NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Wszechstronny lekarz

Udany przeszczep nerki i trzustki u pacjenta z cukrzycą typu 2

W Klinice Chirurgii Gastroenterologicznej i Transplantologii CSK MSW w Warszawie przeprowadzono przełomowy przeszczep trzustki i nerki u pacjenta z cukrzycą typu 2.

Centralny Szpital Kliniczny MSW w Warszawie – to tutaj przeprowadzono pierwszą w Polsce jednoczasową transplantację nerki i trzustki u pacjenta z cukrzycą. fot. www.msv.gov.pl

O pierwszym w Polsce udanym zabiegu przeszczepu nerki i trzustki poinformował prof. Marek Durlik, dyrektor Centralnego Szpitala Klinicznego MSW w Warszawie. Operację przeprowadzono 3 tygodnie temu, ale dopiero dziś szef placówki poinformował o jej wykonaniu i planowanym wypisie pacjenta po transplantacji do domu.
Jak podkreślił prof. Marek Durlik, operacje tego typu są leczeniem przyczynowym.
„Przy przeszczepie dwóch narządów dajemy bowiem substytucję pracy dwóch narządów – trzustki oraz nerek. Pacjent wychodząc ze szpitala do domu nie ma już potrzeby przyjmowania insuliny i ma prawidłowe poziomy glikemii i jednocześnie nie musi być poddawany dializom, gdyż ma prawidłowe wartości kreatyniny” – wyjaśnia szef placówki. W ocenie profesora, przeprowadzony przez jego placówkę zabieg daje nadzieję dla całej rzeszy pacjentów zmagających się z cukrzycą.
Jak podkreśla prof. dr hab. med. Roman Danielewicz, dyrektor Poltransplantu, przeszczep trzustki i nerki u pacjenta z cukrzycą typu 2 to nowatorskie podejście do leczenie, choć na pewno długo nie będzie to jeszcze leczenie rutynowe.
„Warto podkreślić, że dzięki aktywności szpitala MSW, w którym działa najbardziej aktywny zespół przeszczepiający nerki i trzustki, liczba przeszczepów w Polsce wyraźnie wzrosła w ciągu ostatnich kilku lat. Dzięki aktywności tego właśnie ośrodka udało się w ciągu ostatnich dwóch lat zaktywizować kilka szpitali w obrębie województwa mazowieckiego w zakresie identyfikacji zmarłych dawców i kierowania tych zgłoszeń do  Poltransplantu ” – mówi  prof. Roman Danielewicz.
Powiązane artykuły
LEKARZWszechstronny lekarz

Jak pokolenie Z utrzymuje work-life balance

Młodzi pracujący mają coraz większą świadomość, jak ważne jest zachowanie równowagi między obowiązkami zawodowymi a życiem osobistym. Badania pokazują, że pokolenie Z…
LEKARZInnowacjeWszechstronny lekarz

Naukowcy rozwikłali kluczową zagadkę celiakii

Osoby z celiakią muszą unikać glutenu, białka zawartego w pszenicy, życie i jęczmieniu, które mogą wywoływać bolesne objawy w jelitach, utrudniać wchłanianie…
LEKARZWszechstronny lekarz

Retaryfikacja wycen poprawi funkcjonowanie oddziałów neurologicznych

Rozmowa z prof. dr hab. med. Haliną Sienkiewicz-Jarosz, przewodniczącą Krajowej Rady ds. Neurologii przy Ministrze Zdrowia. Pani Profesor, Krajowa Rada ds. Neurologii…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter