NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Wszechstronny lekarz

Wiceminister Pinkas: zabiegi TAVI muszą być dostępne

8 kwietnia br. zakończyły się XX Warsztaty Kardiologii Interwencyjnej WCCI Warsaw – międzynarodowa wymiana doświadczeń kardiologów interwencyjnych i kardiochirurgów z całego świata. Jednym z tematów były plany rozwoju przezcewnikowego leczenia zastawkowych wad serca w Polsce.

fot.

Podczas specjalnej sesji z udziałem wiceministra zdrowia Jarosława Pinkasa, prof. Dariusz Dudek, kierownik II Kliniki Kardiologii oraz Interwencji Sercowo-Naczyniowych Uniwersytetu Jagielońskiego Collegium Medicum w Krakowie, Przewodniczący Rady Instytutu Kardiologii UJ Collegium Medicum wygłosił wykład pt. “Rozwój przezskórnego leczenia zwężenia zastawki aortalnej w Polsce w latach 2008 – 2015”.

Wady zastawkowe serca są jedną z najpopularniejszych schorzeń kardiologicznych w Polsce i Europie. Najczęściej jest to zwężenie zastawki aortalnej. Eksperci podkreślają, że jeszcze niedawno chorzy z wadami zastawkowymi serca byli poddawani klasycznym zabiegom kardiochirurgicznym z otwarciem klatki piersiowej i przecięciem mostka. Starsi pacjenci, powyżej 75. roku życia, którzy bardzo często nie kwalifikowali się do takiego zabiegu, umierali.

„Dzisiaj, dzięki wysokospecjalistycznym zabiegom, takim jak przezcewnikowa implantacja zastawki aortalnej (ang. transcatheter aortic valve implantation, TAVI) pacjenci wysokiego ryzyka zyskują szansę na szybki powrót do zdrowia” – podkreślał podczas panelu dyskusyjnego prof. Adam Witkowski, kierownik Kliniki Kardiologii i Angiologii Interwencyjnej Instytutu Kardiologii w Warszawie.

Całe środowisko kardiologów interwencyjnych obecnych na WCCI Warsaw zgodziło się, że wszczepienie zastawki aortalnej w sercu jest procedurą ratującą życie.

„Mimo problemów finansowych, z jakimi boryka się polski system opieki zdrowotnej, mamy poczucie, że środki przeznaczone na zabiegi TAVI, to najlepiej wydane pieniądze . Przezcewnikowa implantacja zastawki aortalnej przynosi wymierne korzyści zarówno dla pacjentów, jak i systemu. Z tego powodu te procedury muszą być dostępne, a pieniądze na ich realizację muszą się znaleźć” – zapowiedział wiceminister Jarosław Pinkas.

Zdaniem wiceministra najlepszym wskaźnikiem przekonującym, że można rozwijać te procedury, jest podejście do ich finansowania przez mazowiecki oddział NFZ.

„Z półrocznego kontraktu na zabiegi zastawkowe, wartego 9,5 mln zł, na TAVI przekazano aż 3,5 mln zł. To dobry kierunek” – powiedział Jarosław Pinkas.

Powiązane artykuły
LEKARZWszechstronny lekarz

Ćwiczenia – nowa klasa leków w kardiomiopatii przerostowej

American College of Cardiology (ACC) i American Heart Association (AHA) właśnie opublikowały nowe wytyczne kliniczne dotyczące skutecznego postępowania u pacjentów, u których…
LEKARZWszechstronny lekarz

Szpiczak to coraz częściej choroba przewlekła

Dzięki nowym lekom i schematom leczenia dla coraz większej liczby pacjentów szpiczak plazmocytowy staje się chorobą przewlekłą. Warunkiem jest jednak wczesne zdiagnozowanie,…
Wszechstronny lekarzLEKARZ

Magazyn „The Lancet” o polskim smogu

W najnowszym wydaniu magazynu medycznego „The Lancet” ukazały się artykuł prezentujący wyniki kilkuletniej pracy naukowców z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Badacze przeanalizowali…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter