NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Wszechstronny lekarz

Cukrzyca kosztuje nas coraz więcej

Co najmniej 7 miliardów zł rocznie – to łączne koszty cukrzycy w Polsce. Składają się na nie koszty leczenia samej choroby i jej powikłań, renty oraz utrata produktywności chorych.

W Polsce cukrzyca rozpoznawana jest zbyt późno, zbyt często dopiero wówczas, gdy doszło już do powikłań – bardzo kosztownych w leczeniu, upośledzających jakość życia chorego i prowadzących do przedwczesnej śmierci. fot. Archiwum

Według autorów raportu „Cukrzyca. Ukryta pandemia. Sytuacja w Polsce” przygotowanego przez Gdański Uniwersytet Medycznych oraz firmę Novo Nordisk, połowę tych kosztów stanowią wydatki na leczenie powikłań cukrzycy, a co najmniej 1 miliard zł kosztuje utracona produktywność diabetyków z powodu ich przedwczesnych zgonów.
W Polsce każdego roku z powodu cukrzycy i jej powikłań umiera ponad 21 tys. osób. 3 mln osób choruje na cukrzycę (łącznie na typ 1 i 2 choroby), z czego aż 1 milion nie wie nic o swojej chorobie.
Powiązane artykuły
LEKARZWszechstronny lekarz

Jak pokolenie Z utrzymuje work-life balance

Młodzi pracujący mają coraz większą świadomość, jak ważne jest zachowanie równowagi między obowiązkami zawodowymi a życiem osobistym. Badania pokazują, że pokolenie Z…
LEKARZInnowacjeWszechstronny lekarz

Naukowcy rozwikłali kluczową zagadkę celiakii

Osoby z celiakią muszą unikać glutenu, białka zawartego w pszenicy, życie i jęczmieniu, które mogą wywoływać bolesne objawy w jelitach, utrudniać wchłanianie…
LEKARZWszechstronny lekarz

Retaryfikacja wycen poprawi funkcjonowanie oddziałów neurologicznych

Rozmowa z prof. dr hab. med. Haliną Sienkiewicz-Jarosz, przewodniczącą Krajowej Rady ds. Neurologii przy Ministrze Zdrowia. Pani Profesor, Krajowa Rada ds. Neurologii…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter