NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Co? Gdzie? Kiedy?

NAMS już dostępne

Wielu farmaceutów uważa proces weryfikacji leków za wymagający i przysparzający dodatkowych obowiązków. Próby fałszowania produktów leczniczych na całym świecie oraz rosnąca aktywność grup przestępczych w obszarze farmacji pokazują, że taka działalność jest niezbędna, by zapewnić pacjentom bezpieczeństwo. Europejska Organizacja Weryfikacji Leków (EMVO) wraz z krajowymi organizacjami znalazła rozwiązanie, które znacznie ułatwi analizę alertów w poszczególnych placówkach . Na czym będą polegały ułatwienia w Polsce?

AMS w Europie, w Polsce NAMS

Czym jest NAMS? Jest to narzędzie webowe dostępne przez przeglądarkę internetową, które zostanie zaimplementowane w Polsce i będzie podłączone do ogólnoeuropejskiego systemu AMS. Farmaceuta będzie mógł zalogować się do niego za pomocą aktualnej wersji przeglądarki oraz loginu i certyfikatu do PLMVS. Użytkownik NAMS będzie mógł szybko i sprawnie zobaczyć, czy jego placówka wygenerowała alerty i do jakiej kategorii zostały one przypisane. Dotychczas najczęściej zgłaszanym problemem przez farmaceutów jest ograniczona widoczność alertów i ich przyczyny w oprogramowaniach aptecznych. Nowe narzędzie ułatwi dostęp do tych informacji, pozostając bliźniaczo podobnym do systemu EU HUB.

Jak NAMS pomoże farmaceutom?

NAMS ma umożliwić szybsze i łatwiejsze zarządzanie alertami w zakresie przyczyny ich wygenerowania, analizy, skomentowania oraz zamknięcia. Narzędzie zastąpi procesy ręczne, co znacznie usprawni obsługę alertów. NAMS zagwarantuje także pełną rejestrację i możliwość skontrolowania wszystkich etapów dochodzenia w sprawie alertu. Warto podkreślić, że w NAMS każdy użytkownik będzie mógł zobaczyć wyłącznie swoje alerty. Specjalnie opracowany algorytm podpowie potencjalną prawdopodobną przyczynę alertu, co usprawni proces ich wyjaśniania. Użytkownicy będą mogli również przesyłać pliki i zmieniać status alertów zgodnie ze statusem dochodzenia. Dodatkową funkcjonalnością będzie możliwość komunikacji przez system z podmiotem odpowiedzialnym dla danego produktu, przy zachowaniu zasad anonimowości, co również ma usprawnić współpracę na rzecz ochrony zdrowia pacjentów.

Bezpieczeństwo danych

W związku z poszerzonym zakresem dostępu do danych w nowym narzędziu rodzi się pytanie, czy pozostaną one bezpieczne?  Dane wykorzystywane w ramach NAMS będą chronione przez istniejące protokoły PLMVS i będą częścią obecnego procesu zarządzania zmianami.

Nowy rok, nowe narzędzie

Projekt rozpoczęty w lipcu 2020 roku zostaje wcielony w życie. EMVO planuje uruchomienie AMS na produkcji już w styczniu 2023 roku. Wówczas MAHy będą mogły podłączyć się do narzędzia i możliwe będzie udostępnienie go szerszej liczbie użytkowników.

zdj. adobe stock

Powiązane artykuły
LEKARZAktualnościCo? Gdzie? Kiedy?PACJENT

Prof. Henryk Skarżyński odznaczony Orderem Orła Białego

Z okazji Narodowego Święta Niepodległości Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, podczas uroczystości zorganizowanej w Belwederze wręczył odznaczenia państwowe osobom zasłużonym w służbie…
Co? Gdzie? Kiedy?Aktualności

#Ucho2024, #IEB2024 i #ICHM7

Specjaliści z całego świata przyjechali do Polski, by wymieniać się doświadczeniami i czerpać wiedzę od innych. 15-17 września 2024 roku w Światowym…
Co? Gdzie? Kiedy?Aktualności

Masz szumy uszne? 26 października bądź z nami online!

W dniu 26 października 2024 roku odbędzie się Konferencja dla osób z szumami usznymi i obniżoną tolerancją na dźwięki, organizowana przez Światowe…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *