Aż 95 proc. Polaków deklaruje, że w 2023 roku odczuwało ból. To najwyższy odsetek z 18 badanych krajów, podobnej odpowiedzi udzielili jedynie Chińczycy.
Z badania Haleon Pain Index (HPI) wynika, że aż u 80 proc. Polaków ból ma negatywy wpływ na zadowolenie z życia. Coraz więcej osób w naszym kraju, bo aż 53 proc., czuje się samotnych i odizolowanych przez dolegliwości zdrowotne. Ponadto, wpływ bólu na psychikę, emocje i szereg innych aspektów życia wzrósł w Polsce o 20 proc. w ciągu ostatnich 10 lat – to najwyższy wynik wśród badanych krajów.
Piąta edycja HPI, przeprowadzona w 18 krajach, pokazała, że ból jest wciąż dużym problemem wśród Polaków – aż 67 proc. nie potrafi go trafnie opisać słowami. Nie jesteśmy także pewni swoich kompetencji zdrowotnych – 45 proc. Polaków nie wie, gdzie szukać rzetelnych informacji, a 38 proc. chciałoby dostawać prostsze wskazówki dotyczące tego, jak dbać o zdrowie. Badanie przeprowadzono w formie 30-minutowej ankiety online, w grupie reprezentatywnej dla populacji użytkowników Internetu w wieku 18-84 lata.
Według Światowej Organizacji Zdrowia, bóle głowy należą do najczęstszych schorzeń układu nerwowego i na świecie i dotykają około 40 proc. populacji.
21 czerwca to Światowy Dzień Solidarności z Chorymi na Migrenę.
Migrena często jest mylnie interpretowana jako ból głowy. Nudności, wymioty, zaburzenia wzroku czy światłowstręt to tylko niektóre z migrenowych dolegliwości. W porównaniu do wyników globalnych, w Polsce częściej izolujemy się z powodu problemów ze zdrowiem (71 proc. vs 64 proc.). Co więcej, ból ma również negatywny wpływ na życie zawodowe – 4 na 10 Polaków doświadczyło dyskryminacji w pracy przez swoje dolegliwości zdrowotne.
Poczucie samotności i niezrozumienia sprawia, że aż 6 na 10 Polaków szuka wsparcia na portalach społecznościowych (55 proc.), na forach internetowych (52 proc.) oraz w grupach wsparcia (43 proc.). Według badania HPI, aż 60 proc. Polaków uważa, że osoby doświadczające bólu nie są społecznie odpowiednio wspierane.
Główne wnioski płynące z badania:
✓ ból jest problemem powszechnym, szczególnie w Polsce, gdzie odnotowano najwięcej przypadków bólu w ciągu ostatniego roku,
✓ Polacy częściej doświadczają emocjonalnych niż fizycznych skutków bólu,
✓ Polacy częściej doświadczają stygmatyzacji w związku z odczuwanym bólem – ponad połowa twierdzi, że są postrzegani przez to jako słabi lub kapryśni,
✓ w związku ze stygmatyzacją, Polacy potrzebują większego wsparcia ze strony społeczeństwa i otoczenia,
✓ pracownicy ochrony zdrowia powinni zwracać większą uwagę na potrzeby osób zmagających się z bólem,
✓ brak dostępu do pracowników służby zdrowia jest problemem globalnym, jednak w Polsce jest on mocniej odczuwalny,
✓ główną barierą w dostępie do opieki zdrowotnej jest najczęściej znalezienie dogodnego terminu dla pacjenta i pracownika służby zdrowia,
✓ lepsze szkolenie pracowników służby zdrowia jest postrzegane jako niezbędne do osiągnięcia bardziej empatycznego leczenia bólu (Polacy deklarują poczucie braku empatii).
Foto: pixabay.com
Zobacz także:
Wpływ czynników środowiskowych na bóle głowy u dzieci i młodzieży – czy możemy im zapobiec?