Stowarzyszenie Edukacji Diabetologicznej przeprowadziło krótką ankietę wśród pacjentów z cukrzycą, aby przekonać się, jaki jest ich stan wiedzy i jak radzą sobie na co dzień z kontrolowaniem choroby.
Odżywianie i aktywność fizyczna
Zdecydowana większość, bo ok. 75 proc. zadeklarowała, że zgodnie z zaleceniami je 4-5 albo więcej posiłków w ciągu dnia. Mniej niż 3 posiłki jada tylko 2 proc. ankietowanych, a kolejne 3 proc. jada nieregularnie, czyli każdego dnia inaczej. 73 proc. ankietowanych pacjentów określiła się jako osoby aktywne fizycznie, czyli ćwiczące lub w inny sposób zażywające ruchu nie mniej niż 3 razy w tygodniu i poświęcające na te aktywności średnio ponad 120 minut tygodniowo. Wśród osób, które przyznały, że nie należą do aktywnych fizycznie, większość jako powód podawała zły stan zdrowia.
Samokontrola i…..
Tylko 33 proc. pacjentów regularnie, tzn. codziennie i przy okazji wszystkich posiłków oznacza poziom cukru przed nim i 2 godziny po jedzeniu. Kolejne 33 proc. robi tak, ale w sposób mniej systematyczny, tzn. nie co dzień i nie po każdym posiłku. 15 proc. przyznaje, że dokonuje takich pomiarów jedynie 1-2 razy w ciągu tygodnia.
…zalecenia lekarzy i pielęgniarek diabetologicznych
57 proc. pacjentów twierdzi, że stara się stosować dokładnie do wszystkich zaleceń (uwaga: ankieta była przeprowadzana przez personel medyczny!). 31 proc. szczerze przyznało, że o ile stosują się rzetelnie do zaleceń dotyczących przyjmowania leków, to nie zawsze udaje im się wprowadzić w życie zalecenia dotyczące diety, aktywności fizycznej, unikania stresu czy rezygnacji z nałogów. Natomiast 8 proc. oświadczyło, że do wszelkich tego typu zaleceń stosuje się rzadko.
Ankieta dowodzi, że lepiej jest z wiedzą teoretyczną. Na pytanie o czynniki istotne dla prawidłowego prowadzenia cukrzycy, to 65 proc. odpowiedziało zgodnie z podręcznikową definicją, że prawidłowa terapia cukrzycy to: regularne zażywanie przepisanych leków, odpowiednia dieta oraz aktywność fizyczna. 16 proc. postawiła przede wszystkim na odpowiednią dietę, w tym codzienne śniadanie (wśród ankietowanych były osoby we wczesnej fazie cukrzycy, które kontrolują poziom cukru tylko dietą).
Badanie zostało przeprowadzone w listopadzie 2015 na grupie 100 dorosłych pacjentów z cukrzycą typu 2 przez Stowarzyszenie Edukacji Diabetologicznej. 48 proc. ankietowanych stosowała doustne leki przeciwcukrzycowe, 42 proc. – insulinę lub insulinę wraz z lekami doustnymi, a 10 proc. stosowała jedynie dietę.