Aż 30 niezwykle skomplikowanych, wysokospecjalistycznych, ratujących nie tylko zdrowie, ale i życie operacji zaplanowali na ten tydzień nasi specjaliści z Kliniki Chirurgii Głowy i Szyi Dzieci i Młodzieży w zakresie chirurgii szczękowo-twarzowej.
W pocie czoła i z zastosowaniem najnowocześniejszych technik, planowania wirtualnego i indywidualnych implantów pracują aktualnie 2 zespoły lekarzy różnych specjalności i pielęgniarek: jeden pod kierunkiem prof. dr. hab. n. med. Dawida Larysza, kierownika Kliniki Chirurgii Głowy i Szyi Dzieci i Młodzieży, a drugi pod kierunkiem prof. dr. hab. n. med. Łukasza Krakowczyka.
- Wczoraj operację ratującą życie przeszedł nastolatek z guzem złośliwym szczęki – informuje dr n. med. Krzysztof Dowgierd, kierownik Oddziału Chirurgii Głowy i Szyi, który operował chłopca. – Wykonaliśmy mu resekcję i rekonstrukcję w oparciu o zespolenia mikronaczyniowe. Dzięki temu chłopiec ma szansę na długie lata życia w zdrowiu.
W najbliższych dniach w naszym szpitalu odbędą się kolejne zabiegi mikrorekonstrukcyjne u pacjentów z wadami twarzoczaszki, a także z chorobami onkologicznymi. Pomoc uzyskają również dzieci wymagające rekonstrukcji czaszki z powodu złożonych zespołów genetycznych z kraniosynostozami, a także pacjent z nowotworem sklepienia i podstawy czaszki.
Do Szpitala Dziecięcego w Olsztynie przyjeżdżają pacjenci z najdalszych zakątków kraju, by oddać się w ręce najlepszych specjalistów. Klinika Chirurgii Głowy i Szyi Dzieci i Młodzieży w zakresie Chirurgii Szczękowo-Twarzowej jest przeznaczona dla pacjentów z problemami wymagającymi diagnostyki i leczenia zabiegowego w obrębie głowy i szyi pod nadzorem interdyscyplinarnego zespołu specjalistów w tym neurochirurgów, chirurgów szczękowo-twarzowych, chirurgów stomatologicznych i chirurgów plastycznych. Klinika specjalizuje się w leczeniu chorób rzadkich. Klinika wprowadza i rozwija najnowocześniejsze metody leczenia, m.in. terapię komórkami macierzystymi czy rekonstrukcje małżowiny usznej, rekonstrukcje ubytków żuchwy przeszczepami z kości wraz z mikrozespoleniami naczyniowymi.