NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Wszechstronny lekarz

Cukrzyca kosztuje nas coraz więcej

Co najmniej 7 miliardów zł rocznie – to łączne koszty cukrzycy w Polsce. Składają się na nie koszty leczenia samej choroby i jej powikłań, renty oraz utrata produktywności chorych.

W Polsce cukrzyca rozpoznawana jest zbyt późno, zbyt często dopiero wówczas, gdy doszło już do powikłań – bardzo kosztownych w leczeniu, upośledzających jakość życia chorego i prowadzących do przedwczesnej śmierci. fot. Archiwum

Według autorów raportu „Cukrzyca. Ukryta pandemia. Sytuacja w Polsce” przygotowanego przez Gdański Uniwersytet Medycznych oraz firmę Novo Nordisk, połowę tych kosztów stanowią wydatki na leczenie powikłań cukrzycy, a co najmniej 1 miliard zł kosztuje utracona produktywność diabetyków z powodu ich przedwczesnych zgonów.
W Polsce każdego roku z powodu cukrzycy i jej powikłań umiera ponad 21 tys. osób. 3 mln osób choruje na cukrzycę (łącznie na typ 1 i 2 choroby), z czego aż 1 milion nie wie nic o swojej chorobie.
Powiązane artykuły
LEKARZWszechstronny lekarz

Objawy SM są we krwi na wiele lat przed wystąpieniem objawów

– Wyobraźmy sobie, że moglibyśmy zdiagnozować stwardnienie rozsiane, zanim niektórzy pacjenci dotrą do kliniki – powiedział dr Stephen Hauser, dyrektor Uniwersytetu Kalifornijskiego…
Wszechstronny lekarzLEKARZ

Niedobór kwaśnej lipazy lizosomalnej (LAL)

To choroba rzadka o postępującym charakterze, która może prowadzić do istotnych problemów zdrowotnych, a nieleczona skończyć się zgonem jeszcze przed 6. miesiącem…
LEKARZWszechstronny lekarz

Ultrarzadka choroba Fabry’ego

Choroba Fabry’ego uszkadza mózg i serce. Niespecyficzność objawów sprawia, że pacjenci czekają na diagnozę nawet kilkanaście lat. Symptomami są m.in. przeszywający ból…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter