NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Wszechstronny lekarz

Światło podnosi libido

Intensywna terapia światłem może zwiększyć popęd seksualny – dowiedli naukowcy z Uniwersytetu w Sienie we Włoszech.

Okazuje się, że regularna, poranna ekspozycja na jasne światło zwiększa produkcję testosteronu u mężczyzn z niskim libido. fot. pixabay.com

To dobra wiadomość dla mężczyzn, którzy odczuwają niskie pożądanie seksualne. Okazuje się, że regularna, poranna ekspozycja na jasne światło – zabieg stosowany w leczeniu depresji sezonowej – zwiększa produkcję testosteronu u mężczyzn z niskim libido. Co więcej – obecność jasnego źródła światła przez cały dzień w miejscu pracy i w domu wpływa na równowagę hormonalną mężczyzn. „Mężczyźni, którzy odczuwają niskie pożądanie seksualne, mogą zwiększyć poziom testosteronu i osiągnąć większą satysfakcję seksualną za pomocą ekspozycji na jasne światło” – przekonują naukowcy.

W badaniu pilotażowym wzięło udział 38 mężczyzn, u których zdiagnozowano problemy związane z pożądaniem seksualnym i podnieceniem. Okazało się, że po dwóch tygodniach, uczestnicy, którzy każdego ranka spędzili pół godziny przed specjalnie zaprojektowanym projektorem emitującym jasne światło, doświadczyli wzrostu testosteronu i aż trzykrotnej poprawy satysfakcji seksualnej.
Wcześniejsze badania wykazały, że wiosną i latem na Półkuli Północnej, gdzie jest bardzo dużo jasnego światła, mężczyźni doświadczają zwiększonej produkcji testosteronu. Szczyt w poziomach tego hormonu przypada na jesień, a wraz z nim następuje wzrost zainteresowania seksualnego i podniecenia. Jednak kiedy nadchodzi zima, od listopada do kwietnia gdy przez większość czasu jest ciemno, mężczyźni na Półkuli Północnej zwykle doświadczają gwałtownego spadku produkcji testosteronu.

Niski popęd płciowy u mężczyzn jest obecnie leczony poprzez zastrzyki z testosteronu, leki przeciwdepresyjne i inne specyfiki.

Naukowcy podkreślają jednak, że zanim terapia światłem stanie się realną alternatywą, jej skuteczność będzie musiała być potwierdzona w większych badaniach.

Powiązane artykuły
LEKARZWszechstronny lekarz

Retaryfikacja wycen poprawi funkcjonowanie oddziałów neurologicznych

Rozmowa z prof. dr hab. med. Haliną Sienkiewicz-Jarosz, przewodniczącą Krajowej Rady ds. Neurologii przy Ministrze Zdrowia. Pani Profesor, Krajowa Rada ds. Neurologii…
LEKARZWszechstronny lekarz

Związek między częstotliwością wypróżnień a ogólnym stanem zdrowia

Zespół badawczy kierowany przez Institute for Systems Biology (ISB) przeanalizował dane kliniczne, dotyczące stylu życia i dane multiomiczne (złożonej analizy danych klinicznych)…
LEKARZWszechstronny lekarz

Kariera? Niekoniecznie. Filary to bliscy, zdrowie i rozwój

Raport „Skok w dorosłość” rzuca nowe światło na priorytety młodego pokolenia. Dla młodych ludzi najważniejsza jest rodzina – takie wnioski płyną z…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter