NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Co? Gdzie? Kiedy?Aktualności

Masz szumy uszne? 26 października bądź z nami online!

W dniu 26 października 2024 roku odbędzie się Konferencja dla osób z szumami usznymi i obniżoną tolerancją na dźwięki, organizowana przez Światowe Centrum Słuchu w Kajetanach, Instytut Narządów Zmysłów, Tinnitus – Klub Osób z Szumami Usznymi. Zdrowie-Polakow.pl jest patronem medialnym tego wydarzenia.

Specjaliści Światowego Centrum Słuchu – prof. Henryk Skarżyński, prof. Danuta Raj-Koziak, dr hab. Anita Obrycka, dr Małgorzata Fluda i mgr Izabela Sarnicka – będą mówić o przyczynach i możliwościach terapii szumów usznych, o nowej metodzie leczenia – bimodalnej stymulacji układu słuchowego oraz językowego, jej skuteczności i potencjale. Mowa będzie także o zaburzeniach snu i sprawdzonych technikach na uspokojenie umysłu i ciała, uważności i wdzięczności na co dzień.

Podczas konferencji dowiemy się, jak implant ślimakowy radzi sobie z szumami usznymi w głuchym uchu i czy możliwe jest jednoczesne odzyskanie słuchu i ciszy. Organizatorzy zaplanowali też czas na wystąpienia pacjentów – tych, których głos jest zawsze cenny.

Przyczyn szumów usznych należy szukać nie tylko w układzie słuchowym, ale też badając parametry krwi, które dostarczają informacji o funkcjonowaniu całego organizmu. W medycynie „szumami usznymi” nazywamy stan, gdy pacjent zaczyna odczuwać dźwięki w jednym uchu, obustronnie lub w głowie. To niekoniecznie musi być szum. „Szumy uszne” to pojęcie, które opisuje wszystkie dźwięki odczuwane przez pacjenta jak np. szumy, piski, buczenia, dzwonienia, dudnienia i jeszcze wiele innych – tłumaczy prof. Danuta Raj-Koziak, kierownik Zakładu Szumów Usznych.

Około 20 proc. dorosłych Polaków cierpi na szumy uszne, a dla 5 proc. ta dolegliwość jest poważnym problemem. To właśnie te osoby szukają pomocy, ponieważ nie radzą sobie z problemem. Mogą oni uzyskać skuteczną pomoc w wyspecjalizowanych ośrodkach z zapleczem lekarskim, zespołu psychologów i fizjoterapeutów posiadających doświadczenie w leczeniu szumów usznych. W Instytucie Fizjologii Patologii Słuchu diagnostyka i terapia szumów usznych prowadzona jest od ponad 20 lat.

Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu to pierwszy w Polsce ośrodek naukowy i kliniczny, w którym stworzono pacjentom instytucjonalne warunki oraz wydzielono zespoły zapewniające możliwość diagnostyki i leczenia szumów usznych. Obecnie osoby cierpiące na tę dolegliwość mogą uzyskać skuteczną pomoc w oddziale Zakładu Szumów Usznych. To unikalna jednostka, w skład której wchodzi interdyscyplinarny zespół specjalistów z wieloletnim doświadczeniem – mówi prof. Henryk Skarżyński, dyrektor Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu.

Szumy uszne to wyjątkowo uciążliwa dolegliwość, która często uniemożliwia normalne funkcjonowanie, a niekiedy powoduje trudności ze zrozumieniem mowy i interpretacją zasłyszanych dźwięków, uniemożliwiając normalne życie. Na szczęście są ludzie i ośrodki, dzięki którym problem ten można leczyć.

Zapraszamy na Konferencję dla osób z szumami usznymi i obniżoną tolerancją na dźwięki 26 października 2024 na transmisję on-line na kanale youtube.com/worldhearingcenter. Zaczynamy o godz. 9.00.

Foto: freepik.com

Zobacz też: cykl Nauka dla Społeczeństwa, podkast #58. Diagnostyka i terapia szumów usznych. Co to jest szum uszny?

Powiązane artykuły
LEKARZAktualnościCo? Gdzie? Kiedy?PACJENT

Prof. Henryk Skarżyński odznaczony Orderem Orła Białego

Z okazji Narodowego Święta Niepodległości Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, podczas uroczystości zorganizowanej w Belwederze wręczył odznaczenia państwowe osobom zasłużonym w służbie…
PACJENTAktualności

Zmiana czasu na zimowy już w ten weekend. Czy to zdrowe?

W ostatni weekend października nastąpi zmiana czasu z letniego na zimowy, co oznacza, że zegarki zostaną cofnięte o godzinę. Jak wpływa to…
PACJENTAktualności

Jesteś z Wielkopolski? Możesz sprawdzić, czy jesteś HER2-low

Poznański portal zwrotnikraka.pl, największa baza wiedzy o nowotworach w Polsce, zaprasza pacjentki zmagające się z rakiem piersi oraz ich bliskich na spotkanie…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *