NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Wszechstronny lekarz

Kolczyki przyczyną alergii

Zdaniem naukowców z Uniwersytetu Jagiellońskiego, wczesne przekłuwanie uszu może być przyczyną wielu alergii w późniejszym życiu. Odpowiedzialny za to jest zawarty w kolczykach nikiel.

fot. zdrowybobas.babyonline.pl
Zdaniem alergologów nie ma znaczenia wiek dziecka, ani rodzaj kolczyków. „Wszystko jedno, czy kolczyki są złote czy srebrne, czy też z innych tworzyw. Biżuteria zawiera nikiel. Ten metal bardzo często powoduje uczulenia” – przestrzega prof. Ewa Czarnobilska, kierownik zespołu, który prowadził badania. Nikiel zawarty w kolczykach na ogół wywołuje wypryski skórne, które rodzice często kojarzą z uczuleniem pokarmowym, np. na mleko. „Co więcej organizm „zapamiętuje” kontakt z uczulającym metalem i w przyszłości, nawet, jeśli dziecko nie będzie nosić kolczyków, organizm może alergicznie reagować na preparaty zawierające nikiel, np. biżuterię, metalowe części garderoby, aparaty ortodontyczne, protezy dentystyczne, płytki ortopedyczne i inne” – ostrzega specjalistka.

Wysokie stężenie niklu jest obecne też m.in. w metalowych garnkach, w wodach wodociągowych, a także w wodach gruntowych niedaleko zakładów przemysłowych; w produktach spożywczych, np. w niektórych margarynach, czekoladach, orzechach, warzywach strączkowych, winie, piwie itp.
Alergolodzy prowadzili badania na próbie 428 uczniów w wieku 7-8 lat i 16-17 lat. U 30 proc. badanych potwierdzili alergię na nikiel, która występowała częściej u dziewcząt, które miały założone kolczyki we wczesnym dzieciństwie.
Według naukowców coraz więcej dzieci i młodzieży ma alergię. Tylko w Małopolsce choruje na nią połowa uczniów, to o 10 proc. więcej niż kilka lat temu.

Źródło: tvn24

Powiązane artykuły
LEKARZWszechstronny lekarz

Jak pokolenie Z utrzymuje work-life balance

Młodzi pracujący mają coraz większą świadomość, jak ważne jest zachowanie równowagi między obowiązkami zawodowymi a życiem osobistym. Badania pokazują, że pokolenie Z…
LEKARZInnowacjeWszechstronny lekarz

Naukowcy rozwikłali kluczową zagadkę celiakii

Osoby z celiakią muszą unikać glutenu, białka zawartego w pszenicy, życie i jęczmieniu, które mogą wywoływać bolesne objawy w jelitach, utrudniać wchłanianie…
LEKARZWszechstronny lekarz

Retaryfikacja wycen poprawi funkcjonowanie oddziałów neurologicznych

Rozmowa z prof. dr hab. med. Haliną Sienkiewicz-Jarosz, przewodniczącą Krajowej Rady ds. Neurologii przy Ministrze Zdrowia. Pani Profesor, Krajowa Rada ds. Neurologii…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter