Już wkrótce w ramach 2. Kongresu Nauka dla Społeczeństwa o Polskiej Szkole Otochirurgii będą rozmawiać wybitni eksperci. Spotkanie odbędzie się w niedzielę, 9 czerwca, o godz. 17:30. Będzie można śledzić ją na żywo online.
W Światowym Centrum Słuchu w Kajetanach spotkają się znakomici eksperci: prof. Henryk Skarżyński, prof. Piotr H. Skarżyński, dr hab. inż. Artur Lorens, prof. IFPS, Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska, CMKP, prof. Stavros Hatzopoulos, Włochy, prof. Nuri Ozgirgin, Turcja, prof. Antonio della Volpe, Włochy, prof. David McPherson, USA, prof. Herman Jenkins, USA, prof. Christoph von Ilberg, Niemcy, prof. Timolcon Terzis, Grecja. Będą rozmawiać o krokach milowych, jakie dokonały się w leczeniu zaburzeń słuchu.
Współcześnie postęp w kontaktach międzyludzkich, dostęp do informacji oraz ich wymiana są jedną z podstaw rozwoju społeczeństw. Jeszcze na początku XX wieku w ok. 95 proc. to umiejętności manualne decydowały o funkcjonowaniu człowieka i jego pozycji w społeczeństwie. Obecnie to zdolność komunikacji w ponad 94 proc. stanowi o postępie i rozwoju. Dobry słuch jest więc niezbędny.
W 2024 roku mijają 32 lata od wykonania pierwszej w Polsce operacji wszczepienia implantu ślimakowego osobie niesłyszącej i 22 lata od pierwszej na świecie operacji przywracającej słuch pacjentce z częściową głuchotą.
Obydwa zabiegi przeprowadził prof. Henryk Skarżyński. Były to punkty zwrotne w otochirurgii i kroki milowe na drodze do postępu w leczeniu zaburzeń słuchu.
27 lat temu w Nowym Jorku zaprezentowano pierwszą na świecie koncepcję zachowania przedoperacyjnych resztek słuchu i struktury ucha wewnętrznego. Co to oznaczało w praktyce klinicznej? Rewolucję: rozszerzenie wskazań do wszczepienia implantów ślimakowych. Opracowana i przedstawiona wówczas strategia chirurgiczna dała nowe szanse i możliwości zastosowania implantów ślimakowych u osób niecałkowicie głuchych, realną możliwość pomocy dziesiątkom milionów ludzi, którzy z powodu różnego rodzaju niedosłuchów nie mogą normalnie funkcjonować we współczesnym świecie.
– Zestawienie tego, co udało się zrobić mnie i kierowanemu przeze mnie zespołowi, daje mi wielką satysfakcję, przekonanie, że nie marnowaliśmy czasu, a przede wszystkim poczucie, że dzięki naszej pracy głębokie wady słuchu, które przekreślały szanse pacjentów na normalne funkcjonowanie, dzisiaj nie są przeszkodą do efektywnej nauki, pracy, rozwijania pasji artystycznych – powiedział prof. Henryk Skarżyński.
Więcej o Polskiej Szkole Otochirurgii już w niedzielę 9 czerwca. Transmisja na żywo online na stronie Kongres „Nauka dla społeczeństwa” – Kongres (nauka-dla-spoleczenstwa.pl).
Program 2. Kongresu „Nauka dla Społeczeństwa”.
Foto: archiwum IFPS