Mobilna Kardiologiczna Poradnia Servier już po raz trzynasty wyrusza w podróż po Polsce, oferując bezpłatne badania i konsultacje lekarskie w zakresie chorób układu sercowo-naczyniowego.
Tegoroczna edycja ogólnopolskiej akcji profilaktyczno-edukacyjnej „Servier dla Serca” odbywa się pod hasłem „Trzecia Młodość Twojego Serca” i w sposób szczególny dedykowana jest profilaktyce chorób układu krążenia u osób po 60. roku życia.
„W trosce o podnoszenie jakości życia w zdrowiu, tegoroczną akcję kierujemy do osób po 60. roku życia. Pragniemy przypomnieć osobom po 60. roku życia o konieczności profilaktyki chorób układu krążenia. Chcemy, aby zadbali o własne zdrowie, świadomie wpływając na długość i jakość swojego życia”- mówi Katarzyna Urbańska, dyr. ds. komunikacji Servier Polska.
Wsparcia merytorycznego akcji udzieliły: Polskie Towarzystwo Kardiologiczne, Polskie Towarzystwo NadciśnieniaTętniczego, Polskie Forum Profilaktyki Chorób Układu Krążenia oraz Polskie Towarzystwo Gerontologiczne a także Fundacja Ogólnopolskie Porozumienie Uniwersytetów Trzeciego Wieku. Ambasadorką tegorocznej edycji jestznana aktorka teatralna i filmowa Maria Pakulnis.
Jak wskazują badania, niemal 85 proc. wszystkich udarów ma charakter niedokrwienny, a głównym czynnikiem ryzyka ich wystąpienia jest właśnie nadciśnienie tętnicze. Wiek jest głównym czynnikiem ryzyka chorób sercowo-naczyniowych, ponieważ wraz z wiekiem dochodzi do funkcjonalnych zmian w naczyniach krwionośnych, w wyniku których stają się dłuższe, sztywniejsze, grubsze i bardziej kręte.
W konsekwencji, jak wskazują badania, ponad 60 proc. populacji w wieku powyżej 60. roku życia charakteryzuje się podwyższonym ciśnieniem tętniczym. Wraz z wiekiem pacjenta udary wynikające z nieleczonego, bądź źle kontrolowanego ciśnienia skurczowego zwiększają prawdopodobieństwo występowania tragicznych w skutkach konsekwencji.
„Niebezpieczeństwo nadciśnienia tętniczego, jako główny czynnik ryzyka, związane jest z groźbą występowania udarów mózgu, będących trzecią w kolejności przyczyną zgonów na świecie” – podkreśla dr n. med. Agata Kusz-Rynkun, lekarz geriatra w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym im. Witolda Orłowskiego w Warszawie.
Specjalistka przekonuje, że zmiana stylu życia jest warunkiem koniecznym do prawidłowego leczenia nadciśnienia tętniczego, dlatego już dziś warto pomyśleć o wprowadzeniu zdrowych nawyków żywieniowych, wyeliminowaniu używek i zwiększeniu aktywności fizycznej.
„Ze względu na współwystępowanie schorzeń u pacjentów po 60. roku życia, należy obok profilaktyki kierować się zasadami zintegrowanej opieki zdrowotnej, opartej o założenia holistycznej perspektywy zdrowia człowieka, w tym wdrażanie metod optymalizacji leczenia” – podkreśla Agata Kusz-Rynkun.