NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

InnowacjeWszechstronny lekarz

Nowy test na raka

Wystarczy porządny wydech, żeby zdiagnozować raka – na Europejskim Kongresie Onkologicznym w Amsterdamie zaprezentowano nowy test do diagnozowania raka żołądka i przełyku.

fot. www.zararlari.org
Obecnie rak żołądka czy przełyku jest wykrywany tylko endoskopowo „To jednak metoda  droga, inwazyjna i ma pewne ryzyko powikłań. Dlatego zwykle te nowotwory wykrywane są późno i większość chorych umiera w ciągu pięciu lat od diagnozy” – mówił na kongresie dr Sheraz Markar, z Imperial College w Londynie.

Badacze z brytyjskiego uniwersytetu ICL zidentyfikowali pięć związków chemicznych wskazujących na raka żołądka i przełyku. Substancje te są obecne w wydychanym powietrzu. W przeprowadzonych przez naukowców badaniach nowy test poprawnie wykrył chorobę u 85 proc. spośród ponad trzystu badanych. Próbki oddechu zebrano w Szpitalu Św. Marii, Imperial College Healthcare NHS Trust, w Szpitalu University College w Londynie i Szpitalu Marsden Royal w Londynie. Wśród nich u 163 osób zdiagnozowano raka żołądka lub przełyku, a u 172 osób nie wykazano raka, gdy miały endoskopię. Wszystkie próbki analizowano za pomocą techniki jonoselektywnej przepływowej spektrometrii masowej, dzięki której możliwy jest dokładny pomiar małych ilości różnych substancji chemicznych w mieszaninie gazów, takich jak powietrze.

Zdaniem specjalistów badanie oddechu może być wykorzystane jako nieinwazyjne badanie pierwszego rzutu w celu zmniejszenia liczby niepotrzebnie wykonanych endoskopii. W dłuższej perspektywie może to również oznaczać wcześniejsze rozpoznanie i leczenie oraz lepsze przeżycie.

Testy opracowano na podstawie wyników poprzednich badań, które sugerowały różnice w poziomach określonych substancji chemicznych (kwasu masłowego, walerianowego i heksanowego oraz butanalu i dekanalu) u chorych na raka przełyku lub żołądka i u pacjentów z górnymi objawami żołądkowo-jelitowymi bez raka.

Naukowcy zastrzegają oni jednak, że konieczne są kolejne badania na większej grupie. Badacze mają też w planach stworzenie testów oddechowych na raka jelita grubego i trzustki.

Powiązane artykuły
LEKARZWszechstronny lekarz

Jak pokolenie Z utrzymuje work-life balance

Młodzi pracujący mają coraz większą świadomość, jak ważne jest zachowanie równowagi między obowiązkami zawodowymi a życiem osobistym. Badania pokazują, że pokolenie Z…
LEKARZInnowacjeWszechstronny lekarz

Naukowcy rozwikłali kluczową zagadkę celiakii

Osoby z celiakią muszą unikać glutenu, białka zawartego w pszenicy, życie i jęczmieniu, które mogą wywoływać bolesne objawy w jelitach, utrudniać wchłanianie…
LEKARZInnowacje

Narzędzie, które pomaga oszacować ryzyko upadku

Szacuje się, że 1 na 3 osoby dorosłe w wieku powyżej 65. roku życia upada każdego roku, a wynikające z tego urazy…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter