Zespół gliwickiej firmy IT Future Processing przygotował dla górskich ratowników dwa serwisy internetowe. Efektem wielotygodniowej, charytatywnej współpracy jest platforma Akademia Ratownika, odświeżony został również portal internetowy GOPR. Ratownicy z prośbą o pomoc skontaktowali się ze specjalistami przez portal społecznościowy.
- Nasz szef marketingu dostał wiadomość od Romka, prezesa fundacji GOPR z zapytaniem, czy nie pomoglibyśmy im w stworzeniu i odnowieniu ich serwisów – mówi Mateusz Janiszewski z Future Processing.
Do pracy w projekcie pro bono zgłosiła się, z ponad 900 zatrudnionych w gliwickim przedsiębiorstwie, grupa kilku osób. Przy stronach internetowych dla GOPR pracowali developerzy, programiści, testerzy i graficy.
- Warto podkreślić, że wszystkie osoby, które zgłosiły się do pracy przy tym projekcie, robiły to poza godzinami pracy i bez wynagrodzenia. Dzięki temu organizacja, która każdego dnia ratuje w górach zdrowie i życie ludzi takich jak my, nie musiała ponosić dodatkowych kosztów – podkreśla Mateusz Janiszewski z gliwickiej firmy IT.
Mimo że branża, w której pracują członkowie zespołu projektowego, jest jedną z najbardziej pożądanych i najlepiej wycenianych na rynku, to jednak znajdują oni czas na pracę, w której liczy się nie tylko stawka za roboczogodzinę, ale również cel społeczny.
Prowadzący projekt Mateusz Janiszewski, który jest także liderem Szlachetnej Paczki w Świętochłowicach, podkreśla, że praca przy projekcie dla ratowników górskich to coś więcej niż projektowanie, programowanie i tworzenie grafik.
- Dzięki takim projektom uczestniczymy w czymś, co może pomóc całemu społeczeństwu – wyjaśnia Mateusz Janiszewski. GOPR sam w sobie też działa pro bono, prawda? Gdy w górach potrzebujemy pomocy, to nie płacimy za nią, po prostu ją dostajemy. I myślę, że to działa również w drugą stronę. Widząc, że ci ludzie dostarczają jakąś wartość dla innych (niematerialną), to sami również jesteśmy gotowi by coś takiego nieść. Chcemy dołożyć przysłowiową cegiełkę do tego, żeby oni mogli sprawnie działać i nieść pomoc innym. – dodaje Janiszewski.
Efektem pracy programistów dla ratowników było stworzenie Akademii GOPR wraz z platformą e-learningową, czyli miejsca, w którym Fundacja GOPR może sprzedawać swoje szkolenia i dzięki temu finansować działalność ratowników.
- Po ukończeniu kursu w terenie uczestnicy mają dodatkowo możliwość pracy z materiałami online. Pomoce w formie materiałów pdf czy dodatkowych pytań, są dostępne również po zakończeniu szkolenia i uczestnicy w każdej chwili, mogą do nich wrócić. W Akademii znalazł się też dział, w którym można sobie poczytać o zasadach bezpieczeństwa w górach, o pierwszej pomocy i podobnych zagadnieniach – mówi Mateusz Janiszewski.
Co ciekawe, ratownicy nie mieli problemu, by posługiwać się hermetycznym językiem programistów, dlatego cała współpraca nad projektem trwała dużo krócej niż zakładano. Projekt został wdrożony w ciągu 4 miesięcy.
- Okazało się, że ratownicy z GOPR mają doświadczenie również z IT, więc nie było problemu z komunikacją. Wszystkie spotkania z uwagi na pandemię odbywały się online – wyjaśnia Mateusz Janiszewski.
Dzięki wdrożeniu przez gliwickich programistów nowego systemu mikropłatności, GOPR uzyskuje znacznie większe wpływy od darczyńców, co usprawnia pracę całej organizacji.
- Współczesne zaawansowane technologie otwierają przed nami nowe możliwości. Dzięki wykorzystaniu narzędzi z obszaru e-commerce możemy pozyskiwać środki finansowe na cele statutowe organizacji. Mówimy tu oczywiście o dedykowanych rozwiązaniach, stworzonych na potrzeby GOPR-u. Sklep internetowy i strona Akademii GOPR pozwalają nam na zarządzanie sprzedażą naszych usług i upominków, będących „cegiełką” w akcjach #WspieramGOPR #jestemzgór. – podkreśla Roman Dziedzic, prezes zarządu Fundacji GOPR. – Nowoczesny mechanizm zarządzania stroną internetową, pomaga nam w upublicznianiu naszej działalności z uwzględnieniem jakości obsługi wspierających nas sponsorów i partnerów. Future Processing, poza dostarczaniem narzędzi, o których wspomniałem, zapewnia nam stałe wsparcie techniczne w obsłudze tych mechanizmów, dbając tym samym o nasz komfort pracy.
Celem Fundacji GOPR jest pozyskiwanie środków, dzięki którym oprócz rozwoju ratownictwa górskiego, możliwe jest także wsparcie ratowników GOPR w bardzo trudnych sytuacjach życiowych (kosztowne leczenie, rehabilitacja). W zamian za czteromiesięczną pracę gliwiccy programiści zostali zaproszeni na dwudniowe szkolenie w górach oraz obóz integracyjny zorganizowany przez ratowników.
Efekt prac dostępny pod adresem: https://fundacja.gopr.pl
Źródło zdjęć: materiały prasowe Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego