NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Wszechstronny lekarz

Chcesz zajść w ciążę? Zrezygnuj z seksu oralnego

Czy wiesz, że ślina zawiera enzymy trawienne mogące osłabić żywotność plemników? Dlatego parom, którym zależy na poczęciu dziecka zaleca się unikanie seksu oralnego – mówi dr Grzegorz Mrugacz, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu, dyrektor medyczny Kliniki Leczenia Niepłodności „Bocian”, ekspert kampanii „Płodna Polka”.

Niepłodność stała się chorobą cywilizacyjną. fot. Archiwum

Niepłodność (czyli brak ciąży pomimo roku regularnego współżycia bez stosowania antykoncepcji) dotyczy już co trzeciej pary. W większości przypadków nie udaje się zdiagnozować przyczyny problemów z zajściem w ciążę. Jest jednak kilka prostych rad, które mogą ułatwić szczęśliwe poczęcie. Oprócz tej o powstrzymywaniu się od seksu oralnego w trakcie „gry wstępnej”, specjaliści wymieniają także:
– kontrolowanie masy ciała (nadwaga utrudnia zajście w ciążę);
– zdrowe odżywianie się, dbanie o wysoką zawartość w codziennej diecie witaminy z grypy B, witaminy E oraz żelaza;
– rezygnację z palenia tytoniu oraz odstawienie alkoholu;
– regularną aktywność fizyczną;
– regularne uprawianie seksu (zalecana częstotliwość to przynajmniej 3 razy w tygodniu, dzięki czemu nasienie partnera zachowuje świeżość);
– unikanie stresu, jak najszybsze wyjaśnianie wszystkich nieporozumień między partnerami (napięcie w relacjach partnerskich i negatywne emocje nie sprzyjają prokreacji).
Jeśli po roku starań nie udaje się zajść w ciążę, konieczny jest kontakt z lekarzem specjalistą i rozpoczęcie leczenia niepłodności. W przypadku kobiet, które ukończyły 35 lat, zalecane jest podjęcie leczenia już po 6 miesiącach nieudanych prób poczęcia dziecka.
Powiązane artykuły
LEKARZWszechstronny lekarz

Jak pokolenie Z utrzymuje work-life balance

Młodzi pracujący mają coraz większą świadomość, jak ważne jest zachowanie równowagi między obowiązkami zawodowymi a życiem osobistym. Badania pokazują, że pokolenie Z…
LEKARZInnowacjeWszechstronny lekarz

Naukowcy rozwikłali kluczową zagadkę celiakii

Osoby z celiakią muszą unikać glutenu, białka zawartego w pszenicy, życie i jęczmieniu, które mogą wywoływać bolesne objawy w jelitach, utrudniać wchłanianie…
LEKARZWszechstronny lekarz

Retaryfikacja wycen poprawi funkcjonowanie oddziałów neurologicznych

Rozmowa z prof. dr hab. med. Haliną Sienkiewicz-Jarosz, przewodniczącą Krajowej Rady ds. Neurologii przy Ministrze Zdrowia. Pani Profesor, Krajowa Rada ds. Neurologii…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter