Już wkrótce w ramach 2. Kongresu Nauka dla Społeczeństwa temat ten będzie dyskutowany podczas debaty zorganizowanej przez Naukowe Centrum Obrazowania Biomedycznego (IFPS).
Ta niezwykle ciekawa debata odbędzie się w niedzielę 6 czerwca w Światowym Centrum Słuchu w Kajetanach. Wezmą w niej udział znakomici eksperci: dr hab. inż. Tomasz Wolak, prof. IFPS (NCOB); dr Mateusz Orzechowski (Neuro Device); dr Joanna Beck (Instytut Biologii Doświadczalnej PAN); mgr Agnieszka Pankowska, mgr Jakub Wojciechowski (Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu); dr Katarzyna Cieśla (Izrael) oraz dr Miguel Escalone (USA).
Mózg człowieka ma zdolność uczenia się, a neuroplastyczność to – ujmując rzecz najprościej – zdolność mózgu do reagowania i dostosowywania się do zmieniających się warunków. Na sprawność funkcjonowania mózgu ma wpływ to, co robimy na co dzień, np. jakie aktywności podejmujemy, czego się uczymy, jakie nabywamy umiejętności.
Neuroplastyczność to zdolność tkanki nerwowej do tworzenia nowych połączeń, które mają na celu ich reorganizację, adaptację, zmienność i samonaprawę oraz procesy uczenia się i pamięci. To zdolność mózgu do modyfikacji własnej struktury i pełnionych funkcji w wyniku doświadczenia.
Naukowe Centrum Obrazowania Biomedycznego jako jednostka badawcza skupia interdyscyplinarny zespół ekspertów z różnych dziedzin: inżynierów, neuropsychologów, fizyków oraz lekarzy radiologów. Ich głównym zadaniem jest zastosowanie zaawansowanych metod obrazowania biomedycznego do badania struktury oraz funkcji mózgu. To oni poszukują odpowiedzi na pytania, jak i dlaczego tak właśnie działa mózg człowieka. Do dyskusji zaproszono ekspertów reprezentujących ważne centra z kraju i zagranicy zajmujące się badaniami nad mózgiem.
NCOB jest jednostką badawczą Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu. To pierwszy w Polsce ośrodek oraz jeden z nielicznych na świecie, gdzie prowadzone są badania pozwalające na maksymalne wykorzystanie zalet techniki funkcjonalnego rezonansu magnetycznego oraz encefalografii dzięki jednoczesnemu pomiarowi fMRI-EEG.
Transmisja na żywo online na stronie Kongres „Nauka dla społeczeństwa” – Kongres (nauka-dla-spoleczenstwa.pl).
Program 2. Kongresu „Nauka dla Społeczeństwa”.
Foto: pixabay.com