NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Wszechstronny lekarz

Cukrzyca kosztuje nas coraz więcej

Co najmniej 7 miliardów zł rocznie – to łączne koszty cukrzycy w Polsce. Składają się na nie koszty leczenia samej choroby i jej powikłań, renty oraz utrata produktywności chorych.

W Polsce cukrzyca rozpoznawana jest zbyt późno, zbyt często dopiero wówczas, gdy doszło już do powikłań – bardzo kosztownych w leczeniu, upośledzających jakość życia chorego i prowadzących do przedwczesnej śmierci. fot. Archiwum

Według autorów raportu „Cukrzyca. Ukryta pandemia. Sytuacja w Polsce” przygotowanego przez Gdański Uniwersytet Medycznych oraz firmę Novo Nordisk, połowę tych kosztów stanowią wydatki na leczenie powikłań cukrzycy, a co najmniej 1 miliard zł kosztuje utracona produktywność diabetyków z powodu ich przedwczesnych zgonów.
W Polsce każdego roku z powodu cukrzycy i jej powikłań umiera ponad 21 tys. osób. 3 mln osób choruje na cukrzycę (łącznie na typ 1 i 2 choroby), z czego aż 1 milion nie wie nic o swojej chorobie.
Powiązane artykuły
LEKARZWszechstronny lekarz

Post-COVID trwa i zbiera żniwo SARS-CoV-2

10 procent osób, które przechorowały COVID-19, doświadcza trwałych zaburzeń węchu. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Europejską Akademię Neurologiczną (EAN), do ostrych…
LEKARZWszechstronny lekarz

Niepokojące dane: polscy neurolodzy coraz częściej doświadczają wypalenia zawodowego!

Zbyt mało lekarzy neurologów dla tak wielu pacjentów. Konieczne są zmiany systemowe w organizacji pracy – takie wnioski płyną z niedawno zakończonego…
LEKARZWszechstronny lekarz

Narkotyki i alkohol są jeszcze bardziej niebezpieczne

Zmiany klimatyczne mogą przyczyniać się do nasilenia zaburzeń związanych z zażywaniem narkotyków i spożywaniem alkoholu. Według badań przeprowadzonych przez naukowców zajmujących się…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter