Z okazji Dnia Kobiet lekarze zachęcają Panie do zadbania o własne zdrowie. Przypominają, że regularnie przeprowadzane badania profilaktyczne mogą uratować życie.
Pierwsze badanie ginekologiczne dobrze jest wykonać już w wieku 18 lat – chyba że wcześniej zachodzi taka potrzeba (nieregularne miesiączki, inne dolegliwości).
Raz w roku zalecane są badania ginekologiczne orazbadania cytologiczne (cytologia jest refundowana przez NFZ dla kobiet między 25. a 59. rokiem życia, które w ciągu ostatnich 3 lat nie miały pobranego wymazu cytologicznego).
Raz w miesiącu należy wykonywać profilaktycznie samobadanie piersi, wykonywane tuż po menstruacji.
Po 50. roku życia raz na dwa lata warto poddać się badaniom mammograficznym (mammografia pomaga zdiagnozować raka piersi w stadium, gdy jest całkowicie wyleczalny. Kobiety między 50. a 69. rokiem życia – co dwa lata mogą wykonać mammografię bez skierowania, nieodpłatnie, we wszystkich placówkach, które mają podpisany kontrakt
z NFZ).
Kobietom w okresie przekwitania zaleca się także badania gęstości kości pod kątem osteoporozy. Ważne jest także ograniczenie czynników ryzyka mogących mieć wpływ na pojawienie się osteoporozy (nieprawidłowe odżywianie, palenie tytoniu, picie alkoholu, spożywanie nadmiernej ilości kawy – 3 filiżanki dziennie).
Warto nie zapominać również o kontroli ciśnienia tętniczego krwi ( RR), poziomu glukozy we krwi, morfologii krwi,co pozwoli zapobiec wielu chorobom cywilizacyjnym, które dotykają także i kobiet.
„Badania profilaktyczne to podstawa. Powinny się znaleźć w kalendarzu każdej kobiety! – podkreślają lekarze PPOZ.