Podatnicy, którzy rozliczają się z fiskusem w formie ryczałtu ewidencjonowanego, tzw. ryczałtowcy mają możliwość – jak inni podatnicy, przekazania 1% podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego. Fundacja onkologiczna Alivia przekonuje dlaczego warto zasilić jej konto.
W Polsce dostęp do nowoczesnych terapii onkologicznych jest mocno ograniczony i nierówny w różnych województwach. Będąc polskim pacjentem chory często staje przed wyborem – skorzystać z najnowocześniejszych, najbardziej skutecznych metod za własne pieniądze, lub leczyć się metodami refundowanymi, ale dającymi mniejsze szanse na opanowanie choroby. Nie jest to wybór łatwy, przede wszystkim dlatego, że leczenie onkologiczne jest bardzo drogie i nieraz wiąże się z wyjazdem za granicę – do ośrodka, w którym dana metoda jest z powodzeniem stosowana. Często też pacjenci w poszukiwaniu szansy na życie dojeżdżają do odległych ośrodków leczenia w kraju.
Dlatego fundacja Alivia pomaga chorym na raka w finansowaniu nierefundowanych terapii, prywatnych konsultacji, niezbędnych badań i dojazdu do ośrodka leczenia. Ułatwia również powrót do sprawności i aktywnego życia, refundując wydatki na niezbędne artykuły medyczne i rehabilitacyjne.
Prowadzisz działalność? Podziel się podatkiem
Podatnicy, którzy rozliczają się z fiskusem w formie ryczałtu ewidencjonowanego, nie mają wiele czasu na złożenie zeznania rocznego. Termin przekazania deklaracji PIT upływa 31 stycznia 2018 roku. Osoby te, tak jak inni podatnicy, mają możliwość przekazania 1% podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego. Prawo to uzyskały w 2009 roku. Początkowo z możliwości tej korzystało mniej niż 20% podatników. Z roku na rok liczba ta rośnie, jednak nadal ponad połowa z tej grupy przekazuje całość swojego podatku do Skarbu Państwa. W 2017 roku 41% osób wypełniających PIT-28 za 2016 rok skorzystało z tej możliwości.
„Za rok 2016 organizacje pożytku publicznego otrzymały 660,2 milionów złotych z tytułu 1% – to bardzo duża kwota, ale mogłaby być większa – gdyby wszystkie uprawnione osoby przekazały 1% podatku. Warto, żeby podczas składania zeznania, ryczałtowcy nie zapominali o przekazaniu 1% na rzecz organizacji pożytku publicznego. Jest to jeden z najlepszych i najłatwiejszych sposobów wsparcia stowarzyszeń i fundacji, które realizują społecznie pożyteczne cele. Gdy organizuje się pomoc, każda złotówka jest ważna. W przypadku osób chorych na raka to pomoc na wagę życia.” – mówi Bartosz Poliński z Fundacji Onkologicznej Alivia.
Jak to zrobić?
Podczas wypełniania PIT-28 wystarczy w punkcie M, okienku numer 134, wpisać KRS wybranej organizacji oraz w okienku numer 135, kwotę równą 1% należnego podatku. Aktualna lista organizacji pożytku publicznego jest dostępna na stronie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Jedną z nich jest Fundacja Onkologiczna Alivia (KRS 0000358654), która koncentruje się na pomocy osobom chorym na nowotwory złośliwe. Dzięki wybraniu tej fundacji i przekazaniu jej 1% podatku można pomóc uratować czyjeś życie.
Wypełniony PIT-28 należy złożyć osobiście w okienku podawczym urzędu skarbowego, bądź wysłać do północy 31 stycznia za pośrednictwem Poczty Polskiej. Zeznanie można również przesłać przez Internet lub dostarczyć za pomocą tzw. urzędomatów. Przywilej przekazania 1% na szczytny cel mają jedynie osoby, które złożą zeznanie w terminie.
W 2017 roku na przekazanie 1% zdecydowało się aż 13,6 milionów podatników, wobec 22,6 milionów osób uprawnionych, wykazujących w zeznaniach należny podatek. Pamiętajmy, że nie oddając 1% na rzecz organizacji pożytku publicznego nie będziemy o niego bogatsi – kwotę zabierze Urząd Skarbowy i włączy w pulę pieniędzy ze wszystkich podatków, która następnie pokryje wydatki zaplanowane przez decydentów. A może warto samemu podjąć decyzję komu przekazać Twój 1%? Nie musisz nikogo pytać o zdanie. Zdecyduj sam komu chcesz pomóc i zrób to!
Jeśli chcesz pomóc pacjentom onkologicznym w trudnych zmaganiach z rakiem – przekaż swój 1% Alivii, wpisując w zeznaniu podatkowym nr KRS: 0000358654. Możesz to zrobić poprzez stronę https://www.alivia.org.pl/rozliczenie-pit-1-procent/ gdzie znajduje się program do rozliczeń PIT, który możesz ściągnąć na komputer lub wykorzystać online.
O Fundacji onkologicznej ALIVIA:
Fundacja Onkologiczna Alivia niesie pomoc chorym na raka w Polsce od 2010 roku. Jej założycielem jest Bartosz Poliński – starszy brat Agaty, u której 3 lata wcześniej, w wieku 28 lat, został zdiagnozowany zaawansowany rak. Od tej pory wspólnie wspierają chorych i ich bliskich w trudnych sytuacjach, jak również angażują ludzi zdrowych w działania na rzecz walki z rakiem. Fundacja motywuje swoich podopiecznych do aktywnej postawy w trudnym procesie leczenia onkologicznego – szukania jak największej ilości informacji na temat danego przypadku, podejmowania decyzji dotyczących leczenia wspólnie z lekarzem. Alivia daje chorym konkretne narzędzia do walki z rakiem i podpowiada sposoby ułatwiające dotarcie do informacji. Pomaga im gromadzić fundusze na leczenie niefinansowane ze środków publicznych: badania diagnostyczne, konsultacje medyczne, środki opatrunkowe i pokrycie innych kosztów związanych z leczeniem. Zbiórkę funduszy umożliwia Program Skarbonka, który Alivia prowadzi dla potrzebujących. Fundacja udostępnia też bezpłatnie serwisy www.Onkomapa.pl, www.Kolejkoskop.pl i www.Prostowraka.pl. Dzięki nim chorzy mogą znaleźć przyjazny ośrodek onkologiczny w okolicy, najwyżej ocenianego lekarza, wyszukać najkrótszą kolejkę do bezpłatnych badań diagnostycznych, a także określić optymalne dla siebie leczenie. Publikuje również w języku polskim nowości onkologiczne ze świata zarówno na swojej stronie alivia.org.pl, jak i na profilu Alivii na Facebooku.