NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Co? Gdzie? Kiedy?Aktualności

#Ucho2024, #IEB2024 i #ICHM7

Specjaliści z całego świata przyjechali do Polski, by wymieniać się doświadczeniami i czerpać wiedzę od innych. 15-17 września 2024 roku w Światowym Centrum Słuchu w Kajetanach oraz w Centrum Konferencyjnym Hotelu Park Kajetanyi Centrum Konferencyjnym Hilton Warsaw City w Warszawie odbyły się trzy niezwykle ważne wydarzenia naukowe: 59. Warsztaty Biologii Ucha Wewnętrznego, XLVII Krajowa Konferencja Naukowo-Szkoleniowa „Problemy otorynolaryngologii dziecięcej w codziennej praktyce” oraz 7. Międzynarodowa Konferencja Mizofonia i Nadwrażliwość Słuchowa

To ważne krajowe i międzynarodowe wydarzenie rozpoczęło się operacjami pokazowymi oraz warsztatami i zgromadziło wielu słuchaczy oraz ekspertów z dziedziny otorynolaryngologii, foniatrii i audiologii. Były sesje naukowe, warsztaty praktyczne oraz inspirujące wykłady znamienitych prelegentów z kraju i zagranicy. Dyskutowano na wiele ciekawych i ważnych tematów, a wszystko w gronie najwybitniejszych specjalistów z całego świata.

Inner Ear Biology 2024 (IEB 2024), czyli Warsztaty Biologii Ucha Wewnętrznego

To spotkania organizowane przez grupę naukowców zainteresowanych biologią ucha wewnętrznego i prowadzących badania. Co roku odbywają się w różnych europejskich ośrodkach akademickich, aby osoby zainteresowane mogły swobodnie wymieniać się doświadczeniami i dzielić osiągnięciami naukowymi. W tym roku Inner Ear Biology 2024 odbyły się w Polsce – w Warszawie i w Kajetanach.

Przeprowadzono unikatowe operacje pokazowe, m.in. wszczepienia różnych typów aktywnych i pasywnych implantów słuchowych. Pokazano nowoczesne techniki operacyjne stosowane w otochirurgii, które umożliwiają przywrócenie prawidłowej funkcji ucha i wyeliminowanie lub zmniejszenie wady niedosłuchu.

Przyjechało wielu znakomitych gości, którzy zaprezentowali swoje osiągnięcia w obrębie ucha wewnętrznego, takie jak np. terapia genowa – opowiada prof. Piotr H. Skarżyński, otorynolaryngolog, otorynolaryngolog dziecięcy, audiolog i foniatra. Wiele osób sądzi, że dzięki tej metodzie leczenia operacje wszczepienia implantu ślimakowego lub innych urządzeń przywracających słuch nie będą już potrzebne, że wystarczy zastrzyk i pacjent będzie słyszał. Tak dobrze nie jest.– Takie leczenie jest możliwe, ale dla bardzo wąskiej grupy pacjentów z zaburzeniem kodowania jednego genu – wyjaśnia profesor. Są już pierwsze badania dotyczące skuteczności terapii genowej, ale potrzeba jeszcze dalszych obserwacji, co podnoszone było podczas jednej z dyskusji na ten temat. – W konferencji uczestniczyli także naukowcy kliniczni, którzy są doskonałymi praktykami. Analizują wpływ szumów usznych, nadwrażliwości słuchowej i mizofonii. Łączymy wiedzę różnych ośrodków, często z innych kontynentów, opierając się wyłącznie na evidence-based medicine, czyli medycynie opartej na faktach. We wszystkich panelach staramy się, żeby teoria i badania kliniczne łączyły się z tym, co możemy oferować pacjentom w codziennej praktyce – opowiadałprof. Piotr H. Skarżyński.

Wśród dyskutowanych podczas konferencji tematów znalazły się m.in. te dotyczące podstawowych molekularnych i anatomicznych mechanizmów ślimaka, molekularnych i anatomicznych podstaw słuchu i ubytku słuchu, uszkodzeń ototoksycznych i choroby przedsionkowej. Rozmawiano też o genetyce upośledzenia słuchu u ludzi i myszy, nowatorskich terapiach i narzędziach diagnostycznych. Nie mogło też zabraknąć omówienia ubytków słuchu spowodowanych hałasem i podstaw molekularnych rozwoju oraz regeneracji ucha wewnętrznego.

Trzeci i ostatni dzień konferencji IEB2024 rozpoczął się sesją moderowaną przez Agnes Szczepek (Charité Medical University Berlin, Niemcy), Gwenaelle Geleoc (Boston Children’s Hospital, USA) oraz Ewelinę Bukato.

Bernd Fritzsch (University of Nebraska Medical Center, USA) omówił badania nad segregacją ślimaka i woreczka u myszy po delecji genów Irx3/5. Erik de Vrieze (Radboud University Medical Center, Holandia) przedstawił terapie antysensowne dla dziedzicznych zaburzeń słuchu DFNA9. Anna Sarosiak z Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu zaprezentowała badania nad genem TBC1D24 w modelu zebrafish.

W drugiej części sesji, moderowanej przez Bernda Fritzscha, Monikę Matusiak i Łukasza Plichtę, rolę komórek tucznych w układzie odpornościowym ślimaka omówiła Agnes Szczepek, a Giulia Cheli (University of Pavia, Włochy) przedstawiła wpływ pimozydu na komórki włosowate przedsionka.

Wśród znakomitych gości obecnych w tym roku na IEB 2024 byli m.in.: prof. Anna Rita Fetoni (University of Naples Federico II, Italy), prof. Jonathan Gale (UCL Ear Institute, UK), prof. Stavros Hatzopoulos (University Hospital of Ferrara, Italy), prof. Marlies Knipper (Tübingen Hearing Research Center, Germany), prof. Agnes Szczepek (Charité Universitätsmedizin Berlin, Germany), prof. Huib Versnel (University Medical Center Utrecht, Netherlands), prof. Isabel Varela Nieto (University of Madrid, Spain).

Podczas konferencji można było przedstawić efekty swoich prac naukowych w formie prezentacji ustnej lub plakatowej. Chętnych do zaprezentowania swoich osiągnięć, jak również zapoznania się z nimi, było naprawdę wielu.

Więcej informacji: https://ieb2024.com/

Ucho 2024 – XLVII Krajowa Konferencja Naukowo-Szkoleniowa „Problemy otorynolaryngologii dziecięcej w codziennej praktyce”

Konferencja Ucho 2024 była okazją do spotkania z wybitnymi ekspertami i wiodącymi specjalistami otorynolaryngologii dziecięcej i nie tylko. W tym roku skupiono się na różnorodnych aspektach związanych z otorynolaryngologią, audiologią i foniatrią dziecięcą. Zastanawiano się, jaki potencjał niesie ze sobą dialog otorynoloryngologii z dziedzinami pokrewnymi: alergologią, pediatrią, logopedią czy chorobami płuc. Czy synergia wiedzy to dziś klucz do innowacyjnych terapii, holistycznego podejścia oraz poprawy jakości opieki nad pacjentami? Po zeszłorocznym sukcesie organizatorzy konferencji Ucho postanowili kontynuować ten trend i stworzyć możliwość zadawania pytań podczas operacji wykonywanych na żywo. Zainteresowanie było ogromne.

Podczas sesji pod przewodnictwem prof. Henryka Kaźmierczaka, dr hab. Pawła Chmielika, dr Magdaleny Sosny i dr Ewy Tomanek, omówiono m.in. aspekty ortodontyczne w laryngologii, rolę farmaceutów w prehabilitacji oraz diagnostykę przerostu migdałka gardłowego. Dr A. Moskwa zaprezentował nowe podejście do leczenia jednostronnego porażenia fałdu głosowego, a dr K. Myszel i dr A. Szkiełkowska skupiły się na przedstawieniu zagadnień dotyczących zaburzeń głosu u dzieci z częściową głuchotą.

Wśród omawianych tematów znalazły się także: schorzenia alergologiczne w kontekście problemów otorynolaryngologicznych, implanty ślimakowe u dzieci (od badań przesiewowych słuchu do interwencji), genetyczne przyczyny schorzeń otolaryngologicznych oraz rehabilitacja przed zabiegami i po zabiegach otolaryngologicznych. Mówiono też o zaburzeniach przetwarzania słuchowego (CAPD) i szumach usznych, kierunkach rozwoju nowoczesnej diagnostyki w zaburzeniach głosu u dzieci i lekach ototoksycznych.

Sterydy donosowe są bardzo często stosowane w otorynolaryngologii, ponieważ coraz więcej osób cierpi na alergiczny nieżyt nosa. Podczas konferencji mówiliśmy o tym, że nieleczony może prowadzić do astmy oskrzelowej, która – jak wykazały badania – skraca życie i pogarsza jego jakość. Kortykosteroidy działające miejscowo to leki bezpieczne – tłumaczyła dr hab. Magdalena Skarżyńska, farmaceutka z Wydziału Farmaceutycznego Katedry i Zakładu Farmakoterapii i Opieki Farmaceutycznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Instytutu Narządów Zmysłów. Leki najczęściej wywołujące niedosłuch, które są ototoksyczne, to antybiotyki aminoglikozydowe, działające ogólnoustrojowo – wyjaśniła. Są one bardzo skuteczne w niektórych infekcjach bakteryjnych, więc w przypadku małego pacjenta, który jest w ciężkim stanie, czasami nie ma możliwości zastąpienia tego antybiotyku innym. Na szczęście w wielu szpitalach jest prowadzone monitorowanie leczenia aminoglikozydami. – Dzięki temu może być ograniczona ototoksyczność – uspokoiła dr hab. Magdalena Skarżyńska, która współprzewodniczyła drugiej sesji naukowej poświęconej zagadnieniom audiologii dziecięcej.

Jeden z paneli poświęcony był rozwojowi słuchowemu dziecka po wszczepieniu implantu ślimakowego, a moderowany przez prof. dr hab. Artura Lorensa. W panelu wzięli udział: prof. dr hab. n. med. Henryk Skarżyński, prof. dr hab. n. med. i n. o zdr. Piotr H. Skarżyński, dr hab. n. med. Elżbieta Włodarczyk, dr hab. inż. Tomasz Wolak, dr hab. n. med i n. o zdr. Anita Obrycka, dr inż. Adam Walkowiak oraz Agnieszka Pankowska. Mówiono o potrzebie i znaczeniu multidyscyplinarnego podejścia w leczeniu i rehabilitacji dzieci z implantami ślimakowymi, co zgodnie uznano za podstawę i klucz do pełnego sukcesu terapeutycznego.

Wśród ekspertów obecnych na konferencji Ucho 2024 byli m.in.: prof. Andrzej Czyżewski (Katedra Systemów Multimedialnych, Politechnika Gdańska), prof. Dorota Hojan-Jezierska (Zakład Protetyki Słuchu, Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu), prof. Teresa Jackowska (prezes Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego, konsultant krajowa w dziedzinie pediatrii /2015-2023/, Oddział Pediatryczny, Szpital Bielański w Warszawie), prof. Karina Jahnz-Różyk (konsultant krajowa w dziedzinie alergologii, Zakład Immunologii i Alergologii Klinicznej, Wojskowy Instytut Medyczny), prof. Maciej Kupczyk (prezydent Polskiego Towarzystwa Alergologicznego, Klinika Chorób Wewnętrznych, Astmy i Alergii, Uniwersytet Medyczny w Łodzi), prof. Jurek Olszewski (Klinika Otolaryngologii, Onkologii Laryngologicznej, Audiologii i Foniatrii – II Katedra Otolaryngologii, Uniwersytet Medyczny w Łodzi), prof. Katarzyna Pawlak-Osińska (Oddział Otolaryngologiczny, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. J. Korczaka w Słupsku), prof. Bolesław Samoliński (konsultant krajowy ds. zdrowia publicznego /2012-2014/, Katedra Zdrowia Publicznego i Środowiskowego oraz Zakład Profilaktyki Zagrożeń Środowiskowych i Alergologii, Warszawski Uniwersytet Medyczny), prof. Tomasz Zatoński (Katedra i Klinika Otolaryngologii Chirurgii Głowy i Szyi, Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu).

Więcej informacji: https://konferencjaucho.pl/

The 7th International Conference on Hyperacusis and Misophonia (ICHM7) – 7. Międzynarodowa Konferencja Mizofonia i Nadwrażliwość Słuchowa

Było to wydarzenie skierowane do specjalistów słuchu pracujących z pacjentami cierpiącymi na nadwrażliwość słuchową, mizofonię i szumy uszne: dla otorynolaryngologów, audiologów, psychiatrów, psychologów, logopedów, protetyków słuchu, pracowników socjalnych, neurologów, naukowców oraz wszystkich tych, którzy są zaangażowani w badania lub opiekę nad takimi osobami.

Przypomnijmy, że szumy uszne, mizofonia i nadwrażliwość słuchowa to trzy odrębne problemy związane z percepcją dźwięku, które mogą znacząco wpływać na jakość życia osób, które na nie cierpią. Szumy uszne to odbieranie dźwięków takich jak dzwonienie, brzęczenie, piski, gwizdy lub wiele innych dźwięków, które nie pochodzą z otoczenia, ale są generowane przez układ słuchowy. Mogą być ciągłe lub przerywane, ciche lub głośne, i mogą występować w jednym lub obu uszach.– Szacuje się, że około 10-15% populacji na całym świecie doświadcza szumów usznych w pewnym momencie swojego życia, a u 1-2% osób są one na tyle nasilone, że mają poważny wpływ na codzienne funkcjonowanie, powodując problemy z koncentracją, snem i prowadząc do depresji czy lęku – mówi prof. Danuta Raj-Koziak z Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu, która podczas jednej z sesji miała wykład poświęcony nowemu narzędziu do oceny nadwrażliwości słuchowej u pacjentów z szumami usznymi, a także była autorką sesji plakatowej „Redukcja szumów po stapedotomii”.

Czym jest nadwrażliwość słuchowa? To stan, w którym normalne dźwięki są odbierane jako zbyt głośne, bolesne lub niekomfortowe. Osoby z tym schorzeniem mogą odczuwać ból lub dyskomfort po ekspozycji na dźwięki, które nie są uważane za głośne przez innych.– Nadwrażliwość słuchowa występuje znacznie rzadziej niż szumy uszne. Szacuje się, że może dotyczyć około 2-3% populacji. Podobnie jak w przypadku szumów usznych, może prowadzić do problemów z codziennym funkcjonowaniem, takich jak unikanie hałaśliwych miejsc, co wpływa na negatywnie na funkcjonowanie społeczne i zawodowe. Mizofonia jest to nietolerancja dźwięków do których pacjent jest nastawiony negatywnie, czyli jest to silna emocjonalna reakcja, zazwyczaj gniew lub wstręt, na określone dźwięki, takie jak odgłos żucia podczas spożywania pokarmów, stukanie palcami czy dźwięki oddechu. Występuje stosunkowo rzadko, a dokładna częstość jej występowania nie jest znana. Należy podkreślić, że każdy z tych problemów ma poważne konsekwencje dla osób dotkniętych, wpływając na ich zdrowie psychiczne, społeczne i ogólne samopoczucie. W związku z tym, rośnie zainteresowanie badaniami i terapiami, które mają na celu lepsze zrozumienie i leczenie tych schorzeń – wyjaśnia prof. Danuta Raj-Koziak.

The 7th International Conference on Hyperacusis and Misophonia 2024 zgromadziła wielu słuchaczy i znakomitych prelegentów, to był wyjątkowy, praktyczny przewodnik po badaniach i pracach klinicznych. Organizatorom udało się stworzyć platformę łączącą pracowników klinicznych i naukowców z całego świata, którzy mieli możliwość omówienia wyników najnowszych badań, oceny aktualnych trendów, a także odniesienia się do wyzwań na przyszłość, m.in. z obszaru audiologii, zdrowia psychicznego, neurobiologii, epidemiologii, psychometrii, neurologii.

Wśród obecnych byli liderzy opinii w dziedzinie medycyny, chirurgii, rehabilitacji i zdrowia psychicznego, m.in.: prof. Hashir Aazh (Hashir International Specialist Clinics & Research Institute for Misophonia, Tinnitus and Hyperacusis, Guildford, UK), prof. Damiaan Denys (University of Amsterdam, Department of Psychiatry, Netherlands), dr Maria Huber (Department of Otorhinolaryngology, Head and Neck Surgery, University Clinic, Paracelsus Medical University, Salzburg, Austria), prof. Fatima Husain (University of Illinois at Urbana-Champaign, USA), prof. Pawel Jastreboff (Professor Emeritus, Emory University School of Medicine, USA), dr. Margaret Jastreboff (Jastreboff Hearing Disorders Foundation, Inc, USA), prof. Brian C.J. Moore (Department of Experimental Psychology, University of Cambridge, UK), prof. Danuta Raj-Koziak (World Hearing Center, Institute of Physiology and Pathology of Hearing, Warsaw/Kajetany, Poland), prof. Henryk Skarżyński (Institute of Physiology and Pathology of Hearing, Warsaw, Poland), prof. Piotr H. Skarżyński (Institute of Physiology and Pathology of Hearing, Warsaw, Poland), dr M. Zachary Rosenthal (Duke University, Durham, USA), prof. Richard Salvi (Center for Hearing and Deafness, University at Buffalo, USA).

Więcej informacji: www.ichm7.pl 

Wszyscy prelegenci i słuchacze biorący udział w tym niezwykłym wydarzeniu mogli być w jednym miejscu – razem, skupiając się wokół problemów związanych ze słuchem. Nie było podziałów i granic. To wyjątkowa i niepowtarzalna okazja. Trzy tak ważne konferencje odbyły się w tym samym czasie i miejscu – właśnie w Polsce!

Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu zyskał także w tych dniach nowych Przyjaciół. Tytułem PRZYJACIELE PO WSZE CZASY – Friends Forever – zostali wyróżnieni:
🐌 dr Hashir Aazh
🐌 prof. Teresa Jackowska
🐌 prof. Milaine Dominici Sanfins

Tekst: Marta Jakubiak
Foto: Marta Jakubiak, Grzegorz Sadowski

Powiązane artykuły
Co? Gdzie? Kiedy?Aktualności

Masz szumy uszne? 26 października bądź z nami online!

W dniu 26 października 2024 roku odbędzie się Konferencja dla osób z szumami usznymi i obniżoną tolerancją na dźwięki, organizowana przez Światowe…
PACJENTAktualności

Mapa ośrodków b.5 dla pacjentów z rakiem dróg żółciowych

Od 1 października 2024 w ramach refundacji dostępna jest immunoterapia w pierwszej linii leczenia dorosłych z miejscowo zaawansowanym lub przerzutowym rakiem dróg…
LEKARZCo? Gdzie? Kiedy?

Chcesz pracować z lekarzami bez granic? To webinar dla Ciebie!

Lekarze bez Granic zapraszają na otwarte spotkanie informacyjne dla lekarek i lekarzy specjalistów psychiatrii, poświęcone możliwości pracy w międzynarodowych projektach organizacji. Spotkanie…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *