Mięśniakom macicy mogą towarzyszyć bóle w okolicach podbrzusza, upławy czy nietrzymanie moczu. Są to objawy negatywnie wpływające na jakość życia seksualnego, powodujące dyskomfort i często zmniejszające ochotę na zbliżenia.
Co piąta Polka, u której zdiagnozowano mięśniaki macicy obawia się o swoją satysfakcję seksualną. „Prowadzenie satysfakcjonującego życia seksualnego może być problemem wtedy, gdy mięśniaki dają objawy, czyli gdy pojawia się ból, obfite, przeciągające się krwawienia z macicy, czy uczucie ucisku na sąsiednie narządy” – mówi prof. dr hab. med. Grzegorz Jakiel, kierownik I Kliniki Położnictwa i Ginekologii Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego w Warszawie. Dolegliwości te zależą przede wszystkim od usytuowania mięśniaka i jego wielkości. „Są kobiety, które całe życie mają mięśniaki i nie mają z tego powodu żadnych objawów” – mówi ginekolog. Ból podczas współżycia pojawia się, kiedy guzy są duże i oprócz ucisku na sąsiednie narządy, wpływają na ruchliwość pochwy. „Niekorzystnie na jakość życia seksualnego mogą oddziaływać również inne typowe dla mięśniaków objawy, takie jak: uczucie pełności w jamie brzusznej czy częstsze oddawanie moczu” – wyjaśnia specjalista.
Ale zmniejszona satysfakcja z życia intymnego nie jest kwestią tylko objawów fizycznych. Specjaliści podkreślają, że wszystkie związane z mięśniakami objawy, poza ich uciążliwością, powodują też skutki psychologiczne, w rezultacie których radykalnie zmniejsza się zainteresowane pacjentek intymną sferą życia. Kobiety te często unikają kontaktów seksualnych, obawiając się nasilenia dolegliwości.
Aby poprawić jakość życia seksualnego tych pacjentek (która jest sprawą niezależną od płodności), koniecznie jest leczenie mięśniaków. Powszechną niechirurgiczną metodą leczenia mięśniaków jest embolizacja. Dzięki zamknięciu drobnych naczyń doprowadzających do nich krew znacznie zmniejsza się objętość mięśniaków i ustępują dolegliwości. Ma ona niestety swoje obostrzenia, które sprawiają, że nie jest to metoda dla każdej kobiety: nie można jej przeprowadzić, gdy kobieta jest otyła, ma mięśniaki uszypułowane, nadciśnienie tętnicze, chorobę zakrzepową, przewlekłą niewydolność nerek, jest przeziębiona lub ma infekcję narządu rodnego. Ginekolodzy podchodzą do embolizacji sceptycznie, gdyż niestety nie pozwala ona stwierdzić, czy dany guz jest złośliwy.
Są niestety sytuacje, w których jedynym wyjściem jest całkowicie usunięcie macicy. Większość pacjentek obawia się wpływu operacji na ich życie intymne. Na szczęście, w większości przypadków obawy te są bezzasadne. Liczne badania pokazują, że po zabiegu histerektomii ta sfera życia poprawia się, gdyż wyeliminowane zostają dokuczliwe objawy towarzyszące mięśniakom, za czym często idzie poprawa stanu psychicznego pacjentki i jej relacji z partnerem. Niewątpliwe natomiast należy się spodziewać spadku zainteresowania seksem u pacjentek, u których wraz z macicą wycięto jajniki. I między innymi dlatego zaleca się pozostawianie niezmienionych chorobowo jajników u pacjentek w każdym wieku mających wskazanie do usunięcia macicy.