważają że konieczna jest przebudowa grup JGP, tak aby całkowicie zmienić aktualny katalog i zbiór świadczeń medycznych. Chcą więc zaproponować nowy program Kardiologia 2017+, który na nowo zdefiniuje aktualnie wykonywane procedury zgodnie z wytycznymi europejskimi i polskimi, tak aby uwzględnić koszty stałe i zmienne, koszty całodobowego utrzymania, kompleksowość procedur i rozbicie ceny w zależności od kompleksowości zabiegów i potrzebnej opieki, uwzględniając realne, a nie normatywne zużycie sprzętu w oddziałach medycznych.

Powiązane artykuły
LEKARZWszechstronny lekarz

Jak pokolenie Z utrzymuje work-life balance

Młodzi pracujący mają coraz większą świadomość, jak ważne jest zachowanie równowagi między obowiązkami zawodowymi a życiem osobistym. Badania pokazują, że pokolenie Z…
LEKARZInnowacjeWszechstronny lekarz

Naukowcy rozwikłali kluczową zagadkę celiakii

Osoby z celiakią muszą unikać glutenu, białka zawartego w pszenicy, życie i jęczmieniu, które mogą wywoływać bolesne objawy w jelitach, utrudniać wchłanianie…
LEKARZWszechstronny lekarz

Retaryfikacja wycen poprawi funkcjonowanie oddziałów neurologicznych

Rozmowa z prof. dr hab. med. Haliną Sienkiewicz-Jarosz, przewodniczącą Krajowej Rady ds. Neurologii przy Ministrze Zdrowia. Pani Profesor, Krajowa Rada ds. Neurologii…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter