NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Wszechstronny lekarz

Terapia, która pomoże zachować płodność po chemioterapii

Lekarze ze Szpitala Św. Rafała w Krakowie od pacjentki chorej na raka piersi, przygotowywanej do leczenia onkologicznego, pobrali do zamrożenia fragmenty jajników, tzw. „grafty”. Dzięki temu po zakończeniu leczenia pacjentka będzie mieć szanse na zajście w ciążę.

fot. archiwum

„Wiemy, że chemioterapia może nieodwracalnie zahamować funkcję jajników. Jeżeli choroba nowotworowa wymagająca chemioterapii wystąpi u osoby młodej, nowoczesna medycyna pozwala dziś na pobranie fragmentów jajnika i zamrożenie ich. W ten sposób można je uchronić przed uszkodzeniem podczas podawania leków przeciwnowotworowych i ponownie wszczepić pacjentce po zakończeniu leczenia. Umożliwia to przywrócenie funkcji hormonalnej tego narządu” – mów prof. dr hab. med. Marcin Jóźwik, ginekolog-onkolog, konsultant naukowy w Szpitalu Św. Rafała w Krakowie i kierownik Katedry Ginekologii, Endokrynologii Ginekologicznej i Położnictwa Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

Metoda pobrania i wszczepienia graftów jajnikowych stanowi innowację w opiece onkologicznej, dostępną w Polsce od niedawna. „Pozwala ona nie tylko uchronić pacjentkę przed objawami przedwczesnej menopauzy i zabezpieczyć kości przed osteoporozą. Opisano już pierwsze ciąże po reimplantacji tkanki jajnikowej pobranej od pacjentek przed leczeniem nowotworu” – mówi prof. Jóźwik, który swoje szkolenie w tym zakresie odbył w Uniwersyteckiej Klinice Ginekologii w Erlangen w Niemczech.

„Nowocześni lekarze myślą dziś nie tylko o bieżącej terapii, ale także o przyszłości swoich pacjentek. Starają się nie tylko dać chorej szanse na powrót do zdrowia, ale także stworzyć perspektywę jej prawidłowego funkcjonowania po zakończeniu terapii. Na naszych oczach dokonuje się na świecie wielki postęp w onkologii i cieszymy się, że możemy w nim uczestniczyć” – dodaje dr n. med. Paweł Szymanowski, ordynator Oddziału Ginekologii w Szpitalu Św. Rafała. .

Powiązane artykuły
LEKARZWszechstronny lekarz

Jak pokolenie Z utrzymuje work-life balance

Młodzi pracujący mają coraz większą świadomość, jak ważne jest zachowanie równowagi między obowiązkami zawodowymi a życiem osobistym. Badania pokazują, że pokolenie Z…
LEKARZInnowacjeWszechstronny lekarz

Naukowcy rozwikłali kluczową zagadkę celiakii

Osoby z celiakią muszą unikać glutenu, białka zawartego w pszenicy, życie i jęczmieniu, które mogą wywoływać bolesne objawy w jelitach, utrudniać wchłanianie…
LEKARZWszechstronny lekarz

Retaryfikacja wycen poprawi funkcjonowanie oddziałów neurologicznych

Rozmowa z prof. dr hab. med. Haliną Sienkiewicz-Jarosz, przewodniczącą Krajowej Rady ds. Neurologii przy Ministrze Zdrowia. Pani Profesor, Krajowa Rada ds. Neurologii…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter