NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Wszechstronny lekarz

Terapia doustna w SM

FDA zatwierdziła kladrybinę w tabletkach jako pierwszą i jedyną terapię doustną podawaną w krótkich cyklach osobom z rzutowo-remisyjną oraz aktywną wtórnie postępującą postacią stwardnienia rozsianego.

U 85% osób żyjących z stwardnieniem rozsianym (SM) początkowo rozpoznaje się RRMS, która charakteryzuje się występowaniem kolejnych rzutów choroby związanych z nowymi lub powiększającymi się deficytami neurologicznymi. U większości osób ta postać SM finalnie przekształca się we wtórnie postępującą postać SM, w której z upływem czasu obserwuje się postępujące pogarszanie funkcji neurologicznych.1 SPMS może przybierać formę aktywną (z rzutami choroby i/lub oznakami nowej aktywności choroby w badaniu Magnetic Resonance Imaging, MRI) lub nieaktywną.

– Zatwierdzenie kladrybiny w tabletkach przez FDA to ważna wiadomość dla osób zmagających się z RRMS i aktywnym SPMS. Jest to nowa opcja leczenia, charakteryzująca się dotychczas niespotykanym schematem dawkowania doustnego – powiedziała June Halper, dyrektor generalna Consortium of MS Centers (CMSC). – Osoby żyjące z SM powinny wspólnie z lekarzem prowadzącym mieć możliwość wyboru leczenia i schematu dawkowania dopasowanego do ich stylu życia. W tym miejscu, CMSC gratuluje Merck zaangażowania, jakie firma włożyła w udostępnienie kladrybiny w tabletkach, pierwszej doustnej terapii przyjmowanej w krótkich cyklach, pacjentom w Stanach Zjednoczonych.

W programie badań klinicznych 1 976 pacjentów otrzymało leczenie obejmujące łącznie 9 509 pacjento-lat doświadczeń. Średni czas udziału pacjenta w badaniu, łącznie z okresem obserwacji klinicznej, wyniósł 4,8 roku, w tym u 24% chorych sięgnął aż 8 lat. Kladrybina w tabletkach okazała się skuteczna w odniesieniu do kluczowych parametrów pomiaru aktywności choroby, jak roczny wskaźnik rzutów, progresja niepełnosprawności i aktywność choroby w badaniu rezonansu magnetycznego (MRI).

Rejestracja kladrybiny w tabletkach w Stanach Zjednoczonych jest kolejną po ponad 50 krajach na świecie, w tym w państwach Unii Europejskiej (w sierpniu 2017 r.).

Powiązane artykuły
LEKARZWszechstronny lekarz

Jak pokolenie Z utrzymuje work-life balance

Młodzi pracujący mają coraz większą świadomość, jak ważne jest zachowanie równowagi między obowiązkami zawodowymi a życiem osobistym. Badania pokazują, że pokolenie Z…
LEKARZInnowacjeWszechstronny lekarz

Naukowcy rozwikłali kluczową zagadkę celiakii

Osoby z celiakią muszą unikać glutenu, białka zawartego w pszenicy, życie i jęczmieniu, które mogą wywoływać bolesne objawy w jelitach, utrudniać wchłanianie…
LEKARZWszechstronny lekarz

Retaryfikacja wycen poprawi funkcjonowanie oddziałów neurologicznych

Rozmowa z prof. dr hab. med. Haliną Sienkiewicz-Jarosz, przewodniczącą Krajowej Rady ds. Neurologii przy Ministrze Zdrowia. Pani Profesor, Krajowa Rada ds. Neurologii…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *