NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Wszechstronny lekarz

Kolczyki przyczyną alergii

Zdaniem naukowców z Uniwersytetu Jagiellońskiego, wczesne przekłuwanie uszu może być przyczyną wielu alergii w późniejszym życiu. Odpowiedzialny za to jest zawarty w kolczykach nikiel.

fot. zdrowybobas.babyonline.pl
Zdaniem alergologów nie ma znaczenia wiek dziecka, ani rodzaj kolczyków. „Wszystko jedno, czy kolczyki są złote czy srebrne, czy też z innych tworzyw. Biżuteria zawiera nikiel. Ten metal bardzo często powoduje uczulenia” – przestrzega prof. Ewa Czarnobilska, kierownik zespołu, który prowadził badania. Nikiel zawarty w kolczykach na ogół wywołuje wypryski skórne, które rodzice często kojarzą z uczuleniem pokarmowym, np. na mleko. „Co więcej organizm „zapamiętuje” kontakt z uczulającym metalem i w przyszłości, nawet, jeśli dziecko nie będzie nosić kolczyków, organizm może alergicznie reagować na preparaty zawierające nikiel, np. biżuterię, metalowe części garderoby, aparaty ortodontyczne, protezy dentystyczne, płytki ortopedyczne i inne” – ostrzega specjalistka.

Wysokie stężenie niklu jest obecne też m.in. w metalowych garnkach, w wodach wodociągowych, a także w wodach gruntowych niedaleko zakładów przemysłowych; w produktach spożywczych, np. w niektórych margarynach, czekoladach, orzechach, warzywach strączkowych, winie, piwie itp.
Alergolodzy prowadzili badania na próbie 428 uczniów w wieku 7-8 lat i 16-17 lat. U 30 proc. badanych potwierdzili alergię na nikiel, która występowała częściej u dziewcząt, które miały założone kolczyki we wczesnym dzieciństwie.
Według naukowców coraz więcej dzieci i młodzieży ma alergię. Tylko w Małopolsce choruje na nią połowa uczniów, to o 10 proc. więcej niż kilka lat temu.

Źródło: tvn24

Powiązane artykuły
LEKARZWszechstronny lekarz

Post-COVID trwa i zbiera żniwo SARS-CoV-2

10 procent osób, które przechorowały COVID-19, doświadcza trwałych zaburzeń węchu. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Europejską Akademię Neurologiczną (EAN), do ostrych…
LEKARZWszechstronny lekarz

Niepokojące dane: polscy neurolodzy coraz częściej doświadczają wypalenia zawodowego!

Zbyt mało lekarzy neurologów dla tak wielu pacjentów. Konieczne są zmiany systemowe w organizacji pracy – takie wnioski płyną z niedawno zakończonego…
LEKARZWszechstronny lekarz

Narkotyki i alkohol są jeszcze bardziej niebezpieczne

Zmiany klimatyczne mogą przyczyniać się do nasilenia zaburzeń związanych z zażywaniem narkotyków i spożywaniem alkoholu. Według badań przeprowadzonych przez naukowców zajmujących się…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter