NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Wszechstronny lekarz

Test na nerki powie prawdę o sercu?

Proste badanie diagnostyczne, które do tej pory pozwalało ocenić funkcje nerek może mieć zastosowanie w estymacji ryzyka chorób sercowo-naczyniowych – przekonują badacze z Bloomberg School’s Department of Epidemiology na łamach „The Lancet Diabetes and Endocrinology”.

fot. CDC/ Amanda Mills acquired from Public Health Image Library (Website)

Dotychczasowe doświadczenia naukowców wskazywały, że u pacjentów cierpiących na przewlekłą chorobę nerek zdecydowanie częściej rozwijały się choroby układu krążenia. Według autorów publikacji z najnowszego wydania „The Lancet Diabetes and Endocrinology” większość pacjentów zmagających się ze schorzeniami nerek umierała z powodu chorób układu krążenia, zanim rozwinęła się u nich forma schyłkowa niewydolności.

Okazuje się jednak, że proste badania poziomu kreatyniny w krwi oraz albumin w moczu, które są kluczowymi testami pomagającymi określić stan nerek, mogą być dobrym prognostykiem problemów sercowo-naczyniowych.

Naukowcy, sprawdzając tę hipotezę, przeanalizowali 24 badania, w których u 637 315 pacjentów kontrolowano poziom przesączania kłębuszkowego oraz białkomoczu. Okazało się, że zarówno poziom kreatyniny, jak i albuminuria poprawiały prognozowanie chorób układu krążenia, a w szczególności przewidywanie wystąpienia niewydolności serca i śmierci w wyniku zawału serca i udaru. Białkomocz okazał się wręcz silniejszym wskaźnikiem niż podwyższony poziom cholesterolu czy ciśnienie skurczowe.

Powiązane artykuły
LEKARZWszechstronny lekarz

Szpiczak to coraz częściej choroba przewlekła

Dzięki nowym lekom i schematom leczenia dla coraz większej liczby pacjentów szpiczak plazmocytowy staje się chorobą przewlekłą. Warunkiem jest jednak wczesne zdiagnozowanie,…
Wszechstronny lekarzLEKARZ

Magazyn „The Lancet” o polskim smogu

W najnowszym wydaniu magazynu medycznego „The Lancet” ukazały się artykuł prezentujący wyniki kilkuletniej pracy naukowców z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Badacze przeanalizowali…
AktualnościWszechstronny lekarz

Równi w domu – równi w pracy. To się wszystkim opłaca

W wyniku wejścia w życie dyrektywy work-life balance, rośnie liczba ojców korzystających z urlopów rodzicielskich. W 2023 roku już 19 tys. ojców skorzystało…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter