NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

LEKARZ

19 maja – Światowy Dzień Lekarza Rodzinnego

Medycyna rodzinna stanowi fundament ochrony zdrowia na całym świecie. I nie bez powodu! To właśnie lekarze rodzinni zapewniają osobistą, kompleksową i ciągłą opiekę chorym i potrzebującym.

– Z okazji dzisiejszego święta życzymy wszystkim naszym Koleżankom i Kolegom zdrowia, satysfakcji z pracy, stabilności, szacunku ze strony pacjentów, również ze strony tych wszystkich, którzy decydują o funkcjonowaniu polskiego systemu opieki zdrowotnej– mówi Bożena Janicka, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia.

Światowy Dzień Lekarza Rodzinnego został ogłoszony w 2010 roku i od tamtej pory 19 maja stał się dniem, w którym głośno podkreśla się znaczenie i wkład lekarzy rodzinnych w rozwój systemów opieki zdrowotnej na całym świecie. W wielu krajach zachodnich, wysokorozwiniętych, wiedza i doświadczenie lekarza rodzinnego w pracy na pierwszej linii frontu odgrywa kluczową rolę w procesie diagnostycznym i leczeniu pacjentów.

Lekarz rodzinny nie bez powodu nazywany jest lekarzem pierwszego kontaktu. To właśnie do niego po pierwszą poradę przychodzi pacjent. Jemu jako pierwszemu zwierza się ze swoich problemów. A potem to lekarz rodzinny jako pierwszy próbuje je zdiagnozować i pomóc w powrocie do zdrowia pacjenta i całej jego rodziny. Słucha, proponuje, zachęca, ostrzega, radzi…  Pod swoją opieką ma tysiące chorych i ich rodzin, oczekujących pomocy. Obarczony kolejnymi biurokratycznymi obowiązkami, nie zawsze – niestety – poświęca im tyle czasu, ile by chciał.

– Wszystkim naszym Koleżankom i Kolegom życzymy, aby podstawowa opieka zdrowotna wreszcie odzyskała rangę i należne jej miejsce także w polskiej ochronie zdrowia. Cieszmy się, że jesteśmy Lekarzami Rodzinnymi. Bądźmy z tego dumni. Wbrew wszelkim przeciwnościom czerpmy jak najwięcej satysfakcji i siły z naszej pracy, bo jest niezastąpiona!!!  mówi Bożena Janicka.

Powiązane artykuły
LEKARZWszechstronny lekarz

Ćwiczenia – nowa klasa leków w kardiomiopatii przerostowej

American College of Cardiology (ACC) i American Heart Association (AHA) właśnie opublikowały nowe wytyczne kliniczne dotyczące skutecznego postępowania u pacjentów, u których…
LEKARZInnowacje

Amerykanie na tropie duplikowania się komórek nowotworowych

Naukowcy z Johns Hopkins Medicine (Baltimor, USA) twierdzą, że nakreślili szlak molekularny, który może odpowiadać za niebezpieczną ścieżkę wielokrotnego powielania ich genomu,…
LEKARZWszechstronny lekarz

Szpiczak to coraz częściej choroba przewlekła

Dzięki nowym lekom i schematom leczenia dla coraz większej liczby pacjentów szpiczak plazmocytowy staje się chorobą przewlekłą. Warunkiem jest jednak wczesne zdiagnozowanie,…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *