NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Wszechstronny lekarz

Zrób to dla siebie!

Z okazji Dnia Kobiet lekarze zachęcają Panie do zadbania o własne zdrowie. Przypominają, że regularnie przeprowadzane badania profilaktyczne mogą uratować życie.

Regularnie przeprowadzane badania profilaktyczne mogą uratować życie. fot. pixabay.com

„Badania profilaktyczne oraz częstość ich wykonywania zależy przede wszystkim od wieku i stanu zdrowia kobiety. Wcześniej warto się skonsultować z lekarzem rodzinnym – zaleca Bożena Janicka, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia.

Pierwsze badanie ginekologiczne dobrze jest wykonać już w wieku 18 lat –  chyba że wcześniej zachodzi taka potrzeba (nieregularne miesiączki, inne dolegliwości).

Raz w roku zalecane są badania ginekologiczne orazbadania cytologiczne (cytologia jest refundowana przez NFZ dla kobiet między 25. a 59. rokiem życia, które w ciągu ostatnich 3 lat nie miały pobranego wymazu cytologicznego).
Raz w miesiącu należy wykonywać profilaktycznie samobadanie piersi, wykonywane tuż po menstruacji.

Po 50. roku życia raz na dwa lata warto poddać się badaniom mammograficznym (mammografia pomaga zdiagnozować raka piersi w stadium, gdy jest całkowicie wyleczalny. Kobiety między 50. a 69. rokiem życia – co dwa lata mogą wykonać mammografię bez skierowania, nieodpłatnie, we wszystkich placówkach, które mają podpisany kontrakt
z NFZ).

Kobietom w okresie przekwitania zaleca się także badania gęstości kości pod kątem osteoporozy. Ważne jest także ograniczenie czynników ryzyka mogących mieć wpływ na pojawienie się osteoporozy (nieprawidłowe odżywianie, palenie tytoniu, picie alkoholu, spożywanie nadmiernej ilości kawy  – 3 filiżanki dziennie).

Warto nie zapominać również o kontroli ciśnienia tętniczego krwi ( RR), poziomu glukozy we krwi, morfologii krwi,co pozwoli zapobiec wielu chorobom cywilizacyjnym, które dotykają także i kobiet.

„Badania profilaktyczne to podstawa. Powinny się znaleźć w kalendarzu każdej kobiety! – podkreślają lekarze PPOZ.

Powiązane artykuły
Wszechstronny lekarz

Trudno gojące się rany

Okres jesienno-zimowy nie jest łatwy dla pacjentów z trudno gojącymi ranami oraz ich opiekunów, gdyż zarówno wychładzanie ciała jak i jego przegrzewanie…
Wszechstronny lekarz

Dobrze zaplanowany zabieg to 95 proc. sukcesu

O tym, jak na przestrzeni lat zmienił się profil pacjentów z nowotworami głowy i szyi, jak leczyć, żeby nie okaleczyć i jak…
Wszechstronny lekarz

Potencjalnie śmiertelna choroba, o której prawdopodobnie nigdy nie słyszałeś

Choroba niczym detektywistyczna zagadka. Wysportowany chłopak ma kłopoty z bieganiem, zdrowa dziewczyna traci głos, aktywna matka czuje nudności i nagłe silne zmęczenie…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter