NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Wszechstronny lekarz

Terapia, która pomoże zachować płodność po chemioterapii

Lekarze ze Szpitala Św. Rafała w Krakowie od pacjentki chorej na raka piersi, przygotowywanej do leczenia onkologicznego, pobrali do zamrożenia fragmenty jajników, tzw. „grafty”. Dzięki temu po zakończeniu leczenia pacjentka będzie mieć szanse na zajście w ciążę.

fot. archiwum

„Wiemy, że chemioterapia może nieodwracalnie zahamować funkcję jajników. Jeżeli choroba nowotworowa wymagająca chemioterapii wystąpi u osoby młodej, nowoczesna medycyna pozwala dziś na pobranie fragmentów jajnika i zamrożenie ich. W ten sposób można je uchronić przed uszkodzeniem podczas podawania leków przeciwnowotworowych i ponownie wszczepić pacjentce po zakończeniu leczenia. Umożliwia to przywrócenie funkcji hormonalnej tego narządu” – mów prof. dr hab. med. Marcin Jóźwik, ginekolog-onkolog, konsultant naukowy w Szpitalu Św. Rafała w Krakowie i kierownik Katedry Ginekologii, Endokrynologii Ginekologicznej i Położnictwa Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

Metoda pobrania i wszczepienia graftów jajnikowych stanowi innowację w opiece onkologicznej, dostępną w Polsce od niedawna. „Pozwala ona nie tylko uchronić pacjentkę przed objawami przedwczesnej menopauzy i zabezpieczyć kości przed osteoporozą. Opisano już pierwsze ciąże po reimplantacji tkanki jajnikowej pobranej od pacjentek przed leczeniem nowotworu” – mówi prof. Jóźwik, który swoje szkolenie w tym zakresie odbył w Uniwersyteckiej Klinice Ginekologii w Erlangen w Niemczech.

„Nowocześni lekarze myślą dziś nie tylko o bieżącej terapii, ale także o przyszłości swoich pacjentek. Starają się nie tylko dać chorej szanse na powrót do zdrowia, ale także stworzyć perspektywę jej prawidłowego funkcjonowania po zakończeniu terapii. Na naszych oczach dokonuje się na świecie wielki postęp w onkologii i cieszymy się, że możemy w nim uczestniczyć” – dodaje dr n. med. Paweł Szymanowski, ordynator Oddziału Ginekologii w Szpitalu Św. Rafała. .

Powiązane artykuły
LEKARZWszechstronny lekarz

Szpiczak to coraz częściej choroba przewlekła

Dzięki nowym lekom i schematom leczenia dla coraz większej liczby pacjentów szpiczak plazmocytowy staje się chorobą przewlekłą. Warunkiem jest jednak wczesne zdiagnozowanie,…
Wszechstronny lekarzLEKARZ

Magazyn „The Lancet” o polskim smogu

W najnowszym wydaniu magazynu medycznego „The Lancet” ukazały się artykuł prezentujący wyniki kilkuletniej pracy naukowców z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Badacze przeanalizowali…
AktualnościWszechstronny lekarz

Równi w domu – równi w pracy. To się wszystkim opłaca

W wyniku wejścia w życie dyrektywy work-life balance, rośnie liczba ojców korzystających z urlopów rodzicielskich. W 2023 roku już 19 tys. ojców skorzystało…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter