NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Wszechstronny lekarz

Światło podnosi libido

Intensywna terapia światłem może zwiększyć popęd seksualny – dowiedli naukowcy z Uniwersytetu w Sienie we Włoszech.

Okazuje się, że regularna, poranna ekspozycja na jasne światło zwiększa produkcję testosteronu u mężczyzn z niskim libido. fot. pixabay.com

To dobra wiadomość dla mężczyzn, którzy odczuwają niskie pożądanie seksualne. Okazuje się, że regularna, poranna ekspozycja na jasne światło – zabieg stosowany w leczeniu depresji sezonowej – zwiększa produkcję testosteronu u mężczyzn z niskim libido. Co więcej – obecność jasnego źródła światła przez cały dzień w miejscu pracy i w domu wpływa na równowagę hormonalną mężczyzn. „Mężczyźni, którzy odczuwają niskie pożądanie seksualne, mogą zwiększyć poziom testosteronu i osiągnąć większą satysfakcję seksualną za pomocą ekspozycji na jasne światło” – przekonują naukowcy.

W badaniu pilotażowym wzięło udział 38 mężczyzn, u których zdiagnozowano problemy związane z pożądaniem seksualnym i podnieceniem. Okazało się, że po dwóch tygodniach, uczestnicy, którzy każdego ranka spędzili pół godziny przed specjalnie zaprojektowanym projektorem emitującym jasne światło, doświadczyli wzrostu testosteronu i aż trzykrotnej poprawy satysfakcji seksualnej.
Wcześniejsze badania wykazały, że wiosną i latem na Półkuli Północnej, gdzie jest bardzo dużo jasnego światła, mężczyźni doświadczają zwiększonej produkcji testosteronu. Szczyt w poziomach tego hormonu przypada na jesień, a wraz z nim następuje wzrost zainteresowania seksualnego i podniecenia. Jednak kiedy nadchodzi zima, od listopada do kwietnia gdy przez większość czasu jest ciemno, mężczyźni na Półkuli Północnej zwykle doświadczają gwałtownego spadku produkcji testosteronu.

Niski popęd płciowy u mężczyzn jest obecnie leczony poprzez zastrzyki z testosteronu, leki przeciwdepresyjne i inne specyfiki.

Naukowcy podkreślają jednak, że zanim terapia światłem stanie się realną alternatywą, jej skuteczność będzie musiała być potwierdzona w większych badaniach.

Powiązane artykuły
LEKARZWszechstronny lekarz

Szpiczak to coraz częściej choroba przewlekła

Dzięki nowym lekom i schematom leczenia dla coraz większej liczby pacjentów szpiczak plazmocytowy staje się chorobą przewlekłą. Warunkiem jest jednak wczesne zdiagnozowanie,…
Wszechstronny lekarzLEKARZ

Magazyn „The Lancet” o polskim smogu

W najnowszym wydaniu magazynu medycznego „The Lancet” ukazały się artykuł prezentujący wyniki kilkuletniej pracy naukowców z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Badacze przeanalizowali…
AktualnościWszechstronny lekarz

Równi w domu – równi w pracy. To się wszystkim opłaca

W wyniku wejścia w życie dyrektywy work-life balance, rośnie liczba ojców korzystających z urlopów rodzicielskich. W 2023 roku już 19 tys. ojców skorzystało…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter