Za nami XIII Międzynarodowe Senioralia w Krakowie – największe wydarzenie seniorskie w Polsce i Europie! 19 czerwca 2026 r. do stolicy Małopolski przyjechali goście z 10 państw oraz 200 gmin należących do programu Gmina Przyjazna Seniorom. W tym niezwykłym wydarzeniu wzięło udział ponad osiem tysiąca osób.
– Senioralia to wyjątkowa atmosfera, parada, koncerty, tańce, badania profilaktyczne i mnóstwo pozytywnej energii. Dziękujemy wszystkim Seniorom, partnerom, wystawcom i wolontariuszom za stworzenie największej imprezy seniorskiej w Europie! – powiedział Łukasz Salwarowski, prezes Stowarzyszenia MANKO, redaktor naczelny „Głosu Seniora”.



Zaczęło się pięknie – paradą „Senior Ma Moc”, na czele której szedł niezwykły, 95-letni, lecz jakże energetyczny mistrz Sobiesław Zasada, legenda motoryzacji. W Parku Jordana odbyła się oficjalna część uroczystości. Wręczono statuetki i certyfikaty, wyróżniono m.in. Sobiesława Zasadę (za wspieranie inicjatyw proseniorskich), Anitę Richert-Kaźmierską (najaktywniejszą pełnomocniczkę ds. polityki senioralnej) oraz Michała Zabojszcza, dyrektora pierwszego w Polsce Szpitala Przyjaznego Seniorom – Szpitala MSWiA w Krakowie. Były koncerty gwiazd i występy artystyczne, międzypokoleniowa zabawa z DJ Wiką. To był także największy w Polsce pokaz mody senioralnej „Stylowi Seniorzy– Głos Seniora”. Dla uczestników przygotowano także konkursy, bezpłatne badania profilaktyczne (m.in. badania słuchu, wzroku, cukru, ciśnienia, serca i masy ciała). Można też było skorzystać z porad ekspertów. Co niezwykle cenne, wydarzenie miało również Strefę Bezpiecznego Seniora Stop Manipulacji – nie daj się oszukać.
„Żal było wyjeżdżać – chęć zabawy była tak wielka, że SILWERSI nie chcieli wsiąść do autokaru –… każdy czekał na dyskotekę dorosłego człowieka ” – napisał w mediach społecznościowych jeden z uczestników.


Wydarzeniu towarzyszyły także rejsy taneczne po Wiśle – łajby pełne tańca, dobrej muzyki i fantastycznej atmosfery szalonych silversów. Był Międzypokoleniowy Marszobieg po Zdrowie im. dr. Krzysztofa Czarnobilskiego. – Cieszymy się, że 20 czerwca deszcz nie przeszkodził nam we wspólnym świętowaniu, aktywności i integracji międzypokoleniowej – dodał prezes Salwarowski.
Organizatorami tego niezwykłego wydarzenia byli: „Głos Seniora”, Stowarzyszenie MANKO, Międzynarodowy Instytut Rozwoju Społecznego. Zdrowie Polaków było patronem medialnym tego wydarzenia.
Foto: Głos Seniora

