NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Aktualności

Będzie lepsza opieka nad uczniami z chorobami alergicznymi w szkole

W lutym br. eksperci Polskiego Towarzystwa Alergologicznego, na zlecenie Ministerstwa Zdrowia,  opracowali dokument zawierający zalecenia dotyczące postępowania u dzieci i młodzieży z chorobami alergicznymi, w tym kwestię podawania adrenaliny w przypadku wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego, a także wytyczne dot. konieczności dostępności leków ratujących życie w szkołach. W minionym tygodniu Minister Zdrowia wydał obwieszczenie wprowadzające powyższe zalecenia w życie.

Zdrowiem uczniów w szkołach zajmują się pielęgniarki szkolne lub higienistki, przy czym podanie leków podczas pobytu ucznia w szkole może nastąpić wyłącznie na podstawie upoważnienia przez rodzica. Dotychczas nie było regulacji prawnej jasno określającej, jak powinny zachować się wspomniane osoby w momencie wystąpienia np. wstrząsu anafilaktycznego czy ataku astmy u dziecka znajdującego się na terenie placówki oświatowej. Od 3 listopada sytuacja ta uległa zmianie.

Decyzja Ministra Zdrowia pokazały, że nasza praca jest doceniana i przynosi wymierne korzyści naszym pacjentom. Wierzymy, że opracowane przez nas zalecenia ułatwią pracownikom placówek oświatowych odważniejsze podejmowanie decyzji i reagowanie w sytuacjach pretendujących do zagrażających życiu dziecka – mówi prof. Maciej Kupczyk, Prezydent Polskiego Towarzystwa Alergologicznego – Od lat postulujemy konieczność synergicznego działania sektora zdrowia oraz klinicystów. To naszym zdaniem jedyny słuszny i efektywny model mający realne przełożenie na zdrowie pacjentów – dodaje prof. Kupczyk.

W działania zmierzające do prawnego uregulowania właściwej opieki nad uczniami z chorobami alergicznymi zaangażowała się również Fundacja Alergia oraz Jakub Tylman, który informował o konieczności edukacji pracowników placówek oświatowych na temat postępowania w przypadku wystąpienia anafilaksji lub ataku astmy u dzieci i młodzieży. Wsparcia działaniom udzieliła również rysowniczka Barbara Grzelak, której manuale postępowania w przypadku ataku astmy czy wstrząsu anafilaktycznego trafiły do nauczycieli polskich szkół podstawowych.

Cała treść Obwieszczenia znajduje się na stronie Ministerstwa Zdrowia LINK.

Powiązane artykuły
PACJENTAktualności

Mam dziecko z AZS

Jak choroba wpływa na finanse i perspektywy zawodowe rodziny. W marcu i kwietniu Polskie Towarzystwo Chorób Atopowych – w ramach kampanii „Zrozumieć…
AktualnościWszechstronny lekarz

Równi w domu – równi w pracy. To się wszystkim opłaca

W wyniku wejścia w życie dyrektywy work-life balance, rośnie liczba ojców korzystających z urlopów rodzicielskich. W 2023 roku już 19 tys. ojców skorzystało…
Co? Gdzie? Kiedy?Aktualności

24 kwietnia to Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem

Jedną z najbardziej widocznych globalnych zmian na świecie, w tym również w Polsce, jest postępują­ca urbanizacja przestrzeni. Proces ten przyniósł wiele korzyści,…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *