NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

LEKARZWszechstronny lekarz

Long COVID i long grypa: odległe i długotrwałe skutki

Amerykańscy naukowcy z Washington University School of Medicine w St. Louis i Veterans Affairs St. Louis Health Care System (USA) przyjrzeli się następstwom zdrowotnym infekcji wirusami wywołującymi COVID-19 oraz grypę.

Przed pandemią mieliśmy tendencję do bagatelizowania większości infekcji wirusowych, uważając je za nieco nieistotne: „zachorujesz i przejdziesz przez to w ciągu kilku dni”. Teraz już wiemy, że nie jest to doświadczenie dostępne dla każdego. Niektórzy ludzie po takiej infekcji borykają się z poważnymi, długotrwałymi problemami zdrowotnymi. Musimy przestać trywializować infekcje wirusowe, zrozumieć, że są one czynnikami napędzającymi choroby przewlekłe – podkreślił Ziyad Al-Aly, lekarz medycyny, epidemiolog kliniczny na Washington University (USA), starszy autor badania, którego wyniki zostały opublikowane 14 grudnia w czasopiśmie „The Lancet Infectious Diseases”.

Prowadzone przez amerykańskich naukowców obserwacje pokazały, że u osób hospitalizowanych z powodu grypy sezonowej również obserwuje się odległe i długotrwałe skutki zdrowotne, zwłaszcza te dotyczące płuc i dróg oddechowych. Zarówno pacjenci hospitalizowani z powodu COVID-19, jak i grypy byli przez okres 18 miesięcy od zachorowania narażeni na zwiększone ryzyko zgonu, ponownej hospitalizacji i problemów zdrowotnych obejmujących wiele obszarów. Co więcej, najwyższe ryzyko występowało 30 dni lub więcej od początkowego zakażenia.

Nasze badanie pokazuje, jak duże żniwo zgonów i pogorszenia stanu zdrowia zbierane jest w przypadku tych dwóch chorób już po zakończeniu hospitalizacji. Wiele osób myśli, że po wyjściu ze szpitala ma za sobą COVID-19 i grypę. Oczywiście może tak być, ale tylko w przypadku niektórych. Oba wirusy mogą powodować długotrwałe konsekwencje – zauważa Ziyad Al-Aly.

Analiza statystyczna badania obejmowała okres do 18 miesięcy od zakażenia, porównawczą ocenę ryzyka zgonu, przyjęć do szpitala i 94 niekorzystnych skutków zdrowotnych.

Przegląd wcześniejszych badań koncentrował się na krótkoterminowym i wąskim zestawie konsekwencji zdrowotnych COVID-19 i grypy. Teraz porównaliśmy długoterminowe ich skutki obejmujące wiele schorzeń. Pięć lat temu nawet nie przyszłoby mi do głowy, aby badać możliwość wystąpienia „długiej grypy”. Ważną lekcją, jaką wyciągnęliśmy z SARS-CoV-2, jest ta, że infekcja, którą początkowo uważaliśmy za jedynie krótkotrwałą chorobę, może prowadzić do schorzeń przewlekłych. To odkrycie zmotywowało nas do przyjrzenia się odległym skutkom COVID-19 i porównania ich z długotrwałymi konsekwencjami grypy – tłumaczy badacz.

Okazało się, że zarówno COVID-19, jak i grypa prowadzą do długotrwałych problemów zdrowotnych i że long COVID jest znacznie większym problemem zdrowotnym niż COVID, a „długa grypa” niż grypa.

Jednak ogólne ryzyko zgonu, hospitalizacji i odległych powikłań jest znacznie wyższe wśród pacjentów z COVID-19 niż wśród tych, którzy przeszli grypę sezonową. Godnym uwagi wyjątkiem jest to, że grypa stanowi większe ryzyko dla układu oddechowego niż COVID-19. – To świadczy, że grypa jest wirusem bardziej układu oddechowego, a COVID-19 to wirus agresywny i masowy, który może poza układem oddechowym zaatakować także dowolny układ narządów i jest prawdopodobne, że spowoduje śmiertelne lub ciężkie powikłanie w obrębie serca, mózgu, nerek i innych narządów – wyjaśnił.

Naukowcy przeanalizowali zanonimizowane dane medyczne w największym w Stanach Zjednoczonych zintegrowanym systemie opieki zdrowotnej. Ocenili informacje dotyczące 81 280 pacjentów hospitalizowanych z powodu COVID-19 od 1 marca 2020 roku do 30 czerwca 2022 roku, a także 10 985 pacjentów hospitalizowanych z powodu grypy sezonowej od 1 października 2015 roku do 28 lutego 2019 roku. Osoby te były w różnym wieku, różnych ras i płci.

Osoby z kohorty COVID-19 były hospitalizowane w erze wariantów pre-Delta, Delta i Omikron. W całym 18-miesięcznym okresie badania pacjenci, którzy chorowali na COVID-19, byli narażeni na o 50% wyższe ryzyko zgonu niż pacjenci z grypą sezonową (około ośmiu zgonów więcej na 100 osób w grupie COVID-19 niż wśród osób z grypą).

Naukowcy odkryli, że COVID-19 wykazywał zwiększone ryzyko wystąpienia 68% badanych schorzeń we wszystkich układach narządów (64 z 94 badanych niekorzystnych skutków zdrowotnych), podczas gdy grypa wiązała się z podwyższonym ryzykiem w zaledwie 6% (6 z 94) – głównie w układzie oddechowym.

Ponadto w ciągu 18 miesięcy pacjenci z COVID-19 doświadczyli zwiększonego ryzyka ponownej hospitalizacji, a także przyjęcia na oddział intensywnej terapii (OIOM). Na każde 100 osób w każdej grupie przypadało w przypadku COVID-19 o 20 więcej przyjęć do szpitala i o 9 więcej na OIOM niż w przypadku grypy. – Zarówno w przypadku COVID-19, jak i grypy sezonowej szczepienia mogą pomóc w zapobieganiu ciężkiemu przebiegowi choroby oraz zmniejszeniu ryzyka hospitalizacji i śmierci. Optymalizacja wyszczepialności musi wciąż pozostać priorytetem dla rządów państw i systemów opieki zdrowotnej na całym świecie. Jest to szczególnie ważne dla grup ryzyka, takich jak osoby starsze i osoby z obniżoną odpornością – podkreślił Al-Aly.

Źródło: eurekalert.com
Foto: pixabay.com

Powiązane artykuły
LEKARZInnowacje

Amerykanie na tropie duplikowania się komórek nowotworowych

Naukowcy z Johns Hopkins Medicine (Baltimor, USA) twierdzą, że nakreślili szlak molekularny, który może odpowiadać za niebezpieczną ścieżkę wielokrotnego powielania ich genomu,…
LEKARZWszechstronny lekarz

Szpiczak to coraz częściej choroba przewlekła

Dzięki nowym lekom i schematom leczenia dla coraz większej liczby pacjentów szpiczak plazmocytowy staje się chorobą przewlekłą. Warunkiem jest jednak wczesne zdiagnozowanie,…
Wszechstronny lekarzLEKARZ

Magazyn „The Lancet” o polskim smogu

W najnowszym wydaniu magazynu medycznego „The Lancet” ukazały się artykuł prezentujący wyniki kilkuletniej pracy naukowców z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Badacze przeanalizowali…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *