NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Wszechstronny lekarz

Wiek jest głównym czynnikiem ryzyka

Mobilna Kardiologiczna Poradnia Servier już po raz trzynasty wyrusza w podróż po Polsce, oferując bezpłatne badania i konsultacje lekarskie w zakresie chorób układu sercowo-naczyniowego.

fot. Servier Polska

W tym roku z bezpłatnych badań obejmujących: pomiar ciśnienia tętniczego, stężenia glukozy i cholesterolu całkowitego oraz pomiar masy ciała (wskaźnik BMI) będą mogli skorzystać mieszkańcy 10 miast (Łódź, Warszawa, Gdańsk, Bydgoszcz, Białystok,Wrocław, Kraków, Lublin, Rzeszów i Krynica). W uzasadnionych przypadkach zapewniona zostanie również możliwość skorzystania z konsultacji kardiologicznej oraz poszerzonej specjalistycznej diagnostyki (EKG serca, ECHO serca).  

Tegoroczna edycja ogólnopolskiej akcji profilaktyczno-edukacyjnej „Servier dla Serca” odbywa się pod hasłem „Trzecia Młodość Twojego Serca” i w sposób szczególny dedykowana jest profilaktyce chorób układu krążenia u osób po 60. roku życia.

„W trosce o podnoszenie jakości życia w zdrowiu, tegoroczną akcję kierujemy do osób po 60. roku życia. Pragniemy przypomnieć osobom po 60. roku życia o konieczności profilaktyki chorób układu krążenia. Chcemy, aby zadbali o własne zdrowie, świadomie wpływając na długość i jakość swojego życia”- mówi Katarzyna Urbańska, dyr. ds. komunikacji Servier Polska. 

Wsparcia merytorycznego akcji udzieliły: Polskie Towarzystwo Kardiologiczne, Polskie Towarzystwo NadciśnieniaTętniczego, Polskie Forum Profilaktyki Chorób Układu Krążenia oraz Polskie Towarzystwo Gerontologiczne a także Fundacja Ogólnopolskie Porozumienie Uniwersytetów Trzeciego Wieku. Ambasadorką tegorocznej edycji jestznana aktorka teatralna i filmowa Maria Pakulnis.

Jak wskazują badania, niemal 85 proc. wszystkich udarów ma charakter niedokrwienny, a głównym czynnikiem ryzyka ich wystąpienia jest właśnie nadciśnienie tętnicze. Wiek jest głównym czynnikiem ryzyka chorób sercowo-naczyniowych, ponieważ wraz z wiekiem dochodzi do funkcjonalnych zmian w naczyniach krwionośnych, w wyniku których stają się dłuższe, sztywniejsze, grubsze i bardziej kręte.

W konsekwencji, jak wskazują badania, ponad 60 proc. populacji w wieku powyżej 60. roku życia charakteryzuje się podwyższonym ciśnieniem tętniczym. Wraz z wiekiem pacjenta udary wynikające z nieleczonego, bądź źle kontrolowanego ciśnienia skurczowego zwiększają prawdopodobieństwo występowania tragicznych w skutkach konsekwencji.  

„Niebezpieczeństwo nadciśnienia tętniczego, jako główny czynnik ryzyka, związane jest z groźbą występowania udarów mózgu, będących trzecią w kolejności przyczyną zgonów na świecie” – podkreśla dr n. med. Agata Kusz-Rynkun, lekarz geriatra w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym im. Witolda Orłowskiego w Warszawie.

Specjalistka przekonuje, że zmiana stylu życia jest warunkiem koniecznym do prawidłowego leczenia nadciśnienia tętniczego, dlatego już dziś warto pomyśleć o wprowadzeniu zdrowych nawyków żywieniowych, wyeliminowaniu używek i zwiększeniu aktywności fizycznej.

„Ze względu na współwystępowanie schorzeń u pacjentów po 60. roku życia, należy obok profilaktyki kierować się zasadami zintegrowanej opieki zdrowotnej, opartej o założenia holistycznej perspektywy zdrowia człowieka, w tym wdrażanie metod optymalizacji leczenia” – podkreśla Agata Kusz-Rynkun.

Powiązane artykuły
LEKARZWszechstronny lekarz

Nowoczesne kierunki diagnostyki głosu. Wskaźniki neurofizjologiczne

Głos jest złożonym zjawiskiem, a mechanizm jego wytwarzania wymaga współdziałania ze sobą wielu elementów. Mięśnie krtani są tylko jednym z elementów potrzebnych…
LEKARZWszechstronny lekarz

Ćwiczenia – nowa klasa leków w kardiomiopatii przerostowej

American College of Cardiology (ACC) i American Heart Association (AHA) właśnie opublikowały nowe wytyczne kliniczne dotyczące skutecznego postępowania u pacjentów, u których…
LEKARZWszechstronny lekarz

Szpiczak to coraz częściej choroba przewlekła

Dzięki nowym lekom i schematom leczenia dla coraz większej liczby pacjentów szpiczak plazmocytowy staje się chorobą przewlekłą. Warunkiem jest jednak wczesne zdiagnozowanie,…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter