NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Wszechstronny lekarz

Styl życia Polaków – portret własny

Polacy odżywiają się całkiem nieźle, a przynajmniej regularnie – wynika z badania przeprowadzonego wśród Polaków na temat zwyczajów żywieniowych i zachowań sprzyjających zachowaniu dobrego stanu zdrowia.

Aż 80 proc. Polaków jada śniadania codziennie. fot. CCO Jelly

Badanie ogólnopolskie zostało przeprowadzone w październiku 2015 r. przez instytut IBRIS na zlecenie Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego, na reprezentatywnej próbie  dorosłych Polaków.

Jak odżywiają się Polacy?

Z badania wynika, że ponad połowa z nas jada od 3 do 4 posiłków dziennie, a co czwarty nawet  5 i więcej posiłków. Najbardziej regularnie jadają osoby starsze (powyżej 65 lat) oraz osoby młode, często jeszcze uczące się (18-24 lat). Wydaje się, że wraz z podjęciem pracy zawodowej przestrzeganie rytmu 5 posiłków dziennie staje się trudniejsze. Na pytanie o najważniejszy posiłek w ciągu dnia, ponad 75 proc. respondentów odpowiedziało bezbłędnie, że jest to śniadanie. Ta świadomość jest nieznacznie wyższa wśród kobiet niż mężczyzn (odpowiednio 79 proc. i 71 proc.).

Jeśli chodzi o wiedzę na temat roli śniadania w  kontekście ogólnego zdrowia i dobrej formy, to jest ona wyraźnie najlepiej ugruntowana wśród osób w wieku od 25 do 64 lat. Odsetek prawidłowych odpowiedzi  jest mniejszy wśród ludzi młodych, a  jeszcze bardziej spada wśród osób powyżej 65 roku życia. Rolę śniadania lepiej uświadamiają sobie ludzie z wykształceniem wyższym: 81 proc. prawidłowych odpowiedzi vs 66 proc. w przypadku osób z wykształceniem podstawowym Nieco gorzej przedstawia się wiedza Polaków co do zalecanej obfitości poszczególnych posiłków. Aż 57 proc. twierdzi,  że takim posiłkiem powinien być obiad. Jedynie 37 proc. wskazała na śniadanie. Najbardziej przekonani o roli obiadu, jako najobfitszego posiłku są ludzie starsi, powyżej 65 roku życia.

Jesteśmy śniadaniowcami

Aż 80 proc. Polaków jada śniadania codziennie. Jedynie 3 proc. przyznało się, że śniadań nie jada w ogóle. Codzienne śniadanie jest obowiązującym zwyczajem zwłaszcza wśród osób dojrzałych i starszych, czyli od 55 roku życia (w tej grupie odsetek odpowiedzi twierdzących wyniósł ponad 87 proc.).

Na pytanie skierowane do osób, które przynajmniej raz w tygodniu jedzą śniadanie, o powód, dla którego to robią, najwięcej, bo 46 proc. stwierdziło, że śniadanie to podstawa i najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Dla 30 proc. to rezultat przyzwyczajenia i modelu, w jakim zostali wychowani. Pozostali albo źle się czują bez śniadania i nie lubią wychodzić na czczo albo są rano najzwyczajniej głodni i lubią zaczynać dzień od śniadania. Co ciekawe, ok. 11 proc. nie potrafiło powiedzieć dlaczego to robi.

Recepta na zdrowie według Polaków

Prawie połowa respondentów wskazała na aktywność fizyczną jako sposób na zachowanie dobrej formy. Drugim wskazaniem pod względem częstotliwości wyboru (ok. 42 proc.) było dobre i regularne odżywianie się. Na trzecim miejscu (po 32 proc.) znalazły się ex aequo: czas spędzany z rodziną i przyjaciółmi oraz regularne wizyty u lekarza w celu oceny stanu zdrowia. Za osoby aktywne fizycznie uważa się ponad 70 proc. respondentów. Częściej takiej odpowiedzi udzielają mężczyźni (82 proc.) niż kobiety (61 proc.).

Uprawiana aktywność fizyczna to najczęściej spacery (50 proc.) i jazda na rowerze (49 proc.). Aż  43 proc. twierdzi, że ma po prostu pracę, która wymaga aktywności fizycznej. Spośród osób, które oceniły siebie jako osoby mało aktywne fizycznie, najwięcej jako powód tego stanu rzeczy wskazuje na brak czasu (27 proc.), zły stan zdrowia (25 proc.) albo szczerze przyznaje, że nie lubi aktywności fizycznej (22 proc.).

Polacy u lekarza

Ponad 42 proc. respondentów stara się przynajmniej raz w roku odbyć wizytę kontrolną u lekarza POZ w celu oceny aktualnego stanu zdrowia. Co trzeci respondent odwiedza lekarza tylko wtedy, kiedy coś mu dolega, a ponad 7 proc. unika lekarzy z zasady – w przypadku mężczyzn odsetek ten wzrasta do 12 proc. Z kolei kobiety częściej deklarują, że odbywają kontrolne wizyty lekarskie minimum raz w roku (50 proc).

Na pytanie o przestrzeganie zaleceń lekarskich, blisko połowa deklaruje, że stara się dokładnie  stosować do wszystkich zaleceń lekarza. Blisko 23 proc. stosuje się przede wszystkim do zaleceń dotyczących farmakoterapii, mniej jeśli chodzi o ogólne zalecenia dotyczące stylu życiu, w tym diety. Ponad 19 proc. natomiast stosuje się do zaleceń lekarza wybiórczo: tylko do tych, które wydają im się sensowne.

Wśród osób, które nie zawsze stosują się do zaleceń lekarza, ponad połowa jako powód wskazała na zbyt dużo leków przepisywanych przez lekarzy. W opinii ponad 25 proc. stwierdziła, że  zalecenia lekarzy są nazbyt restrykcyjne. Ponad 18 proc. jest zdania, że lekarz powinien leczyć, a nie organizować im czas wolny i jadłospis. Z kolei 12 proc. wskazało na problemy komunikacyjne z lekarzem –  nie zawsze rozumieją, co lekarz do nich mówi.

Powiązane artykuły
LEKARZWszechstronny lekarz

Jak pokolenie Z utrzymuje work-life balance

Młodzi pracujący mają coraz większą świadomość, jak ważne jest zachowanie równowagi między obowiązkami zawodowymi a życiem osobistym. Badania pokazują, że pokolenie Z…
LEKARZInnowacjeWszechstronny lekarz

Naukowcy rozwikłali kluczową zagadkę celiakii

Osoby z celiakią muszą unikać glutenu, białka zawartego w pszenicy, życie i jęczmieniu, które mogą wywoływać bolesne objawy w jelitach, utrudniać wchłanianie…
LEKARZWszechstronny lekarz

Retaryfikacja wycen poprawi funkcjonowanie oddziałów neurologicznych

Rozmowa z prof. dr hab. med. Haliną Sienkiewicz-Jarosz, przewodniczącą Krajowej Rady ds. Neurologii przy Ministrze Zdrowia. Pani Profesor, Krajowa Rada ds. Neurologii…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter