NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Wszechstronny lekarz

Zrób to dla siebie!

Z okazji Dnia Kobiet lekarze zachęcają Panie do zadbania o własne zdrowie. Przypominają, że regularnie przeprowadzane badania profilaktyczne mogą uratować życie.

Regularnie przeprowadzane badania profilaktyczne mogą uratować życie. fot. pixabay.com

„Badania profilaktyczne oraz częstość ich wykonywania zależy przede wszystkim od wieku i stanu zdrowia kobiety. Wcześniej warto się skonsultować z lekarzem rodzinnym – zaleca Bożena Janicka, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia.

Pierwsze badanie ginekologiczne dobrze jest wykonać już w wieku 18 lat –  chyba że wcześniej zachodzi taka potrzeba (nieregularne miesiączki, inne dolegliwości).

Raz w roku zalecane są badania ginekologiczne orazbadania cytologiczne (cytologia jest refundowana przez NFZ dla kobiet między 25. a 59. rokiem życia, które w ciągu ostatnich 3 lat nie miały pobranego wymazu cytologicznego).
Raz w miesiącu należy wykonywać profilaktycznie samobadanie piersi, wykonywane tuż po menstruacji.

Po 50. roku życia raz na dwa lata warto poddać się badaniom mammograficznym (mammografia pomaga zdiagnozować raka piersi w stadium, gdy jest całkowicie wyleczalny. Kobiety między 50. a 69. rokiem życia – co dwa lata mogą wykonać mammografię bez skierowania, nieodpłatnie, we wszystkich placówkach, które mają podpisany kontrakt
z NFZ).

Kobietom w okresie przekwitania zaleca się także badania gęstości kości pod kątem osteoporozy. Ważne jest także ograniczenie czynników ryzyka mogących mieć wpływ na pojawienie się osteoporozy (nieprawidłowe odżywianie, palenie tytoniu, picie alkoholu, spożywanie nadmiernej ilości kawy  – 3 filiżanki dziennie).

Warto nie zapominać również o kontroli ciśnienia tętniczego krwi ( RR), poziomu glukozy we krwi, morfologii krwi,co pozwoli zapobiec wielu chorobom cywilizacyjnym, które dotykają także i kobiet.

„Badania profilaktyczne to podstawa. Powinny się znaleźć w kalendarzu każdej kobiety! – podkreślają lekarze PPOZ.

Powiązane artykuły
Wszechstronny lekarz

Mini-PCDH15 terapia genowa ratuje słuch u myszy

Badacze zaprojektowali mini-gen, który w przyszłości może dać skuteczną terapię genową zespołu Ushera typu 1F. Zespół kierowany przez naukowców z Harvard Medical…
AktualnościWszechstronny lekarz

Zapraszamy na Kongres „Nauka dla Społeczeństwa”

– Informacja prasowa Serdecznie zapraszamy wszystkich entuzjastów nauki i lokalne społeczności na trzydniowy Kongres „Nauka dla Społeczeństwa”, który odbędzie się w dniach…
KongresWszechstronny lekarz

IV debata plenarna rektorów uczelni medycznych (komentarz)

Uzupełnieniem debaty jest komentarz dr. Piotra Kusznieruka dotyczący ustawy o kształceniu na uczelniach wyższych. Rewolucja technologiczna oraz głębokie zmiany społeczne sprawiają, że…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter